EUR-Lex Přístup k právu Evropské unie

Zpět na úvodní stránku EUR-Lex

Tento dokument je výňatkem z internetových stránek EUR-Lex

Dokument 32005O0004

Obecné zásady Evropské centrální banky ze dne 15. února 2005, kterými se mění obecné zásady ECB/2003/2 o některých požadavcích Evropské centrální banky týkajících se statistické zpravodajské povinnosti a o postupech používaných národními centrálními bankami při vykazování statistických informací v oblasti měnové a bankovní statistiky (ECB/2005/4)

Úř. věst. L 109, 29.4.2005, s. 6—80 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
zvláštní vydání v bulharském jazyce: Kapitola 10 Svazek 007 S. 8 - 82
zvláštní vydání v rumunském jazyce: Kapitola 10 Svazek 007 S. 8 - 82

Právní stav dokumentu Již není platné, Datum konce platnosti: 02/09/2007; Implicitně zrušeno 32007O0009

ELI: http://data.europa.eu/eli/guideline/2005/326/oj

29.4.2005   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 109/6


OBECNÉ ZÁSADY EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANKY

ze dne 15. února 2005,

kterými se mění obecné zásady ECB/2003/2 o některých požadavcích Evropské centrální banky týkajících se statistické zpravodajské povinnosti a o postupech používaných národními centrálními bankami při vykazování statistických informací v oblasti měnové a bankovní statistiky

(ECB/2005/4)

(2005/326/ES)

RADA GUVERNÉRŮ EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANKY,

s ohledem na statut Evropského systému centrálních bank a Evropské centrální banky, a zejména na článek 5.1, článek 12.1 a článek 14.3 tohoto statutu,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Po přezkoumání obecných zásad ECB/2003/2 ze dne 6. února 2003 o některých požadavcích Evropské centrální banky týkajících se statistické zpravodajské povinnosti a o postupech používaných národními centrálními bankami při vykazování statistických informací v oblasti měnové a bankovní statistiky (1) se zjistilo, že je nezbytné provést určité změny.

(2)

Některé změny je zapotřebí provést v normativní části obecných zásad a v přílohách I a II vzhledem k tomu, že se zrušuje příloha III, jež obsahovala časové plány pro odevzdání různých druhů statistik. Příloha III se zrušuje, neboť Evropská centrální banka (ECB) bude v budoucnu tyto časové plány národním centrálním bankám oznamovat každoročně do konce měsíce září, a to pro přenos údajů v příštím roce.

(3)

Příloha V by měla být změněna tak, aby se schéma vykazování pro úvěrové instituce uvedlo do souladu se schématem vykazování, které se používá pro národní centrální banky a ostatní měnové finanční instituce.

(4)

Aby se předešlo nebezpečí záměny, měl by být pojem „strukturální statistické ukazatele“ v příloze VI nahrazen pojmem „strukturální finanční ukazatele“. K záměně by mohlo dojít, jelikož Eurostat vytváří soubor strukturálních ukazatelů, které jsou též uchovávány v databázi ECB.

(5)

Příloha VII by měla být změněna tak, aby se položka „eurobankovky a mince v držbě ústředních vládních institucí“ stala doplňkovou (memo) položkou s vysokou prioritou. To přispěje ke zlepšení výpočtu měnových agregátů.

(6)

Příloha IX by měla být změněna tak, aby obsahovala povinnost vykazovat doplňkové (memo) položky měnové a bankovní statistiky, jež jsou nezbytné pro čtvrtletní sestavování finančních účtů měnové unie (MUFA).

(7)

V návaznosti na změnu nařízení ECB/2001/13 ze dne 22. listopadu 2001 o konsolidované rozvaze sektoru měnových finančních institucí (2) je třeba změnit přílohu X, pokud se týká pravidel oceňování, jež se mají používat pro oceňování určitých finančních nástrojů. Dále by měla být změněna tabulka 5 tak, aby zahrnovala čtvrtletní úpravy doplňkových (memo) položek.

(8)

Příloha XIII by měla být změněna tak, aby zohlednila nové čtvrtletní úpravy doplňkových (memo) položek, jež jsou nyní vyžadovány podle přílohy X.

(9)

Příloha XVI by měla být změněna tak, aby byl časový plán pro odevzdání údajů, jež mají být podle této přílohy vykazovány, v souladu s časovým plánem pro odevzdání statistiky základu pro stanovení minimálních rezerv.

(10)

Příloha XVIII by měla být změněna tak, aby obsahovala novou povinnost poskytovat údaje o transakcích a údaje o prodejích a zpětných odkupech podílových jednotek/akcií emitovaných investičními fondy. Dále by měl být rovněž zahrnut požadavek na nové časové řady, které se použijí při sestavování finančních účtů měnové unie (MUFA).

(11)

Příloha XIX by měla být změněna tak, aby obsahovala vzorec pro oceňování bezkupónových dluhopisů.

(12)

Po přezkoumání jsou nezbytné některé další změny, a to mimo jiné z důvodu přistoupení nových členských států dne 1. května 2004 a vzhledem k tomu, že skončila platnost některých přechodných zpravodajských postupů a výjimek.

(13)

V souladu s článkem 12.1 a článkem 14.3 statutu tvoří obecné zásady ECB nedílnou součást práva Společenství,

PŘIJALA TYTO OBECNÉ ZÁSADY:

Článek 1

Obecné zásady ECB/2003/2 se mění takto:

1.

Čl. 2 odst. 1 se nahrazuje tímto:

„1.   Národní centrální banky v souladu s nařízením ECB/2001/13 sestavují a vykazují dvě agregované rozvahy subsektorů ‚centrální banka‘ a ‚ostatní měnové finanční instituce‘ svého členského státu. Ve srovnávacích tabulkách pro měnovou a bankovní statistiku uvedených v příloze I jsou dále definovány zejména požadované statistické informace o rozvaze centrální banky. Pro účely statistického výkaznictví odvozuje ECB z vlastní rozvahy údaje odpovídající údajům, které národní centrální banky odvodily ze svých vlastních rozvah. Jako sestavitelé vlastních rozvah se národní centrální banky při pravidelném ověřování shody mezi agregovanou rozvahou Eurosystému ke konci měsíce sestavenou pro statistické účely a jeho týdenním finančním výkazem a při pravidelném vykazování výsledku takové prověrky ECB řídí postupem stanoveným v příloze II. Jako sestavitel vlastní rozvahy se ECB řídí stejným postupem. Tyto statistické informace se vykazují podle ročního časového plánu stanoveného ECB, který se národním centrálním bankám oznamuje do konce měsíce září každého roku.“

2.

Čl. 7 odst. 1 se nahrazuje tímto:

„1.   Pro pravidelné sestavování statistiky úrokových sazeb měnových finančních institucí ECB vykazují národní centrální banky statistické informace podle přílohy XX. Tyto statistické informace se vykazují podle ročního časového plánu stanoveného ECB, který se národním centrálním bankám oznamuje do konce měsíce září každého roku.“

3.

Přílohy I, II, V, VII, X, XV, XVI, XIX a XX se mění v souladu s přílohou I těchto obecných zásad.

4.

Příloha III se zrušuje.

5.

Příloha VI se nahrazuje textem uvedeným v příloze II těchto obecných zásad.

6.

Příloha IX se nahrazuje textem uvedeným v příloze III těchto obecných zásad.

7.

Příloha XIII se nahrazuje textem uvedeným v příloze IV těchto obecných zásad.

8.

Příloha XVIII (s výjimkou i) tabulky s názvem „Řady pro ostatní finanční zprostředkovatele jiné než investiční fondy, přenášené do ECB (Klíčové ukazatele/doplňkové (memo) položky)“ v dodatku 1 této přílohy a ii) dodatku 2 této přílohy) se nahrazuje textem uvedeným v příloze V těchto obecných zásad.

Článek 2

Tyto obecné zásady vstupují v platnost dnem 17. února 2005.

Článek 3

Tyto obecné zásady jsou určeny národním centrálním bankám členských států, které přijaly jednotnou měnu v souladu se Smlouvou o založení Evropského společenství.

Ve Frankfurtu nad Mohanem dne 15. února 2005.

Za Radu guvernérů ECB

prezident ECB

Jean-Claude TRICHET


(1)  Úř. věst. L 241, 26.9.2003, s. 1. Obecné zásady ve znění obecných zásad ECB/2004/1 (Úř. věst. L 83, 20.3.2004, s. 29).

(2)  Úř. věst. L 333, 17.12.2001, s. 1. Nařízení naposledy pozměněné nařízením ECB/2004/21 (Úř. věst. L 371, 18.12.2004, s. 42).


PŘÍLOHA I

Přílohy I, II, V, VII, X, XV, XVI, XIX a XX obecných zásad ECB/2003/2 se mění takto:

1.

V příloze I se první odstavec nahrazuje tímto:

„Při pravidelném ověřování shody mezi agregovanou rozvahou Eurosystému ke konci měsíce pro statistické účely a denním finančním výkazem pro účetní účely a pro účely řízení likvidity používají národní centrální banky a ECB, jež sestavují vlastní rozvahové statistické informace, níže uvedené srovnávací tabulky. Tyto statistické informace by se měly vykazovat v souladu s ročním časovým plánem stanoveným ECB, který se národním centrálním bankám oznamuje do konce měsíce září každého roku.“

2.

Příloha II se mění takto:

a)

Oddíly 1 až 6 se nahrazují tímto:

„1.

V této příloze je popsán postup, jímž se mají řídit sestavitelé rozvah Evropské centrální banky (ECB) / národních centrálních bank pro účely kontroly shody mezi agregovanou rozvahou Eurosystému sestavovanou ke konci měsíce pro statistické účely a jeho týdenním finančním výkazem. Srovnávají se účetní údaje a odpovídající statistické položky.

2.

Byl vyhotoven seznam kontrol shody (viz dodatek 1). Pokud existují mezi dvěma soubory údajů nesrovnalosti, musejí být vysvětleny. V dodatku 2 jsou poskytnuty vysvětlivky k těmto kontrolám. Statistické agregáty, které se používají při srovnáních, jsou uvedeny v dodatku 3, který vytyčuje spojení mezi těmito agregáty a základními rozvahovými údaji (1). Pokud jde o popis účetních údajů, poskytují obecné zásady ECB/2002/10 ze dne 5. prosince 2002 o právním rámci pro účetnictví a finanční vykazování v Evropském systému centrálních bank (2) úplné základní informace o struktuře, účetních zvyklostech, které se používají v týdenních finančních výkazech, a o obsahu takových finančních výkazů.

3.

Sestavitelé se žádají, aby tyto kontroly prováděli každý měsíc za účelem zajištění shody mezi základními údaji národních centrálních bank podle zemí a rozvahou ECB. Pokládá se za samozřejmé, že přesné spojení mezi dvěma soubory údajů je možné pouze tehdy, když se datum uzávěrky týdenního finančního výkazu shoduje s referenčním datem statistických výkazů (tj. z konce měsíce). V ostatních vykazovaných obdobích budou tyto kontroly zajišťovat těsnou, avšak nikoli naprostou shodu mezi účetními a statistickými údaji. V těch vykazovaných obdobích, ve kterých se tato dvě data neshodují, mohou národní centrální banky provést srovnání statistických údajů s ‚denní rozvahou‘, která byla sestavena k poslednímu pracovnímu dni měsíce.

4.

Sestavitelé se žádají, aby ECB (Odboru pro měnovou statistiku a statistiku trhů a finančních institucí) oznámili výsledek těchto kontrol. Oznámení by mělo být předáno před poskytnutím statistických údajů nebo současně s ním, tj. do patnáctého pracovního dne po referenčním datu. Pokud kontroly odhalí nesrovnalosti, sestavitelé se žádají, aby Odboru pro měnovou statistiku a statistiku trhů a finančních institucí zaslali vysvětlivku, která by měla obsahovat alespoň popis příslušných kontrol, povahu nesrovnalostí, možný dopad na minulé řady údajů a očekávaný budoucí vývoj nesrovnalostí a jeho dopad na budoucí zprávy.

5.

Za účelem minimalizace zatížení národních centrálních bank se doporučuje, aby se úplná vysvětlivka vypracovávala za normálních okolností pouze jednou ročně. V ostatních měsících jsou národní centrální banky povinny vyhotovit pouze zjednodušenou verzi vysvětlivek, v nichž jednoduše vyznačí strukturální rozdíly mezi týdenním finančním výkazem a statistickou zprávou. Přiložené vzory by měly sloužit jako návod pro vypracování vysvětlivek. První vzor (dodatek 4) ukazuje výsledek kontrol shody v kompletní verzi. Druhý vzor (dodatek 5) ukazuje výsledek kontrol zjednodušeným způsobem.

6.

Je důležité, aby všechny národní centrální banky (a Ředitelství ECB pro interní finance) zasílaly úplné vysvětlivky ve stejnou dobu v roce. Odbor pro měnovou statistiku a statistiku trhů a finančních institucí bude tak moci jednou ročně vypracovat podrobnou zprávu, v níž budou popsány zjištěné nesrovnalosti. Níže uvedený časový plán ukazuje pro rok 2005, který vzor se doporučuje použít a kdy. V říjnu 2005 by měl být zejména zaslán další komplexní vzor, který se týká údajů ke konci září 2005.

