EUR-Lex Dostop do prava EU

Nazaj na domačo stran EUR-Lex

Dokument je izvleček s spletišča EUR-Lex.

Dokument 52014AB0084

Mnenje Evropske centralne banke z dne 5. decembra 2014 o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 184/2005 o statistiki Skupnosti glede plačilne bilance, mednarodne trgovine s storitvami in neposrednih tujih naložb v zvezi s podelitvijo delegiranih in izvedbenih pooblastil Komisiji za sprejetje nekaterih ukrepov (CON/2014/84)

UL C 31, 30.1.2015, str. 3–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

30.1.2015   

SL

Uradni list Evropske unije

C 31/3


MNENJE EVROPSKE CENTRALNE BANKE

z dne 5. decembra 2014

o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 184/2005 o statistiki Skupnosti glede plačilne bilance, mednarodne trgovine s storitvami in neposrednih tujih naložb v zvezi s podelitvijo delegiranih in izvedbenih pooblastil Komisiji za sprejetje nekaterih ukrepov

(CON/2014/84)

(2015/C 31/04)

Uvod in pravna podlaga

Evropska centralna banka (ECB) je dne 15. julija 2014 prejela zahtevo Sveta Evropske unije za mnenje o predlogu uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 184/2005 o statistiki Skupnosti glede plačilne bilance, mednarodne trgovine s storitvami in neposrednih tujih naložb v zvezi s podelitvijo delegiranih in izvedbenih pooblastil Komisiji za sprejetje nekaterih ukrepov (1) (v nadaljnjem besedilu: predlagana uredba).

Pristojnost ECB, da poda mnenje, izhaja iz členov 127(4) in 282(5) Pogodbe o delovanju Evropske unije, saj se predlagana uredba nanaša na zbiranje statistike plačilne bilance, ki je naloga Evropskega sistema centralnih bank (ESCB) v skladu s členom 2 Uredbe Sveta (ES) št. 2533/98 (2). V skladu s prvim stavkom člena 17.5 Poslovnika Evropske centralne banke je to mnenje sprejel Svet ECB.

1.   Splošne pripombe

1.1

Evropsko statistiko razvijata, pripravljata in izkazujeta tako partnerstvo evropskega statističnega sistema (ESS) kot ESCB, ki delujeta na podlagi ločenih pravnih okvirov, ki odražata njuni strukturi upravljanja (3).

1.2

Člen 2 Uredbe (ES) št. 2533/98 ECB dodeljuje nalogo, da ob pomoči nacionalnih centralnih bank (NCB) od pristojnih nacionalnih organov ali neposredno od gospodarskih subjektov zbira informacije o, med drugim, statistiki plačilne bilance in stanja mednarodnih naložb. Začetne zahteve ECB za statistično poročanje na področju statistike plačilne bilance in stanja mednarodnih naložb je Svet ECB določil v Smernici ECB/1998/17 (4) in prenovil 9. decembra 2011 s Smernico ECB/2011/23.

1.3

Statistika plačilne bilance in stanja mednarodnih naložb zajema ključne nize podatkov, ki ECSB pomagajo pri opredeljevanju in izvajanju enotne monetarne politike, morebitnem izvajanju deviznih poslov ter vzdrževanju in upravljanju z uradnimi rezervami. Podpirajo tudi oceno zunanjih občutljivosti in medsebojne povezanosti za potrebe finančne stabilnosti, „prikaz tveganja“ Evropskega odbora za sistemska tveganja (ESRB) (5) ter „preglednico“ za postopek v zvezi z makroekonomskim neravnotežjem (6). Statistika plačilne bilance in stanja mednarodnih naložb je del „Posebnega standarda za objavljanje statističnih podatkov“ in „Dodatnega posebnega standarda za objavljanje statističnih podatkov“ Mednarodnega denarnega sklada (MDS) (7) ter je potrebna za „posvetovanje MDS v okviru člena IV“ z euroobmočjem in državami članicami. ECB in NCB objavljajo statistiko plačilne bilance in stanja mednarodnih naložb mesečno in štirikrat letno.

1.4

Evropski parlament in Svet sta 12. januarja 2005 sprejela Uredbo (ES) št. 184/2005 (8), ki določa zahteve za poročanje za pripravo statistike Unije glede plačilne bilance, mednarodne trgovine s storitvami in neposrednih tujih naložb. Z navedeno uredbo je bil ustanovljen tudi Odbor za plačilno bilanco (9), v katerem države članice zastopajo predvsem NCB ter ki zagotavlja pomembno usklajevanje zahtev za poročanje, metodologij in postopkov zagotavljanja kakovosti na področju statistike plačilne bilance in stanja mednarodnih naložb.

