EUR-Lex Dostop do prava EU

Nazaj na domačo stran EUR-Lex

Dokument je izvleček s spletišča EUR-Lex.

Dokument 32014D0038(01)

2014/671/EU: Sklep Evropske centralne banke z dne 1. septembra 2014 o spremembi Sklepa ECB/2013/35 o dodatnih ukrepih v zvezi z Eurosistemovimi operacijami refinanciranja in primernostjo zavarovanja (ECB/2014/38)

UL L 278, 20.9.2014, str. 21–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Pravni status dokumenta Ne velja več, Datum konca veljavnosti: 30/04/2015; razveljavil 32015D0009

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2014/671/oj

20.9.2014   

SL

Uradni list Evropske unije

L 278/21


SKLEP EVROPSKE CENTRALNE BANKE

z dne 1. septembra 2014

o spremembi Sklepa ECB/2013/35 o dodatnih ukrepih v zvezi z Eurosistemovimi operacijami refinanciranja in primernostjo zavarovanja

(ECB/2014/38)

(2014/671/EU)

SVET EVROPSKE CENTRALNE BANKE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije ter zlasti prve alinee člena 127(2) Pogodbe,

ob upoštevanju Statuta Evropskega sistema centralnih bank in Evropske centralne banke ter zlasti prve alinee člena 3.1, člena 12.1, člena 14.3 in člena 18.2 Statuta,

ob upoštevanju Smernice ECB/2011/14 z dne 20. septembra 2011 o instrumentih in postopkih denarne politike Eurosistema (1) ter Sklepa ECB/2013/6 z dne 20. marca 2013 o pravilih v zvezi z uporabo lastnih nekritih bančnih obveznic, za katere jamči država, kot zavarovanja pri operacijah denarne politike Eurosistema (2),

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

V skladu s členom 18.1 Statuta Evropskega sistema centralnih bank in Evropske centralne banke lahko Evropska centralna banka (ECB) in nacionalne centralne banke držav članic, katerih valuta je euro (v nadaljnjem besedilu: NCB), sklepajo kreditne posle s kreditnimi institucijami in drugimi udeleženci na trgu na podlagi ustreznega zavarovanja posojil. Standardni pogoji, po katerih so ECB in NCB pripravljene skleniti kreditne posle, vključno z merili za ugotavljanje primernosti zavarovanja za namene kreditnih poslov Eurosistema, so določeni v Prilogi I k Smernici ECB/2011/14 ter tudi v Sklepu ECB/2013/6, Sklepu ECB/2013/35 (3) in Sklepu ECB/2014/11 (4).

(2)

V skladu z oddelkom 1.6 Priloge I k Smernici ECB/2011/14 lahko Svet ECB kadar koli spremeni instrumente, pogoje, merila in postopke za izvajanje operacij denarne politike Eurosistema.

(3)

Za namene izbire ustrezne bonitetne ocene pri ugotavljanju primernosti finančnega premoženja, ki se uporablja pri kreditnih poslih Eurosistema, in odbitkov za to premoženje, se uporablja pravilo, ki določa prednost bonitetnih ocen. Po tem pravilu imajo bonitetne ocene zunanjih bonitetnih institucij za izdajo prednost pred bonitetnimi ocenami teh institucij za izdajatelja in garanta. Svet ECB se je 17. julija 2013 odločil dodatno okrepiti svoj okvir za obvladovanje tveganj tako, da je prilagodil merila primernosti in odbitke, ki se uporabljajo za zavarovanje, sprejeto pri operacijah denarne politike Eurosistema, ter je sprejel nekatere dodatne ukrepe za splošno izboljšanje skladnosti tega okvira in njegovega izvajanja v praksi. Med prilagoditvami, ki jih je opravil, je Eurosistem pojasnil pravilo glede prednosti bonitetnih ocen. Ti ukrepi so bili določeni v Sklepu ECB/2013/35.

(4)

Pravilo, po katerem imajo prednost bonitetne ocene zunanjih bonitetnih institucij za izdajo, je v zvezi z zasebnimi izdajatelji, kjer bonitetne ocene za izdajo podajajo ustrezne informacije, primerno. V zvezi z javnimi izdajatelji pa je treba pravilo, po katerem imajo prednost bonitetne ocene zunanjih bonitetnih institucij za izdajo, prilagoditi, saj se za ustrezno merilo kreditne sposobnosti teh izdajateljev namesto bonitetnih ocen za izdajo štejejo bonitetne ocene za izdajatelja.