Vykazované období

Poslední týdenní finanční výkaz v měsíci

Datum týdenního finančního výkazu a datum statistických výkazů se shodují

Typ vzoru

Leden 2005

28. leden 2005

Ne

Zjednodušený

Únor 2005

25. únor 2005

Ne

Zjednodušený

Březen 2005

25. březen 2005

Ne

Zjednodušený

Duben 2005

29. duben 2005

Ano

Zjednodušený

Květen 2005

27. květen 2005

Ne

Zjednodušený

Červen 2005

24. červen 2005

Ne

Zjednodušený

Červenec 2005

29. červenec 2005

Ano

Zjednodušený

Srpen 2005

26. srpen 2005

Ne

Zjednodušený

Září 2005

30. září 2005

Ano

Komplexní

Říjen 2005

28. říjen 2005

Ne

Zjednodušený

Listopad 2005

25. listopad 2005

Ne

Zjednodušený

Prosinec 2005

30. prosinec 2005

Ano

Zjednodušený

(1)  Úplný popis základních rozvahových údajů se nachází v příloze I části III nařízení ECB/2001/13."

(2)  Úř. věst. L 58, 3.3.2003, s. 1.“"

b)

V tabulce v dodatku 1 se záhlaví „Položka z tabulky 2.1 v Měsíčním bulletinu“ nahrazuje záhlavím „Statistická položka“ a záhlaví „Položka z tabulky 1.1 v Měsíčním bulletinu“ se nahrazuje záhlavím „Účetní položka“.

c)

V tabulce v dodatku 3 se záhlaví „Měsíční bulletin ECB — položky tabulky 2.1“ nahrazuje záhlavím „Statistické položky — agregovaná rozvaha Eurosystému“;

3.

Příloha V se mění takto:

a)

Oddíly 1 až 11 se nahrazují tímto:

„1.

Údaje ze samostatných rozvah týkající se Evropské centrální banky (ECB) / národních centrálních bank a ostatních měnových finančních institucí se v současné době vykazují podle tabulek 1 až 4 nařízení ECB/2001/13. Tyto údaje však nejsou dostatečné pro účely makroobezřetnostní analýzy pro ty země, v nichž je soubor zpravodajských jednotek ostatních měnových finančních institucí tvořen jak úvěrovými institucemi, tak i fondy peněžního trhu a v nichž je vliv fondů významný (3). V těchto případech je zapotřebí samostatného schématu vykazování pouze pro úvěrové instituce, aby bylo možné provádět makroobezřetnostní analýzu bankovního systému Evropské unie a vypočítat makroobezřetnostní ukazatele týkající se podskupiny úvěrových institucí.

Schéma vykazování

2.

Aby bylo možné vypočítat makroobezřetnostní ukazatele, národní centrální banky, které splňují nezbytná kritéria, vykazují, pokud jde o tabulky 1, 2 a 4 nařízení ECB/2001/13, samostatné údaje vztahující se pouze k úvěrovým institucím. Údaje vyžadované podle tabulky 4 se vykazují od referenčního měsíce března 2005. Nepožadují se žádné údaje podle tabulky 3 (proto se nepožadují žádné další statistické údaje o úvěrových institucích). Údaje o úvěrových institucích se vykazují se čtvrtletní periodicitou, jak o stavech, tak i případně o úpravách toků.

3.

Údaje se vykazují čtvrtletně, do 28 pracovních dnů po uplynutí referenčního období.

4.

Na žádost uživatelů údajů vykazují národní centrální banky jako doplňkové (memo) položky rovněž závazky z vkladů. Toto vykazování probíhá v souladu s členěním na úvěrové instituce (kromě centrálních bank)/ostatní měnové finanční instituce/instituce jiné než měnové finanční instituce. Pokud nejsou tyto informace k dispozici, dohodli se uživatelé na tom, že zachovají pojem ‚vklady od měnových finančních institucí‘, který je možno odvodit z tabulky 1 (tj. bez dalšího členění v rámci sektoru měnových finančních institucí).

5.

Makroobezřetnostní požadavky se skládají jak ze stavů, tak z toků, přičemž toky se vykazují jako hodnoty transakcí. To znamená, že jsou nutné tzv. údaje o úpravách. Tyto údaje jsou v současné době k dispozici pouze pro údaje o stavech, které jsou uvedeny v tabulkách 1 a 2, ale nejsou k dispozici pro tabulku 4. V této souvislosti se potřeba poskytovat údaje o úpravách pro tabulku 4 stále zkoumá. Mezitím se budou uživatelé spoléhat pouze na rozdíly ve stavech upravené o změny směnných kurzů (které vypočítává ECB).

Pokrytí

6.

V zásadě by doplňující údaje vykazované ohledně rozvah úvěrových institucí měly zahrnovat 100 % institucí, které jsou do tohoto sektoru zařazeny. V těch případech, kdy je z důvodu výjimek udělených malým měnovým finančním institucím skutečné zpravodajské pokrytí nižší než 100 %, se národní centrální banky žádají, aby vypočítaly hrubý ekvivalent dodaných údajů za účelem zajištění 100 % pokrytí. Tím se zlepší srovnatelnost ukazatelů mezi členskými státy a zajistí se shoda s rozvahovými údaji sektoru měnových finančních institucí, k nimž se rovněž vypočítávají hrubé ekvivalenty, aby se zajistilo 100 % pokrytí.

Zpravodajská povinnost

7.

Samostatné rozvahové údaje o úvěrových institucích vykazují v souladu se schématy vykazování v dodatcích 1 a 2 národní centrální banky v těch zemích, v nichž je soubor zpravodajských jednotek ostatních měnových finančních institucí tvořen jak úvěrovými institucemi, tak i fondy peněžního trhu a v nichž se vliv fondů peněžního trhu považuje ze statistického hlediska za důležitý. Vliv fondů peněžního trhu se považuje ze statistického hlediska za důležitý, pokud jsou současně splněna obě níže uvedená kritéria:

Kritérium 1: rozdíl mezi celkovou rozvahou sektoru měnových finančních institucí a celkovou rozvahou jeho subsektoru úvěrových institucí je trvale vyšší než 5 miliard EUR,

a

Kritérium 2: měnové finanční instituce jiné než úvěrové instituce (tj. fondy peněžního trhu) mají vliv na více než jednu položku kterékoli strany rozvahy sektoru měnových finančních institucí (4)

(3)  O významu vlivu fondů peněžního trhu na údaje ostatních měnových finančních institucí viz níže. Mimoto se v některých zemích vyskytuje malý počet jiných institucí, které jsou klasifikovány jako měnové finanční instituce; tyto instituce jsou však z kvantitativního hlediska bezvýznamné."

(4)  Toto kritérium je kupříkladu splněno tehdy, když rozvaha sektoru fondů peněžního trhu má vliv na jednu položku na straně pasiv (‚akcie/podílové jednotky fondů peněžního trhu‘) a na dvě či více položek na straně aktiv (např. ‚cenné papíry jiné než akcie v eurech emitované tuzemskými vládními institucemi‘ a ‚cenné papíry jiné než akcie v eurech emitované tuzemskými měnovými finančními institucemi‘). Rovněž je splněno, když má rozvaha fondů peněžního trhu vliv na dvě položky na straně pasiv (např. ‚akcie/podílové jednotky fondů peněžního trhu‘ a ‚vklady tuzemských měnových finančních institucí v eurech‘) a na jednu položku na straně aktiv (např. ‚cenné papíry jiné než akcie v eurech emitované tuzemskými vládními institucemi‘). Naproti tomu toto kritérium není splněno tehdy, když rozvaha fondů peněžního trhu má vliv pouze na jednu položku na straně pasiv a na jednu položku na straně aktiv.“"

b)

Dodatek 1 se nahrazuje tímto:

„POSTUPY PRO PŘENOS ÚDAJŮ Z NÁRODNÍCH CENTRÁLNÍCH BANK EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANCE

Schéma vykazování pro úvěrové instituce

1.

Schéma vykazování stanovené v dodatku 2 se použije pouze pro úvěrové instituce, zatímco tabulky 1 až 4 nařízení ECB/2001/13 zahrnují rozvahové údaje celého sektoru ostatních měnových finančních institucí.

2.

Kódy používané pro položky ve schématu vykazování náležejí do skupiny klíčů rozvahových položek, jejíž dimenze a atributy jsou uvedeny v příloze XIII. Povšimněte si, prosím, že:

dimenze č. 1 (periodicita) je vždy ‚Q‘ (čtvrtletně), protože rozvahové údaje pouze pro úvěrové instituce se vykazují s čtvrtletní periodicitou,

dimenze č. 4 (členění referenčního sektoru v rozvaze) je pro všechny položky ‚R‘ (na úvěrové instituce se vztahuje požadavek minimálních rezerv).

3.

Schéma vykazování se skládá ze sedmi tabulek: tabulka 1_úvěrové instituce (stavy), tabulka 2_úvěrové instituce (stavy), tabulka 4_úvěrové instituce (stavy), tabulka 1_překlasifikace úvěrových institucí, tabulka 1_přecenění úvěrových institucí, tabulka 2_překlasifikace úvěrových institucí a tabulka 2_přecenění úvěrových institucí.

4.

Tabulka 1_úvěrové instituce (stavy) odráží odpovídající měsíční tabulku 1 nařízení ECB/2001/13 s výjimkou položky ‚akcie/podílové jednotky fondů peněžního trhu‘ na straně pasiv rozvahy.

5.

Tabulka 2_úvěrové instituce (stavy) odráží odpovídající čtvrtletní tabulku 2 nařízení ECB/2001/13.

6.

Tabulka 4_úvěrové instituce (stavy) odráží odpovídající čtvrtletní tabulku 4 nařízení ECB/2001/13.

7.

Zbývající čtyři tabulky týkající se údajů o úpravách se vykazují v souladu s metodikou stanovenou v příloze X.“

c)

V dodatku 2, Stavy, se tabulka 4 (úvěrové instituce (stavy)) nahrazuje tímto:

„TABULKA 4

Úvěrové instituce (stavy)

Rozvahové položky

Všechny měny dohromady

Euro

Ostatní měny členských států EU

Ostatní měny (zahrnuje ostatní měny členských států EU s výjimkou DKK, SEK, GBP)

CZK

DKK

EEK

CYP

LVL

LTL

HUF

MTL

PLN

SIT

SKK

SEK

GBP

Celkem (5)

USD

JPY

CHF

Zbývající měny dohromady (5)

PASIVA

Vklady

A.   Tuzemsko

od měnových finančních institucí

Tabulka 1

Tabulka 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

od institucí jiných než měnových finančních institucí

Tabulka 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B.   Ostatní zúčastněné členské státy

od měnových finančních institucí

Tabulka 1

Tabulka 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

od institucí jiných než měnových finančních institucí

Tabulka 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C.   Zbytek světa

do 1 roku

Tabulka 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nad 1 rok

Tabulka 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

od bank

Tabulka 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

od nebankovních subjektů

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Emitované dluhové cenné papíry

Tabulka 1

Tabulka 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kapitál a rezervy

Tabulka 1

 

Zbývající pasiva

Tabulka 1

 

AKTIVA

Úvěry

A.   Tuzemsko

měnovým finančním institucím

Tabulka 1

 

institucím jiným než měnovým finančním institucím

Tabulka 1

Tabulka 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B.   Ostatní zúčastněné členské státy

měnovým finančním institucím

Tabulka 1

 

institucím jiným než měnovým finančním institucím

Tabulka 1

Tabulka 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C.   Zbytek světa

do 1 roku

Tabulka 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nad 1 rok

Tabulka 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bankám

Tabulka 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nebankovním subjektům

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cenné papíry jiné než akcie

A.   Tuzemsko

emitované měnovými finančními institucemi

Tabulka 1

Tabulka 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

emitované institucemi jinými než měnové finanční instituce

Tabulka 1

Tabulka 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B.   Ostatní zúčastněné členské státy

emitované měnovými finančními institucemi

Tabulka 1

Tabulka 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

emitované institucemi jinými než měnové finanční instituce

Tabulka 1

Tabulka 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C.   Zbytek světa

emitované bankami

Tabulka 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

emitované nebankovními subjekty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akcie/podílové jednotky fondů peněžního trhu

A.

Tuzemsko

Tabulka 1

 

B.

Ostatní zúčastněné členské státy

Tabulka 1

 

C.

Zbytek světa

Tabulka 1

 

Zbývající aktiva

Tabulka 1

 

4.