1.5

NCB kot članice ESCB pripravljajo evropsko statistiko v skladu s členoma 3 in 5 Statuta ESCB, kot se nadalje izvaja v Uredbi (ES) št. 2533/98, in ne sodelujejo pri pripravi evropske statistike v skladu z Uredbo (ES) št. 223/2009 (10). V skladu s sporazumom med NCB in Komisijo (Eurostat) Komisija (Eurostat) podatkov, ki jih pripravijo NCB, ne sme neposredno in posredno uporabljati za pripravo evropske statistike.

1.6

Ker je v skladu z Uredbo (ES) št. 2533/98 za zbiranje informacij o statistiki plačilne bilance in stanja mednarodnih naložb pristojna ECB ob pomoči NCB ter da se zmanjša poročevalska obremenitev in zagotovi skladnost, ki je potrebna za pripravo evropske statistike, se Komisijo poziva, naj ustrezno uporablja statistiko plačilne bilance in stanja mednarodnih naložb, ki jo predloži ESCB.

2.   Posebne pripombe

2.1   Izvajanje novega sistema sprejemanja delegiranih in izvedbenih aktov na področju statistike plačilne bilance in stanja mednarodnih naložb

2.1.1

Predlagana uredba uvaja nov sistem sprejemanja delegiranih in izvedbenih aktov na področju statistike plačilne bilance in stanja mednarodnih naložb v skladu s členoma 290 in 291 Pogodbe. Cilj člena 1(1) predlagane uredbe je pooblastiti Komisijo za sprejemanje delegiranih aktov, s katerimi se spreminjajo zahteve za podatke o plačilni bilanci in stanju mednarodnih naložb, vključno z revizijami, razširitvami in odpravami tokov podatkov ter roki za predložitev. Člen 1(2) podobno predlaga, da se Komisiji dodelijo izvedbena pooblastila za sprejemanje standardov kakovosti ter vsebine in pogostosti poročil o kakovosti za statistiko plačilne bilance in stanja mednarodnih naložb.

2.1.2

Zahteve za podatke, roki za predložitev in standardi zagotavljanja kakovosti so bistveni elementi Uredbe (ES) št. 184/2005 ter neposredno vplivajo na poročevalsko obremenitev zbiralcev podatkov in zavezancev za poročanje. Ker je Svet leta 1998 ESCB pooblastil za zbiranje statistike plačilne bilance in stanja mednarodnih naložb od pristojnih nacionalnih organov ali neposredno od gospodarskih subjektov, je pri določanju, spreminjanju in posodabljanju take statistike potrebno tesno sodelovanje med ESCB in ESS. V nasprotnem primeru bi se lahko evropski statistiki plačilne bilance in stanja mednarodnih naložb, ki ju pripravljata ESS in ESCB, po nepotrebnem razlikovali ali bili neskladni.

2.1.3

Različne ali neskladne zahteve za statistično poročanje na področju statistike plačilne bilance in stanja mednarodnih naložb ne le povečujejo poročevalsko obremenitev za poročevalce, kot so mala in srednje velika podjetja, ampak tudi povzročajo razlike v statistikah plačilne bilance glede na namen zbiranja podatkov. Take razlike ne bi bile v skladu z načeli ustreznosti podatkov, stroškovne učinkovitosti in čim manjše poročevalske obremenitve, ki so določena v Uredbi (ES) št. 223/2009 in Uredbi (ES) št. 2533/98.

2.1.4

Zato ECB ne podpira predloga iz člena 1(1) predlagane uredbe, in sicer da se Komisiji podelijo delegirana pooblastila za spreminjanje zahtev za podatke za plačilno bilanco in stanje mednarodnih naložb, vključno s tistimi, ki se nanašajo na roke za predložitev, revizije, razširitve in odpravo tokov podatkov. Člen 1(1) in (3) predlagane uredbe bi bilo zato treba črtati.

2.2   Vloga Odbora za monetarno, finančno in plačilno-bilančno statistiko

2.2.1

Predlagana uredba odpravlja Odbor za plačilno bilanco in prenaša vsa njegova komitološka pooblastila na evropski statistični sistem, v katerem člani ESCB niso zastopani (11). Poleg tega NCB kot člani ESCB pripravljajo evropsko statistiko v skladu s členoma 3 in 5 Statuta ESCB, kot se nadalje izvaja v Uredbi (ES) št. 2533/98, in ne sodelujejo pri pripravi evropske statistike v skladu z Uredbo (ES) št. 223/2009.

2.2.2

Za zagotovitev stalnega tesnega sodelovanja na tem področju bi moral biti Odbor za monetarno, finančno in plačilno-bilančno statistiko (CMFB) (12) v središču medsebojnega sodelovanja na področju statistike plačilne bilance in podobnih statistik (npr. mednarodna trgovina z dobrinami, mednarodna trgovina s storitvami, neposredne tuje naložbe, statistika o tujih povezanih podjetij), pri čemer bi se z njim morali posvetovati glede predlogov novih pravnih aktov, vključno s pravnimi akti o spremembah, na področju statistike plačilne bilance in podobnih statistik.

