Válassza ki azokat a kísérleti funkciókat, amelyeket ki szeretne próbálni

Ez a dokumentum az EUR-Lex webhelyről származik.

Dokumentum 32006D0007(01)

    2006/385/EK: Az Európai központi Bank határozata ( 2006. május 19. ) a részt vevő tagállamok nemzeti központi bankjai monetáris jövedelmeinek a 2002. pénzügyi évtől történő felosztásáról szóló, EKB/2001/16 határozat módosításáról (EKB/2006/7)

    HL L 148., 2006.6.2., 56—60. o. (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    HL L 118M., 2007.5.8., 826—830. o. (MT)

    A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (BG, RO)

    A dokumentum hatályossági állapota Már nem hatályos, Érvényesség vége: 30/12/2010; közvetve hatályon kívül helyezte: 32010D0023

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2006/385/oj

    2.6.2006   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 148/56


    AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANK HATÁROZATA

    (2006. május 19.)

    a részt vevő tagállamok nemzeti központi bankjai monetáris jövedelmeinek a 2002. pénzügyi évtől történő felosztásáról szóló, EKB/2001/16 határozat módosításáról

    (EKB/2006/7)

    (2006/385/EK)

    AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANK KORMÁNYZÓTANÁCSA,

    tekintettel a Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank Alapokmányára és különösen annak 32. cikkére,

    mivel:

    (1)

    A részt vevő tagállamok nemzeti központi bankjai monetáris jövedelmeinek a 2002. pénzügyi évtől történő felosztásáról szóló, 2001. december 6-i EKB/2001/16 határozat (1) létrehozza az azon tagállamok nemzeti központi bankjai monetáris jövedelmeinek felosztását szabályozó rendszert, amelyek bevezették az eurót. Az Alapokmány 32.5. cikke alapján az NKB-k monetáris jövedelmének összege az EKB-ba befizetett tőkerészesedésük arányában kerül felosztásra az NKB-k között. Az NKB-k mérlege és eredménykimutatása fokozatos átalakításának lehetővé tételéhez kiigazították a monetáris jövedelem felosztását a 2002-2007. pénzügyi évek tekintetében, hogy figyelembe vegyék az egyes NKB-k 1999. július 1. és2001. június 30. között forgalomban lévő bankjegyeinek átlagértéke és a bankjegyek azon átlagértéke közötti különbséget, amelyet az EKB tőkejegyzési kulcsának arányában részükre kiosztottak volna. Ezek a kiigazítások magukban foglalják a forgalomban lévő eurobankjegyekkel kapcsolatos, eurorendszeren belüli nettó kötelezettségeket, amelyek a számításba bevonható források közé tartoznak az NKB-k Alapokmány 32.2. cikke szerinti monetáris jövedelmének kiszámítása alkalmazásában, mivel azok megegyeznek a forgalomban lévő bankjegyekkel.

    (2)

    Az eurorendszer jövőbeni bővítése szükségessé teszi a monetáris jövedelem felosztását szabályozó, jelenlegi rendszer módosítását. A méltányosság, az egységesség és egyenlő elbánás indokával az eurorendszer új tagjait pénzügyi vonatkozásban ugyanolyan módon kell kezelni, mint az eurorendszer meglévő NKB-jait. Ez azt jelenti, hogy kiigazítási eljárást kell alkalmazni minden olyan esetben, amikor egy tagállam bevezeti az eurót, és ezen eljárás során ugyanazon alapelveket kell alkalmazni, mint a 2002–2007. pénzügyi évek tekintetében alkalmazott kiigazítási eljárás során. Ennek következtében előfordulhat a kiigazítási időszakok átfedése.

    (3)

    Az euro bevezetéséről szóló, 1998. május 3-i 974/98/EK tanácsi rendelet (2) az új részt vevő tagállamok számára bizonyos mértékű rugalmasságot biztosít fizetőeszközük euróra való cseréjével, illetve az eurobankjegyek és -érmék bevezetésével kapcsolatban. Annak érdekében, hogy a kiigazítási eljárás pénzügyileg megfelelő megoldásokat érjen el, figyelembe kell venni az egyéni átállási forgatókönyveket,

    A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

    1. cikk

    Az EKB/2001/16 határozat a következőképpen módosul:

    1.

    A 1. cikk szövege a következőképpen módosul:

    A szöveg a „referencia-kamatláb” fogalommeghatározása után a következő fogalommeghatározásokkal egészül ki:

    „j)

    »a készpénzcsere dátuma« az a nap, amelyen az eurobankjegyek és -érmék törvényes fizetőeszközzé válnak egy olyan tagállamban, amely bevezette az eurót;

    k)

    »referencia-időszak« a készpénzcsere dátuma előtt 30 hónappal kezdődő 24 hónapos időszak;

    l)

    »a készpénzcsere éve« a készpénzcsere napján kezdődő 12 hónapos időszak;

    m)

    »napi deviza referencia-kamatláb« az a napi deviza referencia-kamatláb, amely a KBER-en kívüli és belüli központi bankok közötti rendszeres napi egyeztetési eljáráson alapul, amely főszabályként közép-európai idő szerint 14:15-kor történik.”