Příloha VII se mění takto:

a)

Za nadpis oddílu 2 se vkládá nový úvodní odstavec, který zní:

„Definice měnových agregátů eurozóny se opírají o harmonizovanou definici sektoru emise peněz a sektoru držby peněz, jakož i o harmonizované kategorie pasiv měnových finančních institucí. Sektor držby peněz zahrnuje všechny rezidenty eurozóny, kteří nejsou měnovými finančními institucemi, s výjimkou sektoru ústředních vládních institucí. Pro účely sestavování měnových agregátů se proto položka ‚eurobankovky a mince v držbě ústředních vládních institucí‘ vykazuje jako doplňková (memo) položka s vysokou prioritou. ECB bude akceptovat odhady užívající dostupné údaje (např. roční nebo čtvrtletní údaje finančních účtů měnové unie). Tato položka se bude vykazovat měsíčně a ve stejných lhůtách jako měsíční povinná rozvahová statistika měnových finančních institucí podle nařízení ECB/2001/13.“

b)

Oddíl 2.2 se nahrazuje tímto:

„2.2   Nástroje emitované měnovými finančními institucemi eurozóny v držbě ústředních vládních institucí

Dluhové cenné papíry a akcie fondů peněžního trhu emitované měnovými finančními institucemi eurozóny a v držbě ústředních vládních institucí.“

5.

Příloha X se mění takto:

a)

Poznámka pod čarou 4 se nahrazuje tímto:

„4.

Poprvé vydaná ECB v prosinci 1999.“

b)

Odstavec 10.1 se nahrazuje tímto:

„10.1

Hodnota transakce u vkladů/úvěrů (příloha I část 2 tabulka A položky 2 a 9 nařízení ECB/2001/13) představuje částku, kterou měnová finanční instituce obdrží (jako vklad) nebo poskytne (jako úvěr) bez poplatků atd. (6). Hodnota transakce vylučuje naběhlé úroky, které jsou pohledávkou (u úvěrů) nebo závazkem (u vkladů), které však dosud nebyly přijaty ani vyplaceny. Místo toho se naběhlé úroky u úvěrů/vkladů vykazují v rámci položky ‚zbývající aktiva‘ nebo případně ‚zbývající pasiva‘ (7).

(6)  Nicméně se uznává, že odpisy spojené s transakcemi nejsou vždy vykazovány, což znamená odchylku od této zásady, která je přijata v nařízení ECB/2001/13 a návodu k tomuto nařízení."

(7)  Pravidla týkající se statistického oceňování úvěrů a vkladů jsou obsažena v příloze I části I oddílu III odstavcích 15 a 16 (měsíční údaje) a v příloze I části I oddílu IV odstavci 10 (čtvrtletní údaje) nařízení ECB/2001/13.“"

c)

Odstavce 26 a 27 se zrušují.

d)

Odstavec 51.1 se nahrazuje tímto:

„51.1

První krok je identifikace zůstatků v každé z klíčových cizích měn (USD, JPY a CHF) a v měnách nezúčastněných členských států EU (8). Jelikož samostatná členění podle jednotlivých měn jsou k dispozici pouze čtvrtletně (na konci čtvrtletí), členění ke konci měsíce se vypočítává pomocí poměrů odvozených z údajů, které jsou k dispozici za konec předchozího čtvrtletí.

(8)  U zůstatků ve zbývajících měnách se neprovádí žádná úprava. Údaje o USD, JPY a CHF vykazovaly národní centrální banky podle tabulky 5 nařízení ECB/1998/16 ze dne 1. prosince 1998 o konsolidované rozvaze sektoru měnových finančních institucí (Úř. věst. L 356, 30.12.1998, s. 7), od prosince 1998 a dobrovolně pomocí jiných vnitrostátních zdrojů údajů od září 1997. Údaje o GBP vykazovaly národní centrální banky ECB dobrovolně od srpna 2001, pokud možno včetně zpětných údajů s podobnou strukturou jako při vykazování ostatních měn v tabulce 4 nařízení ECB/2001/13 a od ledna 2003 jako součást tabulky 4 nařízení ECB/2001/13. ECB bude úpravu směnných kurzů vypočítávat i pro zbývající měny nezúčastněných členských států EU.“"

e)

Odstavec 51.3 se nahrazuje tímto:

„51.3

Předpokládá se rovněž, že objem měn jiných než euro (USD, JPY, CHF a měny nezúčastněných členských států EU) je v rozvaze měnových finančních institucí malý. Podrobné údaje podle jednotlivých měn jsou navíc k dispozici pouze u omezeného členění přílohy I části 2 tabulky 4 nařízení ECB/2001/13. Pro překonání této obtíže se na podrobnější členění obsažená v příloze I části 2 tabulce 1 uplatňují stejné podíly měn vypočítané u položek v této tabulce.“

f)

Odstavec 55 se nahrazuje tímto:

„55.

Na zpravodajské jednotky se vztahuje zpravodajská povinnost tvořená ‚minimálními požadavky‘ určenými v nařízení ECB/2001/13 příloze I části 2 tabulce 1A, ačkoli národní centrální banky smějí shromažďovat doplňující údaje, které nejsou zahrnuty do ‚minimálních požadavků‘. V každém případě národní centrální banky sestavují úplný soubor údajů, které zasílají ECB podle tabulky 5 sloupce E. V tomto procesu může dojít k tomu, že národní centrální banky potřebují vypočítávat nebo odhadovat úpravy, pokud jde o určitá členění, která měnové finanční instituce nevykazují, protože se nepovažují za ‚minimální požadavky‘. Protipoložka úpravy odpisu/snížení hodnoty bude podle vnitrostátních účetních postupů jednou z položek ‚kapitál a rezervy‘ / ‚zbývající pasiva‘.“

g)

Odstavec 62 se nahrazuje tímto:

„62.

Na straně pasiv rozvahy lze též vykazovat přecenění u emitovaných dluhových cenných papírů. V tomto směru se však nezavádí žádná změna zpravodajské povinnosti měnových finančních institucí, neboť změny ocenění emitovaných dluhových cenných papírů nepatří do ‚minimálních požadavků‘ stanovených v nařízení ECB/2001/13.“

h)

Oddíl 4.5 „Přechodné období pro úpravy v důsledku přecenění“ se zrušuje.

i)

Doplňuje se nový oddíl 5.3, který zní:

„5.3   Doplňkové (memo) položky

87.

Toky se vypočítávají též u čtvrtletních doplňkových (memo) položek pro sestavování finančních účtů měnové unie za eurozónu. Aby se předešlo zvýšení zpravodajského zatížení, byly tyto doplňkové (memo) položky integrovány do stávajícího statistického rámce pro pravidelné sestavování měnové a bankovní statistiky. Z tohoto důvodu se u těchto doplňkových (memo) položek vypočítávají překlasifikace a úpravy v důsledku přecenění. Tyto údaje se vykazují, jak je uvedeno v tabulce 5a.“

j)

V dodatku 1 se vkládá nový odstavec 16a, který zní:

„Přechodné období ve vztahu k úpravám v důsledku přecenění

16a.

Nařízení ECB/2001/13 stanovilo, že během přechodného období v délce dvanácti měsíců lze požadavky ohledně údajů o odpisech/sníženích hodnoty úvěrů a změny ocenění cenných papírů vykazovat ECB o jeden další měsíc později po skončení pracovní doby v patnáctý pracovní den po uplynutí měsíce, ke kterému se údaje vztahují. Avšak ty národní centrální banky, které uplatnily přechodné ustanovení, nadále zasílaly údaje o měsíčních řadách úprav z důvodu přecenění, na které se původně vztahovaly obecné zásady ECB/2002/5, ve stejné lhůtě jako odpovídající stavové řady. Tyto národní centrální banky měly možnost poskytovat předběžné údaje nebo odhady, které byly potom revidovány při následujícím měsíčním přenosu údajů.“

k)

Vkládá se nová tabulka 5a, která zní:

„TABULKA 5a

Podrobná specifikace údajů o čtvrtletních tocích pro sestavení finančních účtů měnové unie (MUFA) — doplňkové (memo) položky

ECB R = údaje podle nařízení ECB

ECB G = údaje podle obecných zásad ECB

NCB = dodatečné údaje poskytované národními centrálními bankami

ECB = údaje počítané ECB

R kód ECB (viz tabulka 2)

Rozvaha na konci vykazovaného měsíce

Rozvaha na konci předchozího měsíce

Překlasifikace a jiné úpravy (+/-)

Úprava směnných kurzů (+/-)

Úprava v důsledku přecenění (+/-)

Toky (+/-)

A

B

C

D

E

F = [A – B] – C – D – E

PASIVA

14.   Zbývající pasiva

Čistý podíl domácností na rezervách penzijních fondů

D. -

Nezařazeno

- -

ECB G

ECB G

ECB G

ECB

ECB G

ECB

AKTIVA

3.   Cenné papíry jiné než akcie (všechny měny)

do 1 roku

A. -   

Tuzemsko — Instituce jiné než měnové finanční instituce

---

Ústřední vládní instituce

- -

ECB G

ECB G

ECB G

ECB

ECB G

ECB

B. -   

Ostatní zúčastněné členské státy — Instituce jiné než měnové finanční instituce

---

Ústřední vládní instituce

- -

ECB G

ECB G

ECB G

ECB

ECB G

ECB

C. -

Zbytek světa

- -

ECB G

ECB G

ECB G

ECB

ECB G

ECB

nad 1 rok

A. -   

Tuzemsko — Instituce jiné než měnové finanční instituce

---

Ústřední vládní instituce

- -

ECB G

ECB G

ECB G

ECB

ECB G

ECB

B. -   

Ostatní zúčastněné členské státy — Instituce jiné než měnové finanční instituce

---

Ústřední vládní instituce

- -

ECB G

ECB G

ECB G

ECB

ECB G

ECB

C. -

Zbytek světa

- -

ECB G

ECB G

ECB G

ECB

ECB G

ECB

3e   Cenné papíry jiné než akcie (euro)

do 1 roku

A. -   

Tuzemsko — Instituce jiné než měnové finanční instituce

---

Ústřední vládní instituce

- -

ECB G

ECB G

ECB G

ECB

ECB G

ECB

B. -   

Ostatní zúčastněné členské státy — Instituce jiné než měnové finanční instituce

---

Ústřední vládní instituce

- -

ECB G

ECB G

ECB G

ECB

ECB G

ECB

C. -

Zbytek světa

- -

ECB G

ECB G

ECB G

ECB

ECB G

ECB

nad 1 rok

A. -   

Tuzemsko — Instituce jiné než měnové finanční instituce

---

Ústřední vládní instituce

- -

ECB G

ECB G

ECB G

ECB

ECB G

ECB

B. -   

Ostatní zúčastněné členské státy — Instituce jiné než měnové finanční instituce

---

Ústřední vládní instituce

- -

ECB G

ECB G

ECB G

ECB

ECB G

ECB

C. -

Zbytek světa

- -

ECB G

ECB G

ECB G

ECB

ECB G

ECB

5.   Akcie a ostatní majetkové účasti

Kótované akcie

A. -

Tuzemsko

- -

ECB G

ECB G

ECB G

ECB

ECB G

ECB

B. -

Ostatní zúčastněné členské státy

- -

ECB G

ECB G

ECB G

ECB

ECB G

ECB

C. -

Zbytek světa

- -

ECB G

ECB G

ECB G

ECB

ECB G

ECB

Akcie investičních fondů (nikoli fondů peněžního trhu)

A. -

Tuzemsko

- -

ECB G

ECB G

ECB G

ECB

ECB G

ECB

B. -

Ostatní zúčastněné členské státy

- -

ECB G

ECB G

ECB G

ECB

ECB G

ECB

C. -

Zbytek světa

- -

ECB G

ECB G

ECB G

ECB

ECB G

ECB

7.   Zbývající aktiva

Předplacené pojistné a rezervy na nevyrovnané nároky

D. -

Nezařazeno

- -

ECB G

ECB G

ECB G

ECB

ECB G

ECB“

6.

Příloha XV se mění takto:

a)

Oddíl s názvem „Pravidelné vykazování údajů“ se nahrazuje tímto:

„Statistika základu pro stanovení minimálních rezerv obsahuje šest časových řad pro úvěrové instituce, jež se týkají stavových údajů ke konci měsíce, které mají být s měsíční periodicitou přenášeny do ECB, nejpozději do pracovního dne národní centrální banky, který předchází začátku udržovacího období, prostřednictvím systému výměny dat ESCB. Úvěrové instituce, které jsou malými měnovými finančními institucemi bez úplné statistické zpravodajské povinnosti (tj. úvěrové instituce osvobozené od úplného měsíčního vykazování) vykazují národním centrálním bankám čtvrtletně omezené členění. Pro tyto úvěrové instituce bez úplné statistické zpravodajské povinnosti se používá zjednodušená statistika základu pro stanovení minimálních rezerv za tři období udržování rezerv a národní centrální banky zahrnou údaje o úvěrových institucích bez úplné statistické zpravodajské povinnosti podle svého časového plánu vykazování (9).