2.2.3

Zato je treba v člen 1(2) in (4) predlagane uredbe vključiti ustrezno besedilo, ki določa, da mora Komisija zaprositi za mnenje CMFB, preden predlaga spremembe bistvenih elementov Uredbe (ES) št. 184/2005. To se zlasti nanaša na predloge sprememb v zvezi z: (a) zahtevami za podatke, vključno z roki za predložitev ter revizijami, razširitvami in odpravo tokov podatkov; (b) posodabljanjem opredelitev, določenih v Prilogi II k Uredbi (ES) št. 184/2005, in (c) standardi za kakovost ter vsebino in pogostostjo poročil o kakovosti.

2.3   Posvetovanje z ECB

Izvedbeni akti Komisije se štejejo za predlagane akte Unije v smislu prve alineje člena 127(4) in člena 282(5) Pogodbe (13). Z ECB se je zato treba o vseh osnutkih izvedbenih aktov, ki spadajo na področje iz njene pristojnosti, posvetovati ločeno od CMFB. V okviru tega postopka posvetovanja bo ECB lahko prispevala svoje dolgoletne izkušnje in strokovno znanje o statistiki plačilne bilance.

V Frankfurtu na Majni, 5. decembra 2014

Predsednik ECB

Mario DRAGHI


(1)  COM(2014) 379 final.

(2)  Uredba Sveta (ES) št. 2533/98 z dne 23. novembra 1998 o zbiranju statističnih informacij s strani Evropske centralne banke (UL L 318, 27.11.1998, str. 8); glej tudi Priporočilo ECB/2003/8 z dne 2. maja 2003 o zahtevah Evropske centralne banke za statistično poročanje na področju statistike plačilne bilance in stanja mednarodnih naložb ter predloge za dajanje podatkov o mednarodnih rezervah in devizni likvidnosti (UL C 126, 28.5.2003, str. 7) in Smernica ECB/2011/23 z dne 9. decembra 2011 o zahtevah Evropske centralne banke za statistično poročanje na področju zunanje statistike (UL L 65, 3.3.2012, str. 1).

(3)  Glej člen 338(1) Pogodbe, člen 5 Statuta Evropskega sistema centralnih bank in Evropske centralne banke (v nadaljnjem besedilu: Statut ESCB) ter uvodno izjavo 8 Uredbe (ES) št. 223/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2009 o evropski statistiki ter razveljavitvi Uredbe (ES, Euratom) št. 1101/2008 Evropskega parlamenta in Sveta o prenosu zaupnih podatkov na Statistični urad Evropskih skupnosti, Uredbe Sveta (ES) št. 322/97 o statističnih podatkih Skupnosti in Sklepa Sveta 89/382/EGS, Euratom, o ustanovitvi Odbora za statistične programe Evropskih skupnosti (UL L 87, 31.3.2009, str. 164).

(4)  Smernica ECB/1998/17 z dne 1. decembra 1998 o zahtevah Evropske centralne banke za statistično poročanje na področju statistike plačilne bilance in stanja mednarodnih naložb (UL L 115, 4.5.1999, str. 47).

(5)  Obravnavano v ločenem pravnem aktu.

(6)  Glej člen 4 Uredbe (EU) št. 1176/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. novembra 2011 o preprečevanju in odpravljanju makroekonomskih neravnotežij (UL L 306, 23.11.2011, str. 25).

(7)  Glej dokumente o politiki MDS, „Pregled posebnega standarda za objavljanje statističnih podatkov in priprava dodatnega posebnega standarda za objavljanje statističnih podatkov“, 4. oktober 2012, ter „Spremembe dodatnega posebnega standarda za objavljanje statističnih podatkov“, 19. marec 2014, na voljo na spletni strani MDS www.imf.org

(8)  Uredba (ES) št. 184/2005 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. januarja 2005 o statistiki Skupnosti glede plačilne bilance, mednarodne trgovine s storitvami in neposrednih tujih naložb (UL L 35, 8.2.2005, str. 23).

(9)  Glej člen 11(1) Uredbe (ES) št. 184/2005.

(10)  Glej uvodno izjavo 9 Uredbe.

(11)  Glej člen 7(2) Uredbe (ES) št. 223/2009.

(12)  Glej člen 9 Uredbe (ES) št. 223/2009. CMFB je bil ustanovljen s Sklepom Sveta 2006/856/ES z dne 13. novembra 2006 o ustanovitvi Odbora za monetarno, finančno in plačilno-bilančno statistiko (UL L 332, 30.11.2006, str. 21).

(13)  Prva alineja člena 127(4) Pogodbe določa, da se ECB zaprosi, da svetuje „glede vseh predlaganih aktov Unije na področjih iz njene pristojnosti.“ Člen 282(5) Pogodbe določa naslednje: „Z Evropsko centralno banko se je na področjih njenih pristojnosti treba posvetovati o vseh osnutkih aktov Unije.“


Na vrh