(5)

Sklep ECB/2013/35 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Sprememba

Člen 6 Sklepa ECB/2013/35 se nadomesti z naslednjim:

„Člen 6

Dodatni visoki bonitetni standardi za tržno finančno premoženje

1.   Za bonitetno oceno zunanje bonitetne institucije za tržno finančno premoženje, navedeno v oddelku 6.3 Priloge I k Smernici ECB/2011/14, veljajo zahteve iz tega člena.

2.   Pri ugotavljanju doseganja praga kreditne kvalitete, ki velja za tržno finančno premoženje, se uporabljajo naslednje vrste bonitetnih ocen zunanje bonitetne institucije, ki jih dodelijo sprejete zunanje bonitetne institucije (5).

(a)

Bonitetna ocena zunanje bonitetne institucije za izdajo, ki je bonitetna ocena zunanje bonitetne institucije, dodeljena izdaji ali, če ni bonitetne ocene za izdajo s strani iste zunanje bonitetne institucije, programu/seriji izdaj, v okviru katere(-ga) je finančno premoženje izdano (6). Eurosistem pri bonitetnih ocenah zunanje bonitetne institucije za izdajo ne razlikuje glede na prvotno zapadlost finančnega premoženja. Sprejemljive so vse bonitetne ocene zunanje bonitetne institucije za izdajo ali program/serijo izdaj.

(b)

Bonitetna ocena zunanje bonitetne institucije za izdajatelja, ki je bonitetna ocena zunanje bonitetne institucije, dodeljena izdajatelju. V zvezi s sprejemljivimi bonitetnimi ocenami zunanje bonitetne institucije Eurosistem pri bonitetnih ocenah zunanje bonitetne institucije za izdajatelja razlikuje glede na prvotno zapadlost finančnega premoženja. Razlikuje med: (i) kratkoročnim finančnim premoženjem, tj. finančnim premoženjem s prvotno zapadlostjo do vključno 390 dni; in (ii) dolgoročnim finančnim premoženjem, tj. finančnim premoženjem s prvotno zapadlostjo nad 390 dni. Za kratkoročno finančno premoženje so sprejemljive kratkoročne in dolgoročne bonitetne ocene zunanje bonitetne institucije za izdajatelja. Za dolgoročno finančno premoženje so sprejemljive samo dolgoročne bonitetne ocene zunanje bonitetne institucije za izdajatelja.

(c)

Bonitetna ocena zunanje bonitetne institucije za garanta, ki je bonitetna ocena zunanje bonitetne institucije, dodeljena garantu, če jamstvo izpolnjuje zahteve iz točke (c) v oddelku 6.3.2 Priloge I k Smernici ECB/2011/14. Eurosistem pri bonitetnih ocenah zunanje bonitetne institucije za garanta ne razlikuje glede na prvotno zapadlost finančnega premoženja. Sprejemljive so samo dolgoročne bonitetne ocene zunanje bonitetne institucije za garanta.

3.   ECB objavlja prag kreditne kvalitete za vse sprejete zunanje bonitetne institucije, kakor je navedeno v oddelku 6.3.1 Priloge I k Smernici ECB/2011/14 (7). Prag kreditne kvalitete za tržno finančno premoženje je enak stopnji kreditne kvalitete 3 na usklajeni lestvici bonitetnih ocen Eurosistema, razen če je določeno drugače.

4.   Pri tržnem finančnem premoženju Eurosistem upošteva bonitetne ocene zunanjih bonitetnih institucij, na podlagi katerih se ugotavlja, ali finančno premoženje dosega prag kreditne kvalitete, v skladu s spodnjimi pravili.

4.1

Za tržno finančno premoženje, razen tržnega finančnega premoženja, ki ga izdajo institucionalne enote centralne ravni države, regionalne ravni države ali lokalne ravni države, agencije (8), nadnacionalne institucije, in listinjenih vrednostnih papirjev, veljajo naslednja pravila.

(a)

Eurosistem prednostno upošteva bonitetne ocene zunanje bonitetne institucije za izdajo pred bonitetnimi ocenami zunanje bonitetne institucije za izdajatelja ali garanta. Brez poseganja v to pravilo prednosti mora vsaj ena bonitetna ocena zunanje bonitetne institucije dosegati Eurosistemov veljavni prag kreditne kvalitete.