(9)  Národní centrální banky používají čtvrtletní údaje o základu pro stanovení minimálních rezerv od úvěrových institucí bez úplné statistické zpravodajské povinnosti pro měsíční údaje vykazované do ECB ve třech přenosech údajů po jejich zveřejnění.“"

b)

Oddíl s názvem „Postup při revizích“ se nahrazuje tímto:

„Revize prováděné zpravodajskými institucemi v základu pro stanovení minimálních rezerv/povinných minimálních rezervách, ke kterým dojde po začátku udržovacího období (pozdní revize), by neměly vést k revizi statistiky základu pro stanovení minimálních rezerv a povinných minimálních rezerv.“

7.

V příloze XVI se oddíl s názvem „Pravidelné vykazování údajů“ nahrazuje tímto:

„Tři časové řady pro úvěrové instituce, které se týkají stavových údajů ke konci měsíce, se přenášejí do ECB s měsíční periodicitou do pracovního dne národní centrální banky, který předchází začátku udržovacího období.

Řady se přenášejí i v případě, že související rozvahové položky se v daném členském státě neuplatňují, aby bylo umožněno konzistentní zpracování položek v rámci konsolidované rozvahy (10).

(10)  Správné vykazování rozvahových položek, které se neuplatňují, je uvedeno v příloze XIII.“"

8.

Příloha XIX se mění takto:

a)

V Oddílu 2 „Koncepční rámec a shromažďování údajů“ se první odstavec nahrazuje tímto:

„Schéma 1 shrnuje koncepční rámec, v němž národní centrální banky předkládají statistiku emisí cenných papírů ECB. Základní rozlišení je vypracováno na základě rezidentské příslušnosti emitenta (11). Národní centrální banky vykazují všechny emise. Dvanáct národních centrálních bank Eurosystému kolektivně pokrývá všechny emise rezidentů eurozóny. Banka pro mezinárodní platby vykazuje emise ‚zbytku světa‘ pro všechny nerezidenty eurozóny, přičemž emise rezidentů každého z nezúčastněných členských států jsou odlišeny od údajů za ostatní země zbytku světa (12).

(11)  Definováno v oddílu 3."

(12)  Výkaznictví ze strany Banky pro mezinárodní platby je v těchto obecných zásadách obsaženo vždy, kdy je to nutné z důvodu úplnosti a jednoznačnosti. Tyto obecné zásady však nejsou pro Banku pro mezinárodní platby určeny.“"

b)

Schéma 1 se nahrazuje tímto:

„Schéma 1: Souhrn koncepčního rámce

Emise cenných papírů

 

ze strany rezidentů eurozóny

(každá národní centrální banka vykazuje své tuzemské rezidenty)

ze strany rezidentů zbytku světa

(Banka pro mezinárodní platby/národní centrální banka)

BE

DE

GR

ES

FR

IE

IT

LU

NL

AT

PT

FI

Nezúčastněné členské státy

Ostatní země

v eurech/národních denominacích

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Blok A

Blok B

 

 

 

 

 

 

v jiných měnách

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Blok D

se nevyžaduje“

Blok C

 

 

 

 

c)

V oddílu 6.2 „Zpravodajská povinnost“ se první odstavec nahrazuje tímto:

„U historických údajů do 1. ledna 1999 termín ‚euro/národní denominace‘ označoval ECU a národní měny zúčastněných členských států. Od 1. ledna 1999 označuje euro a jeho národní denominace. ‚Jiné měny‘ označují všechny ostatní měny, včetně národních měn nezúčastněných členských států.“

d)

Oddíl 10.1 se nahrazuje tímto:

„10.1   Ocenění pomocí cen

Stavy a toky kótovaných akcií jsou vykazovány v tržní hodnotě, stavy a toky cenných papírů jiných než akcie v nominální hodnotě. Výjimka v evidenci stavů a toků cenných papírů jiných než akcie v nominální hodnotě se týká dluhopisů s hlubokým emisním disážiem a bezkupónových dluhopisů, u kterých jsou emise vedeny ve skutečně zaplacené částce, tj. ceně s emisním disážiem v okamžiku nákupu, a splácení v době splatnosti v nominální hodnotě. Hodnota zůstatků dluhopisů s hlubokým emisním disážiem a bezkupónových dluhopisů jsou skutečně zaplacené částky plus naběhlý úrok, jak je ilustrováno níže. Předčasná splácení či zpětné odkupy se evidují v hodnotě skutečně zaplacené částky plus naběhlého úroku v době splácení či zpětného odkupu.

Formula

kde

A

=

skutečně zaplacená částka a naběhlý úrok

E

=

skutečná hodnota (částka zaplacená v okamžiku emise)

P

=

nominální hodnota (splacená v okamžiku, kdy končí doba splatnosti)

T

=

čas od okamžiku emise do doby splatnosti (ve dnech)

t

=

čas, který uplynul od okamžiku emise (ve dnech).

Určité rozdíly v postupech ocenění pomocí cen v různých zemích jsou akceptovány. Každá zpravodajská země podrobně specifikuje v národních vysvětlivkách oceňovací postup použitý pro 1. krátkodobé dluhové cenné papíry; 2. dlouhodobé dluhové cenné papíry; 3. dluhopisy s emisním disážiem a 4. kótované akcie. Pokud se ocenění u stavů a toků liší, musí být rovněž podáno vysvětlení.

Ocenění pomocí cen podle ESA 95, které u dluhových cenných papírů a akcií vyžaduje, aby byly toky evidovány v hodnotě transakce a stavy v tržní hodnotě, se v tomto kontextu nepoužívá.

Existujícími pravidly pro oceňování u Banky pro mezinárodní platby jsou nominální hodnota pro dluhové cenné papíry a emisní hodnota pro kótované akcie. U dluhopisů s hlubokým emisním disážiem a bezkupónových dluhopisů se vypočítává naběhlý úrok, je-li to pro zpravodajskou národní centrální banku proveditelné.“

e)

V oddílu 10.2 „Ocenění pomocí vykazované měny a směnného kurzu“ druhém odstavci se druhá odrážka nahrazuje tímto:

„Brutto emise a splácení či zpětné odkupy mají být přepočteny na euro/národní denominace příslušným tržním směnným kurzem střed převažujícím v okamžiku platby. Pokud není možné určit přesný směnný kurz platný pro přepočet, lze použít směnný kurz, který je co nejblíže tržnímu kurzu střed v době platby.“

f)

Oddíl 13.1.2 se nahrazuje tímto:

„13.1.2   Dimenze č. 2: Referenční oblast (REF_AREA; délka: dva znaky)

Tato dimenze představuje zemi, ve které je sektor emitenta rezidentem (13). Seznamem kódů přidruženým této veličině je CL_AREA_EE. Pro definování referenční oblasti pro skupinu klíčů emisí cenných papírů se používá pouze podskupina hodnot, protože emitujícími zeměmi jsou členské státy EU a zbytek světa.

(13)  Pro národní centrální banky je rezidentskou zemí emitujícího sektoru země, kde je národní centrální banka rezidentem.“"

g)

Oddíl 13.1.7 se nahrazuje tímto:

„13.1.7   Dimenze č. 7: Měna transakce (CURRENCY_TRANS; délka: tři znaky)

Tato dimenze popisuje měnu, ve které jsou cenné papíry emitovány, a je přidružena k seznamu kódů CL_CURRENCY. Pro skupinu klíčů emisí cenných papírů se používá pouze podskupina hodnot ze seznamu kódů. Cenné papíry emitované v eurech nebo národních denominacích eura jsou vykazovány s dimenzí měny EUR (14), zatímco cenné papíry emitované v měnách jiných než euro jsou vykazovány se Z06. Další hodnoty (např. DKK, SEK a GBP) jsou již v seznamu kódů obsaženy, protože mohou být zapotřebí pro přenos údajů ze strany nezúčastněných členských států.

(14)  To je v souladu s rozvahovou statistikou.“"

h)

Oddíl 13.1.9 se nahrazuje tímto:

„13.1.9   Dimenze č. 9: Sufix řady v kontextu cenných papírů (SEC_SUFFIX; délka: jeden znak)

Tato dimenze byla speciálně navržena tak, aby splňovala požadavky skupiny klíčů emisí cenných papírů podle krátkodobého přístupu. V této souvislosti umožňuje nový vývoj nebo rozšíření specifické pro statistiku emisí cenných papírů, které by mohly být v budoucnosti třeba. V současné době se pro tuto skupinu klíčů používají dvě hodnoty, a to (P) ‚procento‘ a (Z) ‚nespecifikováno‘, jež jsou propojeny se seznamem kódů CL_SEC_SUFFIX.“

i)

V dodatku 1 se oddíl 13 nahrazuje tímto:

13.   Odhadované pokrytí nástroje emitovaného tuzemskými rezidenty: Národní centrální banky uvádějí národní odhady pokrytí cenných papírů pro každou kategorii emisí tuzemských rezidentů, tj. emise krátkodobých cenných papírů, dlouhodobých cenných papírů a kótovaných akcií, v místní měně, ostatních euro/národních denominacích včetně ECU a jiných měnách. Odhady ‚pokrytí v %‘ uvádějí podíl cenných papírů pokrytých v každé kategorii nástrojů jako procenta celkové emise (sestávající jak z tuzemských, tak z mezinárodních emisí), který by měl být v ideálním případě vykázán pod příslušnou položkou podle pravidel vykazování. V ‚poznámkách‘ lze uvést stručné popisy. Národní centrální banky rovněž uvedou veškeré změny pokrytí v důsledku měnové unie.

 

Pokrytí v %

Poznámky

Emise v eurech/v národních denominacích

Místní denominace

STS

 

 

LTS

 

 

QUS

 

 

Denominace v eurech/národních měnách jiných než místní měna, včetně ECU

STS

 

 

LTS

 

 

V jiných měnách

STS

 

 

LTS

 

 

STS

=

krátkodobé cenné papíry jiné než akcie.

LTS

=

dlouhodobé cenné papíry jiné než akcie.

QUS

=

kótované akcie“

9.

Příloha XX se mění takto:

a)

V oddílu 4.1 se dimenze č. 2 nahrazuje tímto:

„Dimenze č. 2: referenční oblast (REF_AREA; délka: dva znaky)

Tato dimenze představuje zemi, ve které je zpravodajská instituce rezidentem. Přidružený seznam kódů CL_AREA_EE obsahuje standardní seznam zemí ISO. Podskupina kódových hodnot užívaných ve skupině klíčů ECB_MIR1 odpovídá členským státům eurozóny.“

b)

V oddílu 4.2.2, „Atributy na úrovni časové řady“, „Povinné“ se první odstavec nahrazuje tímto:

„COLLECTION (seznam kódů: CL_COLLECTION): tento atribut poskytuje vysvětlení k době, kdy jsou sledování shromažďována (např. počátek, střed nebo konec období) nebo uvádí, zda jsou údaje průměrem za měsíc nebo sledováním ke konci měsíce. Pokud národní centrální banky neuvedou jinak, nastaví ECB atribut ‚sběru‘ automaticky na ‚E‘ (= konec období) pro úrokové sazby měnových finančních institucí u zůstatků vkladů a úvěrů a na ‚A‘ (= průměr sledování za období) pro úrokové sazby měnových finančních institucí u nových obchodů. Pro objemy obchodů v případě zůstatků vkladů a úvěrů je atribut ‚sběru‘ rovněž automaticky nastaven na ‚E‘ (= konec období), zatímco objemy nových obchodů jsou označeny jako ‚S‘ (= suma sledování za období).“

c)

Oddíl 4.2.3 se nahrazuje tímto:

„4.2.3   Atributy na úrovni sledování

Povinné:

OBS_STATUS (15) (seznam kódů: CL_OBS_STATUS): národní centrální banky vykazují hodnotu statusu sledování přiřazenou každému vyměňovanému sledování. Tento atribut je povinný a musí být uveden u každého přenosu údajů pro každé jednotlivé sledování. Pokud národní centrální banky revidují hodnotu tohoto atributu, znovu se přenáší hodnota sledování (i nezměněná) a příznak statusu nového sledování.

Níže uvedený seznam specifikuje (podle dohodnuté hierarchie) očekávané hodnoty pro tyto atributy pro účely statistiky úrokových sazeb měnových finančních institucí:

‚A‘

=

obvyklá hodnota,

‚B‘

=

hodnota přerušení,

‚M‘

=

údaje neexistují (pro údaje, které nelze uplatnit, např. pokud nelze kategorii nástroje použít na vnitrostátní úrovni) (16),

‚P‘

=

prozatímní hodnota (17),

‚E‘

=

odhadovaná hodnota

Podmíněné:

OBS_CONF (15) (seznam kódů: CL_OBS_CONF): pokud chce národní centrální banka rozlišit mezi statusem důvěrnosti jednoho nebo více konkrétních sledování, může použít atribut ‚důvěrnost sledování‘. Hodnotu tohoto atributu (pokud existuje) může při přenosu údajů změnit odesílatel údajů. Pokud tento atribut není nastaven, nepředpokládá se žádné omezení ve smyslu utajení (OBS_CONF = ‚F‘ (free)).

OBS_PRE_BREAK (15) (nekódováno): tento atribut obsahuje hodnotu sledování před přerušením, což je numerické pole jako sledování. Udává se, pokud dojde k přerušení řady (a status sledování je nastaven na ‚B‘).