    2.

    A 2. cikk szövege a következőképpen módosul:

    Az (1) bekezdés helyébe az alábbi szöveg lép:

    „A forgalomban lévő eurobankjegyek eurorendszeren belüli egyenlegét havonta kell kiszámítani, és az EKB és NKB-k könyveiben a hónap első munkanapján kell rögzíteni az előző hónap utolsó munkanapja szerinti értéknappal.

    Amikor egy tagállam bevezeti az eurót, a forgalomban lévő eurobankjegyek eurorendszeren belüli egyenlegének az első albekezdés szerinti kiszámítását a készpénzcsere dátuma szerinti értéknappal kell az EKB és az NKB-k könyveiben rögzíteni.”

    3.

    A 4. cikk helyébe a következő szöveg lép:

    „4. cikk

    Kiigazítások az eurorendszeren belüli egyenlegekhez

    (1)   A monetáris jövedelem kiszámítása alkalmazásában az egyes NKB-knak a forgalomban lévő eurobankjegyekre vonatkozó eurorendszeren belüli egyenlegét egy kompenzációs összeggel kell kiigazítani, amit a következő képlet szerint kell meghatározni:

    C = (K – A) × S

    ahol:

    C

    a kompenzációs összeg,

    K

    az egyes NKB-kra jutó euroösszeg, amely a tőkejegyzési kulcsnak a referencia-időszakban forgalomban lévő bankjegyek átlagértékére történő alkalmazásának eredménye, ahol az eurót bevezető tagállam nemzeti valutájában denominált, forgalomban lévő bankjegyek összegét a referencia-időszak alatt a napi deviza referencia-árfolyamon számítják át euróra,

    A

    a referencia-időszakban forgalomban lévő bankjegyek átlagértéke minden egyes NKB tekintetében, a referencia-időszak alatt a napi deviza referencia-árfolyamon euróra átszámítva,

    S

    minden egyes pénzügyi évre a következő együttható, a készpénzcsere dátumától kezdődően:

    Pénzügyi év

    Együttható

    Készpénzcsere éve

    1

    Készpénzcsere éve + egy év

    0,8606735

    Készpénzcsere éve + két év

    0,7013472

    Készpénzcsere éve + három év

    0,5334835

    Készpénzcsere éve + négy év

    0,3598237

    Készpénzcsere éve + öt év

    0,1817225

    (2)   Az NKB-k kompenzációs összegei végösszegének 0-ának kell lennie.

    (3)   A kompenzációs összegeket minden egyes olyan esetben ki kell számítani, amikor egy tagállam bevezeti az eurót, vagy amikor az EKB tőkejegyzési kulcsa megváltozik.

    (4)   Az eurorendszer új NKB-jának kompenzációs összegét az adott tagállam csatlakozásakor osztják fel az eurorendszer meglévő NKB-jai között az eurorendszer meglévő NKB-jainak a tőkejegyzési kulcsban való részesedésével arányában, fordított (+/–) előjellel, és az kiegészíti az eurorendszer meglévő NKB-jainak már járó, bármely kompenzációs összegeket.

    (5)   A kompenzációs összegeket és az azokat kiegyenlítő könyvelési tételeket az egyes NKB-k könyvelésében külön eurorendszeren belüli számlákon kell nyilvántartani a készpénzcsere dátuma szerinti értéknappal, illetve a kiigazítási időszak minden egyes következő évének ezzel megegyező értéknapján. A kompenzációs összegeket kiegyenlítő könyvelési tételek nem kamatoznak.

    (6)   Abban az esetben, ha a Banque centrale de Luxembourg által 2002-ben forgalomba hozott eurobankjegyek értéke legalább 25 %-kal meghaladja az 1999. július 1. és 2001. június 30. közötti időszakban forgalomban lévő bankjegyek átlagértékét, az (1) bekezdés képletében az »A« a Banque centrale de Luxembourg számára a Banque centrale de Luxembourg által 2002-ben forgalomba hozott bankjegyek értéke, 2,2 milliárd euro felső határig. Ezen eltérés alkalmazásakor 2002 végén a 4. cikk (1) bekezdése szerint kiszámított minden kompenzációs összeget visszamenőleges hatályú kiigazításnak kell alávetni a (2) bekezdés betartásának biztosítása érdekében. Az ilyen visszamenőleges hatályú kiigazításoknak arányban kell állniuk a tőkejegyzési kulccsal.

