content here is the anonymously transparent proxied version of ecb.europa.eu   X
European Central Bank - eurosystem
Opcje wyszukiwania
Podstawy Media Warto wiedzieć Badania i publikacje Statystyka Polityka pieniężna €uro Płatności i rynki Praca
Podpowiedzi
Kolejność

Warto wiedzieć

Objaśniamy złożone sprawy prostym językiem

Chcemy przybliżać skomplikowane zagadnienia związane z działalnością banku centralnego wszystkim zainteresowanym, także laikom. Służą do tego „objaśniacze” w formie tekstów, filmików i infografik. Tu znajdziecie odpowiedzi na najróżniejsze pytania, na przykład jak decyzje EBC wpływają na Wasze życie albo co to są bitcoiny.

EBC podniósł stopy procentowe. Co to oznacza w praktyce?

Stopy procentowe EBC wzrosły po raz pierwszy od 11 lat i w najbliższych miesiącach prawdopodobnie będzie więcej podobnych podwyżek. Dlaczego EBC podniósł stopy? Jaki wpływ mają one na inflację? I co nasza decyzja oznacza w praktyce?

EBC podniósł stopy procentowe. Co to oznacza w praktyce?

Dlaczego EBC pilnuje stabilności cen?

Utrzymywanie cen na stabilnym poziomie to główne zadanie EBC. Ale co to znaczy, że ceny są stabilne? I czy nie jest dla wszystkich lepiej, kiedy rzeczy tanieją? Objaśniamy znaczenie stabilności cen.

Dlaczego potrzebujemy stabilnych cen?

Czy EBC ma pełną swobodę działania?

Niezależność banków centralnych jest aktualnym tematem na całym świecie. Dlaczego jest potrzebna i czy rzeczywiście oznacza całkowitą dowolność? Objaśniamy, z czego wynika niezależność EBC, jakie są z niej korzyści i jak rozliczamy się z naszych działań.

Znaczenie niezależności EBC

Czym zajmuje się Europejski Bank Centralny?

Objaśniamy, co robi EBC i jak jego działalność wpływa także na Wasze życie.

Czym zajmuje się Europejski Bank Centralny?

EBC objaśnia

Nie masz dużo czasu? Obejrzyj nasze jednominutowe filmiki! Tu na przykład Jean-François z EBC objaśnia, jak obowiązek zdawania sprawozdania przed Parlamentem Europejskim pomaga nam służyć społeczeństwu.

Objaśniacze filmikowe
ROZBUDZILIŚMY TWOJĄ CIEKAWOŚĆ?

Dowiedz się więcej o EBC i jego polityce pieniężnej

Porozmawiaj z nami: ECB YOUTH DIALOGUE

Decyzje podejmowane przez EBC wpływają także na Wasze codzienne życie. Dlatego zależy nam, żebyście nie byli tylko odbiorcami informacji o EBC: chcemy z Wami bezpośrednio rozmawiać. Okazją do tego jest forum ECB YOUTH DIALOGUE.

Więcej o ECB YOUTH DIALOGUE

Odwiedź nas: centrum dla zwiedzających EBC

Z powodu pandemii koronawirusa wizyty w EBC są obecnie zawieszone. Można jednak wirtualnie obejrzeć nasze centrum dla zwiedzających, żeby dowiedzieć się, co robi EBC. Zapraszamy!

Poznaj centrum dla zwiedzających

Wszystkie strony w tej sekcji