OBS_COM (nekódováno): tento atribut lze použít k uvedení textových poznámek (text do 350 znaků) na úrovni sledování (např. popis odhadu nebo předpokladu provedeného u konkrétního sledování z důvodu nedostatku údajů, vysvětlení důvodu možného neobvyklého sledování nebo uvedení podrobností o změně ve vykazované časové řadě).

(15)  Hodnota sledování plus OBS_STATUS, OBS_CONF a OBS_PRE_BREAK se zpracovávají jako jeden celek. To znamená, že národní centrální banky jsou povinny zaslat veškeré doplňující údaje ke sledování. (Pokud nejsou atributy vykázány, přepisují se jejich předchozí hodnoty hodnotami automaticky nastavenými.)"

(16)  Pokud kvůli praxi na místním trhu nebo právnímu rámci nelze časovou řadu (nebo její část) použít (základní jev neexistuje), vykazuje se chybějící hodnota (‚–‘) se statusem sledování ‚M‘. Chybějící sledování by nemělo být nikdy vykázáno jako ‚nula‘, protože nula je běžná numerická hodnota, která znamená přesnou úrokovou sazbu nebo objem obchodu v nulové hodnotě."

(17)  Tato sledování nabývají konečných hodnot (status sledování = ‚A‘) v pozdější fázi. Nové revidované hodnoty přepisují předchozí prozatímní sledování.“"

(15)  Hodnota sledování plus OBS_STATUS, OBS_CONF a OBS_PRE_BREAK se zpracovávají jako jeden celek. To znamená, že národní centrální banky jsou povinny zaslat veškeré doplňující údaje ke sledování. (Pokud nejsou atributy vykázány, přepisují se jejich předchozí hodnoty hodnotami automaticky nastavenými.)"

(15)  Hodnota sledování plus OBS_STATUS, OBS_CONF a OBS_PRE_BREAK se zpracovávají jako jeden celek. To znamená, že národní centrální banky jsou povinny zaslat veškeré doplňující údaje ke sledování. (Pokud nejsou atributy vykázány, přepisují se jejich předchozí hodnoty hodnotami automaticky nastavenými.)"


(5)  V tomto sloupci jsou zahrnuty ostatní měny členských států EU (s výjimkou DKK, SEK, GBP).“


PŘÍLOHA II

"PŘÍLOHA VI

STRUKTURÁLNÍ FINANČNÍ UKAZATELE

SCHÉMA VYKAZOVÁNÍ A POKYNY K SESTAVOVÁNÍ

Úvod

1.

Aby bylo možné provádět pravidelnou analýzu bankovních struktur v Evropské unii (EU), potřebuje Výbor pro bankovní dohled údaje pro sestavení řady strukturálních ukazatelů. Seznam strukturálních ukazatelů obsahuje 29 řad. Dvanáct z těchto řad je možné sestavit na základě údajů, které jsou již k dispozici v rámci Evropské centrální banky (ECB). Dalších čtrnáct ukazatelů lze sestavit pouze s využitím doplňujících údajů získaných od národních centrálních bank, zatímco zbývající tři ukazatele sestaví Pracovní skupina pro bankovní rozvoj s pomocí dalších neharmonizovaných zdrojů.

2.

Tato příloha uvádí schéma vykazování a pokyny k sestavování čtrnácti ukazatelů, které jsou sestavovány s pomocí údajů od národních centrálních bank. Toto shromažďování údajů bude prováděno na základě informací, které jsou již k dispozici v rámci Evropského systému centrálních bank (ESCB).

3.

Úplný seznam ukazatelů je uveden níže. Ukazatele, které mají být vypracovány s pomocí doplňujících údajů dodaných národními centrálními bankami, jsou zvýrazněny tučným písmem.

TABULKA 1

Strukturální ukazatele členěné podle kategorie zdrojů údajů

N.

Zdroj údajů

Počet ukazatelů

Popis

1

ECB a SDC Platinum™ (označeno *)

12

1.

Počet úvěrových institucí

4.

Počet tuzemských fúzí a akvizic, na nichž se podílejí úvěrové instituce*

7.

Celková aktiva úvěrových institucí

8.

Celkové úvěry úvěrových institucí neúvěrovým institucím

9.

Celkové vklady úvěrových institucí od neúvěrových institucí

11.

Hrubé emise dlouhodobých dluhových cenných papírů emitované nefinančními podniky

12.

Hrubé emise krátkodobých dluhových cenných papírů emitované nefinančními podniky

13.

Tržní hodnota kótovaných akcií

14.

Celková aktiva obchodníků s cennými papíry a deriváty

16.

Celková aktiva spravovaná investičními fondy

22.

Počet fúzí a akvizic mezi úvěrovými institucemi v zemích Evropského hospodářského prostoru (EHP)*

27.

Počet fúzí a akvizic mezi úvěrovými institucemi ve třetích zemích*

2

Národní centrální banky: oblast měnové a bankovní statistiky a Eurostat/finanční účty měnové unie (označeno **)

14

2.

Počet místních jednotek (‚poboček‘) úvěrových institucí**

3.

Počet zaměstnanců úvěrových institucí**

5.

Podíl pěti největších úvěrových institucí na celkových aktivech (CR5)

6.

Herfindahlův index pro celková aktiva úvěrových institucí

15.

Celkové investice pojišťoven**

17.

Celková aktiva spravovaná penzijními fondy**

18.

Počet poboček úvěrových institucí ze zemí EHP

19.

Celková aktiva poboček úvěrových institucí ze zemí EHP

20.

Počet dceřiných společností úvěrových institucí ze zemí EHP

21.

Celková aktiva dceřiných společností úvěrových institucí ze zemí EHP

23.

Počet poboček úvěrových institucí ze třetích zemí

24.

Celková aktiva poboček úvěrových institucí ze třetích zemí

25.

Počet dceřiných společností úvěrových institucí ze třetích zemí

26.

Celková aktiva dceřiných společností úvěrových institucí ze třetích zemí

3

Uživatelé/Výbor pro platební a zúčtovací systémy (neharmonizované údaje)

3

28.

Počet ‚virtuálních‘ bank

29.

Celková aktiva ‚virtuálních‘ bank

30.

Celkový počet bankomatů

Oddíl 1 Schéma vykazování

4.

Schéma vykazování, které se má používat pro přenos těchto údajů, je připojeno jako dodatek 1. Údaje pro výpočet strukturálních ukazatelů o úvěrových institucích se vyžadují s roční periodicitou. Údaje za předchozí rok se vykazují do konce března každého roku. Očekává se, že dodržení této lhůty může být splněno u všech ukazatelů s výjimkou ukazatele č. 3 ‚počet zaměstnanců úvěrových institucí‘, kde by údaje za předchozí rok měly být pokud možno poskytovány do konce května každého roku.

5.

Statistické požadavky se skládají z údajů, jako jsou stavy, absolutní čísla nebo poměry, jak je uvedeno. Vedle stavů se vyžaduje, aby byly vykazovány údaje o úpravách toků, jsou-li k dispozici. V případě rozvahových údajů odkazují úpravy toků na přecenění cen a směnných kurzů, odpisy, snižování hodnoty a překlasifikace. Pro zjednodušení schématu vykazování by se měly úpravy toků vykazovat společně jako jeden celek bez dalších členění podle typu úpravy. Nejsou-li úpravy toků k dispozici, vyjdou uživatelé pouze z rozdílů ve stavech upravených podle změn ve směnných kurzech (vypočítaných ECB). Úpravy toků se neuplatňují u absolutních čísel ani poměrů.

6.

V zásadě by shromážděné údaje měly zahrnovat 100 % institucí, které jsou definovány jako úvěrové instituce (viz oddíl I.2 části 1 přílohy I nařízení ECB/2001/13). V těch případech, ve kterých je z důvodu osvobození malých měnových finančních institucí od úplné zpravodajské povinnosti skutečné zpravodajské pokrytí nižší než 100 %, se národní centrální banky žádají, aby vypočítaly hrubý ekvivalent dodaných údajů za účelem zajištění 100 % pokrytí. Tím se zajistí porovnatelnost ukazatelů mezi členskými státy a shoda s rozvahovými údaji měnových finančních institucí, k nimž se v souladu s přílohou XIV vypočítávají hrubé ekvivalenty k zajištění 100 % pokrytí.

7.

Po přijetí údajů se budou v ECB provádět jednoduché kontroly shody. Například pokud se ukazatel č. 18 rovná nule, pak se musí nule rovnat i ukazatel č. 19. Totéž platí pro ukazatele č. 20–21, 23–24 a 25–26. Kromě toho se mohou rovněž provádět křížové kontroly mezi ukazateli č. 18 a 23 a seznamem měnových finančních institucí. Pokyny k přenosu jsou připojeny v dodatku 2.

Oddíl 2. Pokyny k sestavování

8.

Národní centrální banky poskytují údaje ohledně čtrnácti ukazatelů (druhá skupina v tabulce 1) v souladu s koncepčními a metodickými pravidly, která jsou stanovena níže. Obecným cílem je zajistit pokud možno co nejdůslednější dodržování statistických zásad přijatých při sestavování údajů pro měnovou a bankovní statistiku (které se používají pro většinu ukazatelů první skupiny tabulky 1). Například údaje by se měly agregovat, nikoli konsolidovat; zásada rezidentské příslušnosti by se měla řídit tzv. ‚zásadou hostitelské země‘; rozvahové údaje by se měly vykazovat v hrubé výši atd.

9.

Údaje, které poskytují národní centrální banky, jsou popsány níže. Jakoukoli odchylku od definic a pravidel popsaných níže by měly národní centrální banky oznámit ECB, aby mohla sledovat vnitrostátní praxi. Informace o možných odchylkách by se měly vykazovat v posledním sloupci schématu vykazování.

10.

Ukazatel č. 2: Počet místních jednotek (‚poboček‘) úvěrových institucí. Tento ukazatel se týká počtu poboček ke konci referenčního období. Definice pobočky je uvedena v nařízení ECB/2001/13: ‚… pobočky jsou subjekty nezapsané v rejstříku (nejsou právnickými osobami), které jsou zcela ve vlastnictví mateřské společnosti‘ (1). Tento ukazatel by měl zahrnovat pouze pobočky, které patří úvěrovým institucím. Úřady institucionálních jednotek, které nejsou samy úvěrovými institucemi, by měly být vyloučeny, i když patří do stejné skupiny jako úvěrová instituce. To je nutné za účelem předcházení jakýmkoli zkreslením při porovnání tohoto ukazatele a například ukazatele č. 7 o celkových aktivech úvěrových institucí.

11.

Z důvodů jednotnosti by měly definici pobočky, kterou stanovila ECB, používat všechny národní centrální banky.

12.

Ukazatel č. 3: Počet zaměstnanců úvěrových institucí: Tento ukazatel se týká průměrného počtu zaměstnanců zaměstnaných během referenčního roku. Definice použitá pro tento ukazatel je podobná definici, kterou používá Eurostat (2). Údaje pro tento ukazatel by však měly zahrnovat pouze zaměstnance zaměstnané úvěrovými institucemi. Zaměstnanci finančních institucí, které nejsou samy úvěrovými institucemi, by měli být vyloučeni, i když tyto instituce náležejí do téže skupiny.

13.

Ukazatel č. 5: Podíl pěti největších úvěrových institucí na celkových aktivech (CR5). Tento ukazatel se týká koncentrace bankovní činnosti. Uživatelé dávají při výpočtu tohoto ukazatele přednost konsolidovanému ‚skupinovému přístupu‘, podle kterého se dvě nebo více institucí, které patří do téže skupiny, započítávají jako jediná instituce. Uplatnění tohoto přístupu není v současné době možné s využitím údajů měnové a bankovní statistiky ze dvou důvodů. Zaprvé, údaje měnové a bankovní statistiky nejsou konsolidované (3), tudíž by nebylo možné zahrnout rozvahy ostatních institucí dané skupiny, ani by nebylo možné očišťovat aktiva a pasiva uvnitř skupiny. Zadruhé, informace o vlastnictví nemusí být vždy k dispozici a musely by být poskytnuty ze zdrojů dohledu.

14.

Z těchto důvodů by se národní centrální banky měly při výpočtu ukazatele č. 5 řídit nekonsolidovaným ‚agregovaným‘ přístupem, totiž 1. seřadit rozvahové úhrny vykazujících úvěrových institucí podle velikosti, 2. vypočítat sumu pěti největších rozvahových úhrnů a sumu všech rozvahových úhrnů a 3. obě čísla vydělit. Údaje, které se vykazují ECB, by měly být vyjádřeny jako procentní podíly (např. hodnota 72,4296 % by měla být vykázána jako 72,4296 a nikoli jako 0,7243). Ačkoli skladba pěti největších bank se může časem změnit, národní centrální banky by měly poskytovat pouze podíl pěti největších úvěrových institucí v konkrétním časovém bodě (konec prosince referenčního roku).

15.