(b)

Če za isto izdajo obstaja več bonitetnih ocen zunanje bonitetne institucije za izdajo, velja pravilo najboljše ocene, tj. upošteva se najboljša razpoložljiva bonitetna ocena zunanje bonitetne institucije za izdajo. Če najboljša bonitetna ocena zunanje bonitetne institucije za izdajo ne dosega Eurosistemovega praga kreditne kvalitete za tržno finančno premoženje, finančno premoženje ni primerno, četudi obstaja jamstvo, ki je sprejemljivo v skladu s točko (c) v oddelku 6.3.2 Priloge I k Smernici ECB/2011/14.

(c)

Če bonitetne ocene zunanje bonitetne institucije za izdajo ni, lahko Eurosistem upošteva bonitetno oceno zunanje bonitetne institucije za izdajatelja ali garanta. Če za isto izdajo obstaja več bonitetnih ocen zunanje bonitetne institucije za izdajatelja in/ali garanta, velja pravilo najboljše ocene, tj. upošteva se najboljša razpoložljiva bonitetna ocena zunanje bonitetne institucije za izdajatelja ali garanta.

4.2

Za tržno finančno premoženje, ki ga izdajo institucionalne enote centralne ravni države, regionalne ravni države ali lokalne ravni države, agencije in nadnacionalne institucije, veljajo naslednja pravila.

(a)

Vsaj ena bonitetna ocena zunanje bonitetne institucije mora dosegati Eurosistemov veljavni prag kreditne kvalitete. Eurosistem upošteva samo bonitetne ocene zunanje bonitetne institucije za izdajatelja ali garanta.

(b)

Če obstaja več bonitetnih ocen zunanje bonitetne institucije za izdajatelja in garanta, velja pravilo najboljše ocene, tj. upošteva se najboljša razpoložljiva bonitetna ocena med vsemi bonitetnimi ocenami zunanje bonitetne institucije za izdajatelja in garanta.

(c)

Krite obveznice, ki jih izdajo agencije, se ne ocenjujejo po pravilih iz tega odstavka 4.2, ampak po odstavku 4.1 zgoraj.

4.3

Za listinjene vrednostne papirje veljajo naslednja pravila.

(a)

Prag kreditne kvalitete, ki se uporablja za listinjene vrednostne papirje, kakor je določeno v oddelku 6.3 Priloge I k Smernici ECB/2011/14, je enak stopnji kreditne kvalitete 2 na usklajeni lestvici bonitetnih ocen Eurosistema (‚enojni A‘) (9).

(b)

Vsaj dve bonitetni oceni zunanje bonitetne institucije morata dosegati Eurosistemov veljavni prag kreditne kvalitete. Eurosistem upošteva samo bonitetne ocene zunanje bonitetne institucije za izdajo.

5.   Za namene oddelka 6.3.2 Priloge I k Smernici ECB/2011/14 se uporabljajo določbe o uporabi implicitne bonitetne ocene, če ni bonitetne ocene zunanje bonitetne institucije za izdajatelja ali garanta v zvezi s tržnim finančnim premoženjem, ki ga izdajo institucionalne enote centralne ravni države, regionalne ravni države ali lokalne ravni države, agencije in nadnacionalne institucije, kakor je navedena v odstavku 4.2.

Člen 2

Začetek veljavnosti

Ta sklep začne veljati 19. septembra 2014.

Uporablja se od 15. decembra 2014.

V Frankfurtu na Majni, 1. septembra 2014

Predsednik ECB

Mario DRAGHI


(1)  UL L 331, 14.12.2011, str. 1.

(2)  UL L 95, 5.4.2013, str. 22.

(3)  Sklep ECB/2013/35 z dne 26. septembra 2013 o dodatnih ukrepih v zvezi z Eurosistemovimi operacijami refinanciranja in primernostjo zavarovanja (UL L 301, 12.11.2013, str. 6).

(4)  Sklep ECB/2014/11 z dne 12. marca 2014 o spremembi Sklepa ECB/2013/35 o dodatnih ukrepih v zvezi z Eurosistemovimi operacijami refinanciranja in primernostjo zavarovanja (UL L 166, 5.6.2014, str. 31).


Na vrh