    (7)   Az (1) bekezdéstől eltéréssel a bankjegyforgalom szerkezetének változására vonatkozóan e határozat III. mellékletében leírt, bizonyos előre nem látott események felmerülésekor az egyes NKB-k forgalomban lévő eurobankjegyekre vonatkozó eurorendszeren belüli egyenlegét az e mellékletben meghatározott rendelkezéseknek megfelelően kell kiigazítani.

    (8)   Az eurorendszeren belüli egyenlegekre vonatkozóan e cikkben előírt kiigazításokat az adott készpénzcsere évét követő hatodik év első napjától nem lehet alkalmazni.”

    4.

    Az I. melléklet e határozat I. mellékletével összhangban módosul.

    5.

    A III. melléklet helyébe e határozat II. melléklete lép.

    2. cikk

    Záró rendelkezés

    Ez a határozat az elfogadását követő napon lép hatályba.

    Kelt Frankfurt am Mainban, 2006. május 19-én.

    Az EKB elnöke

    Jean-Claude TRICHET


    (1)  HL L 337., 2001.12.20., 55. o. A legutóbb az EKB/2003/22 határozattal (HL L 9., 2004.1.15., 39. o.) módosított határozat.

    (2)  HL L 139., 1998.5.11., 1. o. A legutóbb a 2169/2005/EK rendelettel (HL L 346., 2005.12.29., 1. o.) módosított rendelet.


    I. MELLÉKLET

    Az I. melléklet A. részének 1. pontja helyébe a következő szöveg lép:

    „1.

    forgalomban lévő bankjegyek

    E melléklet alkalmazásában a 2002-es készpénzcsere évben az eurorendszer egyes meglévő NKB-jai vonatkozásában vagy készpénzcsere évében az eurorendszer minden egyes új NKB-ja vonatkozásában a »forgalomban lévő bankjegyek« fogalma:

    i.

    szintén magában foglalja az NKB-k által kibocsátott és nemzeti valutaegységben denominált bankjegyeket; és

    ii.

    csökken az előre kiadott eurobankjegyekhez kapcsolódó, még nem folyósított, nem kamatozó kölcsönök értékével (a harmonizált mérleg (HPM) 6. eszköztételének része).

    A készpénzcsere éve után e melléklet alkalmazásában és az egyes NKB-k vonatkozásában a »forgalomban lévő bankjegyek« fogalma az euróban denominált bankjegyeket jelenti, minden más bankjegy kizárásával;”


    II. MELLÉKLET

    A III. melléklet helyébe a következő szöveg lép:

    „III. MELLÉKLET

    A.   Első esetleges kiigazítás

    Abban az esetben, ha a készpénzcsere évében forgalomban lévő összes bankjegy átlagértéke alacsonyabb, mint a nemzeti valutaegységben denominált összes bankjegy átlagértéke a referencia-időszakban (beleértve az eurót bevezető tagállam nemzeti valutájában denominált és a napi deviza referencia-árfolyamon a referencia-időszakban euróra átszámított bankjegyek értékét), a 4. cikk (1) bekezdésével összhangban a készpénzcsere évére vonatkozó »S« együtthatót visszamenőleges hatállyal ugyanolyan arányban csökkenteni kell, mint a forgalomban lévő összes bankjegy átlagának csökkenése.

    A csökkentés nem eredményezhet 0,8606735-nál kisebb együtthatót. Ezen eltérés alkalmazásakor az NKB-k készpénzcsere évére vonatkozó »C« kompenzációs összege csökkentésének egynegyedét a 4. cikk (1) bekezdése alapján hozzá kell adni az egyes NKB-k készpénzcsere évét követő 2–5. évekre vonatkozó kompenzációs összegéhez.

    B.   Második esetleges kiigazítás

    Abban az esetben, ha a 4. cikk (1) bekezdésében említett pozitív kompenzációs összeggel rendelkező NKB-k nettó kamatot fizetnek a forgalomban lévő bankjegyek eurorendszeren belüli egyenlegére, és annak az év végi eredménykimutatásban »az összevont monetáris jövedelem nettó eredménye« tételhez történő hozzáadásakor ez nettó kiadást eredményez, a készpénzcsere évére alkalmazandó »S« együtthatót a 4. cikk (1) bekezdésének megfelelően csökkenteniük kell az e helyzet megszüntetéséhez szükséges mértékben.

    A csökkentés nem eredményezhet 0,8606735-nál kisebb együtthatót. Ezen eltérés alkalmazásakor az NKB-k készpénzcsere évére vonatkozó »C« kompenzációs összege csökkentésének egynegyedét a 4. cikk (1) bekezdése alapján hozzá kell adni az egyes NKB-k készpénzcsere évét követő 2–5. évekre vonatkozó kompenzációs összegéhez.”


    Az oldal tetejére