Ukazatel č. 6: Herfindahlův index pro celková aktiva úvěrových institucí. Podobně jako u předchozího ukazatele se tento ukazatel týká koncentrace bankovní činnosti. Národní centrální banky by se měly co možná nejvíce řídit ‚agregovaným‘ přístupem. Výpočet tohoto ukazatele by byl naprosto přesný pouze tehdy, pokud by byly k dispozici jednotlivé rozvahy každé úvěrové instituce. Jelikož však rámec měnové a bankovní statistiky umožňuje skupinám úvěrových institucí výjimečně vykazovat údaje na konsolidovaném základě, nemusejí být k dispozici všechny potřebné statistické informace (tak tomu může být v případě Rabobank v Nizozemsku). V tomto případě by měl výpočet Herfindahlova indexu zahrnovat agregovanou rozvahu každé úvěrové instituce zahrnuté do skupiny, případně s využitím účetních informací, které jsou obsaženy v ročním finančním výkazu těchto institucí. Kromě toho je možné, že ne všechny malé úvěrové instituce vykazují údaje ke konci roku. V tomto případě by se měly údaje přepočítat na 100 % pokrytí.

16.

Herfindahlův index se vypočte jako suma druhých mocnin tržních podílů všech úvěrových institucí v bankovním sektoru a měl by být do ECB vykazován podle následujícího vzorce:

Formula

kde:

n = celkový počet úvěrových institucí v zemi

Xi = celková aktiva úvěrových institucí

Formula = celková aktiva všech úvěrových institucí v zemi.

17.

Ukazatel č. 15: Celkové investice pojišťoven. Pro účely výpočtu tohoto ukazatele (4) je pojišťovna definována jako podnik, který obdržel úřední povolení v souladu s článkem 6 první směrnice Rady 73/239/EHS ze dne 24. července 1973 o koordinaci právních a správních předpisů týkajících se přístupu k činnosti v přímém pojištění jiném než životním a jejího výkonu (5) nebo s článkem 6 první směrnice Rady 79/267/EHS ze dne 5. května 1979 o koordinaci právních a správních předpisů týkajících se přístupu k činnosti v přímém životním pojištění a jejího výkonu (6). Zajišťovací činnost je vyloučena. Informace se týkají celkových finančních aktiv těchto společností, která se získají odečtením nefinančních aktiv (jako jsou stálá aktiva) od celkové výše agregované rozvahy. V případě potřeby by se měly vypočítat hrubé ekvivalenty čistých částek, aby se zajistilo stoprocentní pokrytí. Jestliže nejsou k dispozici samostatné informace o pojišťovnách, je možné tento ukazatel spojit s ukazatelem č. 17 ‚celková aktiva spravovaná penzijními fondy‘, aby tvořily jediný ukazatel. Národní centrální banky by měly označit řady, u nichž vykazují oba ukazatele dohromady.

18.

Ukazatel č. 17: Celková aktiva spravovaná penzijními fondy. Tato informace se týká úhrnů agregovaných rozvah tzv. ‚autonomních penzijních fondů‘, tj. samostatných institucionálních jednotek, jejichž hlavní činností je činnost penzijního fondu; nejedná se o pojišťovny (7). Jestliže nejsou k dispozici samostatné informace o penzijních fondech, je možné tento ukazatel sloučit s ukazatelem č. 15, aby tvořily jediný ukazatel. V takovém případě se pod ukazatelem č. 17 vykáže nula.

19.

Ukazatel č. 18: Počet poboček úvěrových institucí ze zemí EHP. Tento ukazatel se týká počtu poboček náležejících k úvěrovým institucím, které jsou rezidenty v ostatních zemích EHP, tj. s výjimkou tuzemských poboček. Jestliže má úvěrová instituce v konkrétní zemi více než jednu pobočku, započítává se jako jedna. Jelikož údaje shromážděné pro účel seznamu měnových finančních institucí jsou ECB k dispozici teprve od ledna 1999, měly by národní centrální banky poskytnout chybějící údaje pro konec roku 1997 a konec roku 1998. Národní centrální banky by měly zajistit, aby údaje od konce roku 1999 byly v souladu s údaji vykazovanými v rámci seznamu měnových finančních institucí.

20.

Ukazatel č. 19: Celková aktiva poboček úvěrových institucí ze zemí EHP. Tento ukazatel se týká úhrnu agregovaných rozvah poboček, které jsou zařazeny do ukazatele č. 18.

21.

Ukazatel č. 20: Počet dceřiných společností úvěrových institucí ze zemí EHP. Tento ukazatel se týká počtu dceřiných společností kontrolovaných úvěrovou institucí, která je rezidentem v ostatních zemích EHP, tj. kromě tuzemských dceřiných společností. Definice dceřiné společnosti stanovená ECB je obsažena v nařízení ECB/2001/13: ‚Dceřiné společnosti jsou subjekty zapsané v rejstříku samostatně, v nichž drží jiný subjekt většinový podíl nebo všechny podíly…‘. Započítávají se pouze ty dceřiné společnosti, které jsou samy úvěrovými institucemi, nikoli všechny dceřiné společnosti.

22.

Ukazatel č. 21: Celková aktiva dceřiných společností úvěrových institucí ze zemí EHP. Tento ukazatel se týká úhrnu agregovaných rozvah dceřiných společností, které jsou zařazeny do ukazatele č. 20.

23.

Ukazatel č. 23: Počet poboček úvěrových institucí ze třetích zemí. Tento ukazatel se týká počtu rezidentských poboček náležejících k úvěrovým institucím, které jsou rezidenty ve třetích zemích. Třetí země jsou země, které nepatří do EHP. Jestliže má banka v konkrétní zemi více než jednu pobočku, započítává se jako jedna. Národní centrální banky by měly opět zajistit, aby údaje byly v souladu s údaji vykazovanými v rámci seznamu měnových finančních institucí.

24.

Ukazatel č. 24: Celková aktiva poboček úvěrových institucí ze třetích zemí. Tento ukazatel se týká úhrnu agregovaných rozvah poboček, které jsou zařazeny do ukazatele č. 23.

25.

Ukazatel č. 25: Počet dceřiných společností úvěrových institucí ze třetích zemí. Tento ukazatel se týká počtu dceřiných společností, které jsou rezidenty na svém státním území, a kontrolovaných úvěrovými institucemi, které jsou rezidenty ve třetích zemích.

26.

Ukazatel č. 26: Celková aktiva dceřiných společností úvěrových institucí ze třetích zemí. Tento ukazatel se týká úhrnu agregovaných rozvah dceřiných společností, které jsou zařazeny do ukazatele č. 25.

Dodatek 1

Schéma vykazování čtrnácti strukturálních finančních ukazatelů sestavovaných s pomocí údajů poskytovaných národními centrálními bankami

Země: …

Referenční rok: …

Ukazatel

Stav

Úpravy toků

Odchylky od definic

2.

Počet místních jednotek (‚poboček‘) úvěrových institucí

 

neuplatňuje se

 

3.

Počet zaměstnanců úvěrových institucí

 

neuplatňuje se

 

5.

Podíl pěti největších úvěrových institucí na celkových aktivech (CR5)

 

neuplatňuje se

 

6.

Herfindahlův index pro celková aktiva úvěrových institucí

 

neuplatňuje se

 

15.

Celkové investice pojišťoven

 

 

 

17.

Celková aktiva spravovaná penzijními fondy

 

 

 

18.

Počet poboček úvěrových institucí ze zemí EHP

 

neuplatňuje se

 

19.

Celková aktiva poboček úvěrových institucí ze zemí EHP

 

 

 

20.

Počet dceřiných společností úvěrových institucí ze zemí EHP

 

neuplatňuje se

 

21.

Celková aktiva dceřiných společností úvěrových institucí ze zemí EHP

 

 

 

23.

Počet poboček úvěrových institucí ze třetích zemí

 

neuplatňuje se

 

24.

Celková aktiva poboček úvěrových institucí ze třetích zemí

 

 

 

25.

Počet dceřiných společností úvěrových institucí ze třetích zemí

 

neuplatňuje se

 

26.

Celková aktiva dceřiných společností úvěrových institucí ze třetích zemí

 

 

 

Dodatek 2

Elektronický přenos bankovních strukturálních finančních ukazatelů — identifikátor skupiny klíčů: ECB_SSI1

Skupina klíčů strukturálních finančních ukazatelů se vztahuje k strukturálním ukazatelům sektorů úvěrových institucí, pojišťoven a penzijních fondů členských států Evropské unie (EU). Byla navržena tak, aby pokud možno co nejvíce navazovala na seznamy kódů a hodnoty skupin klíčů, které již byly pro statistiku rozvahových položek definovány.

Oddíl 1 Dimenze

V níže uvedené tabulce jsou popsány dimenze, které se používají ve skupině klíčů ECB_SSI1. Pro tuto statistiku bylo specifikováno osm dimenzí, které představují základ pro identifikaci časových řad.

TABULKA 1

Dimenze používané ve skupině klíčů ECB_SSI1

Pozice v klíči

Veličina (mnemotechnická zkratka)

Název veličiny

Formát hodnoty

Seznam kódů (mnemotechnická zkratka)

Název seznamu kódů

1

FREQ

Periodicita

AN1

CL_FREQ

Seznam kódů periodicity (Banka pro mezinárodní platby, ECB)

2

REF_AREA

Referenční oblast

AN2

CL_AREA_EE

Seznam kódů oblastí (platební bilance Eurostatu, ECB)

3

REF_SECTOR

Referenční sektorové členění ESA 95

AN4

CL_ESA95_SECTOR

Seznam kódů referenčního sektorového členění ESA 95 (ECB)

4

SSI_INDICATOR

‚Název‘ strukturálního finančního ukazatele

AN3

CL_SSI_INDICATOR

Seznam kódů strukturálních finančních ukazatelů (ECB)

5

DATA_TYPE

Druh údajů

AN1

CL_DATA_TYPE

Peněžní a bankovní druh údajů, tok a pozice (ECB, Banka pro mezinárodní platby)

6

COUNT_AREA

Oblast protistrany

AN2

CL_AREA_EE

Seznam kódů oblastí (platební bilance Eurostatu, ECB)

7

CURRENCY_TRANS

Měna transakce

AN3

CL_CURRENCY

Seznam kódů měn (ECB, Banka pro mezinárodní platby, platební bilance Eurostatu)

8

SERIES_DENOM

Měna řady nebo speciální výpočet

AN1

CL_SERIES_DENOM

Seznam kódů měn pro řady nebo speciální výpočet (ECB)

Každá z osmi statistických dimenzí odvozuje svou hodnotu z odpovídajícího seznamu kódů. Například podle výše uvedené tabulky odvozuje dimenze REF_AREA (referenční oblast) svou hodnotu ze seznamu kódů CL_AREA_EE. Popis dimenzí skupiny klíčů ECB_SSI1 je uveden níže ve stejném pořadí, v jakém jsou jednotlivé dimenze uvedeny v klíči.

Dimenze č. 1: Periodicita (FREQ; délka: jeden znak)

Tato dimenze udává periodicitu vykazovaných časových řad. Hodnota, která se používá ve skupině klíčů ECB_SSI1, je pro roční údaje ‚A‘ a odvozuje se ze seznamu kódů CL_FREQ.

Dimenze č. 2: Referenční oblast (REF_AREA; délka: dva znaky)

Tato dimenze představuje rezidentskou zemi vykazující instituce. Související seznam kódů CL_AREA_EE obsahuje standardní seznam zemí ISO a určité doplňující hodnoty, jak je rovněž popsáno v odstavci 6 (dimenze č. 6: oblast protistrany). Podsoubor hodnot, které se používají ve skupině klíčů ECB_SSI1, odpovídá členským státům Evropské unie.

Dimenze č. 3: Referenční sektorové členění ESA 95 (REF_SECTOR; délka: čtyři znaky)

Tato dimenze udává referenční sektor strukturálních ukazatelů a je spojena se seznamem kódů CL_ESA95_SECTOR. V současné době se používá podsoubor čtyř hodnot: úvěrové instituce (jak jsou definovány v právních předpisech Společenství) (‚122C‘), pojišťovny a penzijní fondy (‚1250‘) a pojišťovny (‚1251‘) a penzijní fondy (‚1252‘) samostatně.

Dimenze č. 4: ‚Název‘ strukturálního finančního ukazatele (SSI_INDICATOR; délka: tři znaky)

Tato dimenze představuje seznam ukazatelů a je spojena se seznamem kódů CL_SSI_INDICATOR. Hodnoty přiřazené různým ukazatelům jsou označeny prefixem. Hodnota ‚H‘ se používá pro Herfindahlův index, hodnota ‚N‘ pro všechny ukazatele vyjádřené absolutním číslem, hodnota ‚S‘ pro ukazatele vyjádřené podílem a konečně hodnota ‚T‘ pro celková aktiva.

Dimenze č. 5: Druh údajů (DATA_TYPE; délka: jeden znak)

Tato dimenze je popsána pomocí seznamu kódů CL_DATA_TYPE a udává druh vykazovaných údajů: hrubé stavy (‚1‘), překlasifikace a ostatní úpravy (‚5‘), ostatní úpravy v důsledku přecenění (‚7‘) a nespecifikováno (‚X‘). Hodnota ‚X‘, nespecifikováno, se používá k vykazování poměrů a indexových řad, zatímco hodnota ‚1‘, stavy, se používá k vykazování absolutních čísel a řad stavů (např. počet zaměstnanců, celková aktiva).

Údaje o úpravách se používají pouze u řad rozvahových položek a nepoužívají se pro absolutní čísla, poměry a indexy, ani se u absolutních čísel, poměrů a indexů nevykazují.

Překlasifikace a ostatní úpravy zahrnují změny v aktivech a pasivech v rozvaze vykazujícího sektoru vyplývající 1. ze změn v souboru zpravodajských jednotek, 2. z restrukturalizací podniků, 3. z překlasifikace aktiv a pasiv a 4. z opravy chyb při vykazování, které nemohou být z technických důvodů odstraněny z údajů o stavech za celé příslušné období. Zejména překlasifikace pro rok 2001 budou muset zahrnovat změny v důsledku vstupu Řecka do eurozóny.

Ostatní úpravy v důsledku přecenění zahrnují změny v cenách emitovaných, prodaných či držených cenných papírů a změny z důvodu odstranění úvěrů, které jsou předmětem odpisu/snížení hodnoty, z rozvahy.

Dimenze č. 6: Oblast protistrany (COUNT_AREA; délka: dva znaky)

Tato dimenze představuje rezidentskou oblast protistrany strukturálního ukazatele. Seznam kódů spojený s touto veličinou je CL_AREA_EE, který obsahuje standardní seznam zemí ISO a doplňující hodnoty (např. ‚U6‘ — ‚tuzemsko: stejná země jako země vykazujících úvěrových institucí‘). Pro účely skupiny klíčů ECB_SSI1 se používá následující podsoubor hodnot: tuzemsko (domácí nebo referenční oblast) (‚U6‘), ostatní země Evropského hospodářského prostoru (všechny země s výjimkou referenční oblasti) (‚A0‘) a země mimo Evropský hospodářský prostor (‚A7‘) jak u vykazujících subjektů eurozóny, tak i u vykazujících subjektů mimo eurozónu.

Dimenze č. 7: Měna transakce (CURRENCY_TRANS; délka: tři znaky)

Tato dimenze popisuje měnu, v níž jsou vyjádřeny strukturální ukazatele, a je spojena se seznamem kódů CL_CURRENCY. Ve skupině klíčů ECB_SSI1 se používají pouze hodnoty ‚Z01‘ pro všechny měny dohromady a ‚Z0Z‘ pro neuplatňuje se.

Dimenze č. 8: Měna řady nebo speciální výpočet (SERIES_DENOM; délka: jeden znak)

Tato dimenze specifikuje, zda jsou vykazované řady vyjádřeny v národní nebo ve společné měně (v eurech). Tato veličina se používá pouze u řad rozvahových položek (např. u celkových aktiv). Ve skupině klíčů ECB_SSI1 se používají pouze tři hodnoty ze seznamu kódů CL_SERIES_DENOM — ‚N‘ národní měna, ‚E‘ euro a ‚Z‘ neuplatňuje se). Nezúčastněné členské státy a Řecko (pro období do roku 2000 včetně) budou používat kód ‚N‘, zatímco kód ‚E‘ budou používat členské státy eurozóny (počínaje rokem 2001 včetně Řecka).

Celý seznam klíčů řad, které se přenášejí ECB, je uveden v dodatku 3.

Oddíl 2 Atributy

Kromě osmi dimenzí definujících klíč byl definován soubor atributů (8 14). Jsou připojeny na různých úrovních vyměňovaných informací:

TABULKA 2

Skupina klíčů strukturálních finančních ukazatelů (ECB_SSI1): Kódované a nekódované atributy

Úroveň řiřazení

Statistická veličina

Formát hodnoty

Seznam kódů

Atributy na úrovni podskupiny

(vyměňované s pomocí skupiny FNS)

Podskupina

TITLE_COMPL

Doplnění názvu

AN..1050

Nekódováno

 

Podskupina

UNIT

Jednotka

AN..12

CL_UNIT

Seznam kódů jednotek (Banka pro mezinárodní platby, ECB, platební bilance Eurostatu)

Podskupina

UNIT_MULT

Násobitel jednotky

AN..2

CL_UNIT_MULT

Seznam kódů násobitelů jednotek (Banka pro mezinárodní platby, ECB, platební bilance Eurostatu)

Podskupina

DECIMALS

Desetinná čísla

N1

CL_DECIMALS

Seznam kódů desetinných čísel (Banka pro mezinárodní platby, ECB)

Podskupina

TITLE

Název

AN..70

Nekódováno

 

Podskupina

NAT_TITLE

Název v národním jazyce

AN..350

Nekódováno

 

Podskupina

COMPILATION

Sestavení

AN..1050

Nekódováno

 

Podskupina

COVERAGE

Pokrytí

AN..350

Nekódováno

 

Atributy na úrovni časových řad

(vyměňované s pomocí skupiny FNS)

Časová řada

COLLECTION

Ukazatel sběru

AN1

CL_COLLECTION

Seznam kódů ukazatele sběru (Banka pro mezinárodní platby, ECB)

Časová řada

AVAILABILITY

Dostupnost

AN1

CL_AVAILABILITY

Seznam kódů dostupnosti organizace (Banka pro mezinárodní platby, ECB)

Časová řada

DOM_SER_IDS

Identifikační kódy tuzemských řad

AN..70

Nekódováno

 

Časová řada

BREAKS

Přerušení

AN..350

Nekódováno

 

Atributy na úrovni sledování

(vyměňované společně s údaji v hlavním segmentu ARR)

Sledování

OBS_STATUS

Status sledování

AN1

CL_OBS_STATUS

Seznam kódů statusu sledování (Banka pro mezinárodní platby, ECB, platební bilance Eurostatu)

Sledování

OBS_CONF

Důvěrnost sledování

AN1

CL_OBS_CONF

Seznam kódů důvěrnosti sledování (platební bilance Eurostatu, ECB)

Sledování

OBS_PRE_BREAK

Hodnota sledování před přerušením

AN..15

Nekódováno

 

Sledování

OBS_COM

Poznámka ke sledování

AN..350

Nekódováno

 

Mimoto je každý z těchto atributů charakterizován určitými technickými vlastnostmi, které jsou vyjmenovány v níže uvedené tabulce.

TABULKA 3

Národní centrální banky vykazující do ECB. Společné vlastnosti atributů pro skupinu klíčů ECB_SSI1

 

Status

První hodnota stanovená … (10)

Upravitelná národními centrálními bankami

TITLE_COMPL

M

ECB

Ne

UNIT

M

ECB

Ne

UNIT_MULT

M

ECB

Ne

DECIMALS

M

ECB

Ne

TITLE

C

ECB

Ne

NAT_TITLE

C

národní centrální bankou

Ano

COMPILATION

C

národní centrální bankou

Ano (9)

COVERAGE

C

národní centrální bankou

Ano (9)

COLLECTION

M

ECB

Ne

AVAILABILITY

M

ECB/národní centrální bankou

Ano

DOM_SER_IDS

C

národní centrální bankou

Ano

BREAKS

C

národní centrální bankou

Ano

OBS_STATUS

M

národní centrální bankou

Ano

OBS_CONF

C

národní centrální bankou

Ano

OBS_PRE_BREAK

C

národní centrální bankou

Ano

OBS_COM

C

národní centrální bankou/ECB

Ano

 

M: povinný,

C: podmíněný

 

 

Níže jsou popsány všechny atributy včetně referenčních seznamů kódů (označených velkými písmeny ve formě CL_****), pokud se použijí.

Oddíl 2.1 Atributy na úrovni podskupiny

Povinné:

TITLE_COMPL (nekódovaný): Tento atribut je stanoven, uchováván a rozšiřován ECB (v angličtině s maximální délkou 1 050 znaků). Pokud by národní centrální banka chtěla provést úpravu, revizi je možné provést po konzultaci s ECB, tuto revizi však provede ECB.

UNIT (seznam kódů: CL_UNIT): Tento atribut poskytuje jednotku měření vykazovaných údajů. Zúčastněné členské státy vykazují údaje v eurech pro ty položky, kterých se to týká, a ECB přidělí tomuto atributu hodnotu ‚EUR‘ (DENOM = ‚EUR‘). V případě nezúčastněných členských států se hodnota tohoto atributu rovná odpovídající národní měně. Pro řady vykazované jako absolutní čísla a pro index přidělí ECB tomuto atributu hodnotu ‚UNITS‘ a pro řady vykazované jako procenta hodnotu ‚PC‘.

UNIT_MULT (seznam kódů: CL_UNIT_MULT): Tento atribut poskytuje informace o tom, zda je řada vyjádřena v milionech (UNIT_MULT = ‚6‘), miliardách (UNIT_MULT = ‚9‘) atd. Národní centrální banky vykazují údaje týkající se řad rozvahových položek úvěrových institucí v milionech a ECB stanoví hodnotu na 6 (UNIT_MULT = ‚6‘). Pro řady vykazované jako absolutní čísla, jako procenta nebo jako indexy přidělí ECB tomuto atributu hodnotu 0 (UNIT_MULT = ‚0‘).

DECIMALS (seznam kódů: CL_DECIMALS): Tento atribut udává počet desetinných míst daných pro hodnoty sledování. Národní centrální banky vykazují řady rozvahových položek a řady představující absolutní čísla bez desetinných míst a ECB přidělí pro tyto řady hodnotu atributu 0 (tedy DECIMALS = ‚0‘). Indexové řady a řady představující procenta se budou vykazovat se čtyřmi desetinnými místy a ECB přidělí pro tyto řady hodnotu atributu 4 (tedy DECIMALS = ‚4‘).

Podmíněné:

TITLE (nekódovaný): Název řady povoluje pouze maximálně 70 znaků. Vzhledem k omezenému prostoru se místo tohoto atributu používá atribut TITLE COMPLEMENT (doplnění názvu), jakožto atribut povinný. Atribut TITLE (název) by se v budoucnosti mohl používat pro vytváření krátkých názvů.

NAT_TITLE (nekódovaný): Národní centrální banky mohou používat tento atribut za účelem poskytnutí přesného popisu a ostatních doplňujících či rozlišujících údajů v národních jazycích. Ačkoli používání velkých a malých písmen nezpůsobuje problémy, je nutné výměnu znaků s diakritikou a rozšířených alfanumerických symbolů před pravidelným používáním vyzkoušet.

COMPILATION (nekódovaný): Tento atribut se používá pro podrobná textová vysvětlení kompilačních metod, metod vážení, statistických postupů, typu indexu atd.:

zdroje údajů/systém sběru dat,

postupy pro sestavování (včetně popisu odhadů/provedených předpokladů),

odchylky od pokynů ECB pro vykazování (geografická/sektorová klasifikace/metody oceňování),

informace o vnitrostátním právním rámci (a vazba na regulativní rámec EU) pro zprostředkovatele jiné než úvěrové instituce.

COVERAGE (nekódovaný): Tento atribut popisuje soubor zpravodajských jednotek a jejich pokrytí pro různé kategorie zprostředkovatelů. Měl by popisovat typ zprostředkovatele pro různé ukazatele. Jestliže je známo, že je pokrytí částečné, poskytne se odhad podílů na trhu. Měl by rovněž udávat, zda byl učiněn přepočet na 100 % pokrytí.

Oddíl 2.2 Atributy na úrovni časových řad

Povinné:

COLLECTION (seznam kódů: CL_COLLECTION): Tento atribut poskytuje vysvětlení ohledně doby, kdy jsou sledování shromažďována (např. začátek, střed nebo konec období), nebo uvádí, zda jsou údaje průměry, nejvyšší nebo nejnižší údaje v daném období atd. ECB nastaví řady strukturálních finančních ukazatelů jako ‚konec období‘ (COLLECTION = ‚E‘).

AVAILABILITY (seznam kódů: CL:_AVAILABILITY): Tento atribut označuje instituce, kterým je možné dát údaje k dispozici. Je-li pro konkrétní sledování nutný zvláštní přístup, je možné použít atribut OBSERVATION CONFIDENTIALITY (důvěrnost sledování) (viz níže).

Podmíněné:

DOM_SER_IDS (nekódovaný): Tento atribut umožňuje učinit odkaz na kód, který se používá ve vnitrostátních databázích k označení odpovídajících řad (je rovněž možné specifikovat vzorce používající národní referenční kódy).

BREAKS (nekódovaný): Tento atribut uvádí popis přerušení a významných změn, ke kterým ve shromažďování, zpravodajském pokrytí a sestavování řad v průběhu času došlo. V případě přerušení je vhodné uvést rozsah, v jakém je možné považovat staré a nové údaje za srovnatelné (do 350 znaků).

Oddíl 2.3 Atributy na úrovni sledování

Povinné:

OBS_STATUS (seznam kódů: CL_OBS_STATUS): Národní centrální banky vykazují hodnotu statusu sledování připojenou ke každému vyměňovanému sledování. Tento atribut je povinný a musí se poskytovat při každém přenosu údajů za každé jednotlivé sledování. Pokud národní centrální banky revidují hodnotu tohoto atributu, přenáší se znovu jak hodnota sledování (i když nebyla změněna), tak i příznak nového statusu sledování.

V níže uvedeném seznamu jsou uvedeny očekávané hodnoty (podle schválené hierarchie) těchto atributů pro účely této statistiky:

‚A‘

=

normální hodnota,

‚B‘

=

hodnota přerušení,

‚M‘

=

údaje neexistují (pro údaje, které nelze uplatnit) (11),

‚L‘

=

údaje existují, ale nejsou shromažďovány (12),

‚E‘

=

odhadovaná hodnota,

‚P‘

=

prozatímní hodnota (tento atribut je možné použít zejména při každém přenosu údajů týkajícím se posledního sledování) (13).

Jestliže je sledování kvalifikováno dvěma charakteristikami, vykazuje se ta důležitější z nich. Pokud je například sledování jak prozatímní hodnota, tak i výsledek odhadu, upřednostní se ‚odhad‘ a použije se označení ‚E‘.

Podmíněné:

OBS_CONF (seznam kódů: CL_OBS_CONF): Jestliže si některá národní centrální banka přeje rozlišovat mezi statusem důvěrnosti jednoho či více konkrétních sledování, může použít atribut OBSERVATION CONFIDENTIALITY (důvěrnost sledování). Případnou hodnotu tohoto atributu může při přenosu údajů upravit odesílatel informací.

OBS_PRE_BREAK (nekódovaný): Tento atribut obsahuje hodnotu před přerušením, což je numerické pole jako sledování. Poskytuje se tehdy, když dojde k přerušení řady.

OBS_COM (nekódovaný): Tento atribut je možné použít tak, aby poskytoval textové poznámky na úrovni sledování (např. popis odhadu či předpokladu pro určité sledování z důvodu nedostatku údajů, vysvětlení příčiny možného abnormálního sledování nebo uvedení podrobností o změně ve vykazované časové řadě).

Pokud jsou k dispozici, vykazují se ve vztahu k ukazatelům č. 17, 19, 21, 24 a 26 údaje o úpravách toků. Úpravy toků se vztahují ke změnám ocenění, odpisům, snížením hodnoty a překlasifikacím.

Oddíl 3 Postup při revizích

Může dojít k tomu, že národní centrální banky jsou nuceny revidovat vykazované údaje. Uplatňují se následující obecné principy:

během všech pravidelných ročních přenosů údajů je možné navíc k poslednímu roku zaslat jak ‚běžné‘ (tj. revize údajů předchozího roku), tak ‚historické‘ revize,

výjimečně mohou být během roku přijaty historické revize, které významně zlepšují kvalitu údajů,

v případě významných revizí musí být ECB poskytnuty vysvětlivky.

Dodatek 3

TABULKA 1

Údaje o stavech

Klíče řad pro strukturální finanční ukazatele

Ukazatele

1. Tuzemská oblast

2. Ostatní země EHP

3. Země mimo EHP

Úvěrové instituce

Pojišťovny a penzijní fondy

Úvěrové instituce

Úvěrové instituce

Celkem

Pojišťovny

Penzijní fondy

Počet zaměstnanců úvěrových institucí

S1

 

Počet poboček úvěrových institucí

S2

 

S3

S4

Počet dceřiných společností úvěrových institucí

 

S5

S6

Herfindahlův index pro celková aktiva úvěrových institucí (CR5)

S7

 

Podíl pěti největších úvěrových institucí na celkových aktivech

S8

 

Celková aktiva (8 14)

 

S9*

S10

S11

 

Celková aktiva poboček

 

S12

S13

Celková aktiva dceřiných společností

 

S14

S15


TABULKA 2

Údaje o úpravách

Klíče řad pro strukturální finanční ukazatele

Ukazatele

1. Tuzemská oblast

2. Ostatní země EHP

3. Země mimo EHP

Úvěrové instituce

Pojišťovny a penzijní fondy

Úvěrové instituce

Úvěrové instituce

Celkem

Pojišťovny

Penzijní fondy

Překlasifikace a ostatní úpravy

Celková aktiva

 

S16

S17

S18

 

Celková aktiva poboček

 

S19

S20

Celková aktiva dceřiných společností

 

S21

S22

Ostatní úpravy v důsledku přecenění

Celková aktiva

 

S23

S24

S25

 

Celková aktiva poboček

 

S26

S27

Celková aktiva dceřiných společností

 

S28

S29

Pro nezúčastněné členské státy a Řecko před rokem 2001 se u poslední dimenze klíče řady použije pro ‚označení měny‘ namísto E kód N.


(1)  Tuto proměnnou shromažďuje také Eurostat, ale s velkým zpožděním. Eurostat používá následující definici místní jednotky: ‚Podnik nebo jeho část (např. dílna, továrna, sklad, kancelář, důl nebo skladiště), které se nacházejí v geograficky identifikovaném místě. Na tomto místě nebo z tohoto místa se provádí hospodářská činnost, v rámci které — s určitými výjimkami — pracuje jedna nebo více osob (i když jen na částečný pracovní úvazek) pro jeden a týž podnik.‘ Srov. Eurostat, Methodological manual for statistics on credit institutions (Metodická příručka pro statistiku o úvěrových institucích), verze 1.8, prosinec 2001, s. 11 a 23. Tato příručka je k dispozici na vyžádání u Eurostatu, avšak pouze v angličtině.

(2)  Tento ukazatel shromažďuje i Eurostat, který používá tuto definici: ‚Počet zaměstnaných osob se definuje jako celkový počet osob, které pracují ve sledované jednotce (včetně pracujících majitelů, partnerů, kteří v jednotce pravidelně pracují, a neplacených rodinných pracovníků), jakož i osob, které pracují mimo jednotku, ale které k ní patří a jsou jí placeni (např. obchodní zástupci, pracovníci oddělení dodávek, opravářské a údržbářské týmy). Patří sem osoby, které jsou krátce nepřítomny (např. osoby na nemocenské, na placené dovolené nebo na zvláštní dovolené), a osoby, které stávkují, avšak nikoli ty osoby, které jsou nepřítomny po dobu neurčitou. Patří sem rovněž pracovníci na částečný úvazek, kteří jsou za takové pracovníky považováni podle právních předpisů dotyčné země a kteří jsou na výplatní listině, jakož i sezónní pracovníci, učni a domácí pracovníci, kteří jsou na výplatní listině. Počet zaměstnaných osob nezahrnuje pracovní sílu dodanou jednotce jinými podniky, osoby provádějící opravy a údržbu ve zkoumané jednotce jménem jiných podniků, jakož i osoby vykonávající povinnou vojenskou službu. Neplacení rodinní pracovníci jsou osoby, které žijí s majitelem jednotky a pravidelně pro jednotku pracují, ale nemají uzavřenou pracovní smlouvu a nedostávají za práci, kterou vykonají, pevně stanovenou částku. To je omezeno na ty osoby, které nejsou zařazeny na výplatní listinu jiné jednotky, ve které by vykonávaly své hlavní zaměstnání. Poznámka: Za účelem kontroly porovnatelnosti údajů je nutné uvést, zda byli či nebyli do této položky zahrnuti dobrovolní pracovníci (nařízení Komise (ES) č. 2700/98 o definicích ukazatelů pro strukturální statistiku podnikání, kód 16110). Připomínky: Přidělení na úrovni podniku se musí zajistit v případě skupin podniků s pomocí rozdělovacího klíče (musí být započítáni i generální ředitelé; zástupci, kteří nejsou zaměstnanci, musejí být vyloučeni). Počet zaměstnaných osob se měří jako roční průměr.‘ Srov. Eurostat, Methodological manual for statistics on credit institutions (Metodická příručka pro statistiku o úvěrových institucích), verze 1.8, prosinec 2001, s. 34.

(3)  Jedna výjimka je však povolena podle nařízení ECB/2001/13, které povoluje vykazování konsolidovaných rozvahových údajů pro skupiny úvěrových institucí (např. případ Rabobank v Nizozemsku).

(4)  Odpovídajícím sektorem pro tento ukazatel je podle ESA 95 S. 125a. ‚ESA 95‘ je Evropský systém účtů 1995 uvedený v příloze A nařízení Rady (ES) č. 2223/96 ze dne 25. června 1996 o Evropském systému národních a regionálních účtů ve Společenství (Úř. věst. L 310, 30.11.1996, s. 1).

(5)  Úř. věst. L 228, 16.8.1973, s. 3. Směrnice ve znění aktu o přistoupení.

(6)  Úř. věst. L 63, 13.3.1979, s. 1. Směrnice ve znění aktu o přistoupení.

(7)  Odpovídajícím sektorem pro tento ukazatel je podle ESA 95 S. 125b.

(8)  Atributy jsou statistické veličiny, které poskytují doplňující kódované (např. jednotka) a nekódované (např. kompilační metoda) informace o vyměňovaných údajích. ‚Povinné‘ jsou atributy, pro něž znají hodnoty všichni partneři. ‚Podmíněné‘ jsou atributy, které jsou definované pouze v tom případě, že jsou ve vykazujících institucích známy (např. identifikační kódy tuzemských řad) nebo kdykoli jsou relevantní (např. sestavení, přerušení). Hodnoty atributů se vyměňují pouze tehdy, když jsou stanoveny poprvé a kdykoli se změní. Při každé výměně je jako příloha ke každému sledování připojen jen status sledování.

(9)  Změny se oznamují odpovědné obchodní oblasti ECB faxem/elektronickou poštou.

(10)  Evropskou centrální bankou se rozumí Generální ředitelství ECB pro statistiku.

(11)  Pokud z důvodu praxe na místním trhu nebo vzhledem k právnímu rámci není časová řada (nebo její část) použitelná (základní jev neexistuje), vykazuje se chybějící hodnota (‚–‘) se statusem sledování ‚M‘.

(12)  Pokud z důvodu místních statistických podmínek nejsou údaje pro časové řady shromažďovány buď v určitých termínech, nebo pro celkovou délku časových řad (základní hospodářský jev existuje, ale není statisticky sledován), vykazuje se v každém období chybějící hodnota (‚–‘) se statusem sledování ‚L‘.

(13)  Tato sledování nabývají určité hodnoty (status sledování ‚A‘) v pozdějším stadiu. Nové revidované hodnoty nahrazují předchozí prozatímní sledování.

(14)  Pro nezúčastněné členské státy a Řecko před rokem 2001 se u poslední dimenze klíče řady použije pro ‚označení měny‘ namísto E kód N.


PŘÍLOHA III

„PŘÍLOHA IX

DOPLŇKOVÉ (MEMO) POLOŽKY, KTERÉ SE MAJÍ VYKAZOVAT

SCHÉMA VYKAZOVÁNÍ

1.

Doplňkové (memo) položky uvedené v této příloze náležejí do skupiny klíčů rozvahových položek, která je popsána v příloze XIII. Řady se vykazují s měsíční periodicitou (položky v oddílech I a II) nebo se čtvrtletní periodicitou (položky v oddílu III) a ve stejných lhůtách jako měsíční a čtvrtletní povinné rozvahové statistiky měnových finančních institucí v souladu s nařízením ECB/2003/13.

I.   Doplňkové (memo) položky pro odvození a hodnocení měnových agregátů a protipoložek

2.

Pro účely sestavování měnových agregátů a finančních účtů měnové unie (MUFA) za eurozónu vykazují národní centrální banky statistické informace o doplňujících členěních ‚emitovaného oběživa‘, ‚emitovaných dluhových cenných papírů‘ a ‚zbývajících aktiv/pasiv‘. Tyto doplňkové (memo) položky s vysokou prioritou jsou v tabulkách A a B označeny tučně ohraničenými buňkami a jejich definice jsou uvedeny níže. Zbývající doplňkové (memo) položky jsou potřebné k provedení podrobnější analýzy rozvahové statistiky měnových finančních institucí.

3.   Emitované oběživo, z toho eurobankovky, bankovky v národních denominacích, mince, mince v eurech a mince v národních denominacích (M1 až M5)

Eurobankovky (M1) jsou emitované eurobankovky, jež jsou zahrnuty do položky ‚emitované oběživo‘.

Bankovky v národních denominacích (M2) jsou bankovky ve starých měnách emitované národními centrálními bankami před 1. lednem 2002, které ještě nebyly u národních centrálních bank vyměněny. Vykazované od ledna 2002, minimálně během roku 2002.

Mince (M3) odkazují na množství mincí v eurech, emitované vnitrostátními orgány (národní centrální banky/ústřední vládní instituce) a v rozvaze národních centrálních bank vykazované jako součást položky ‚emitované oběživo‘.

Mince v eurech (M4) jsou mince v eurech emitované vnitrostátními orgány (národní centrální banky/ústřední vládní instituce).

Mince v národních denominacích (M5) jsou mince ve starých měnách emitované vnitrostátními orgány (národní centrální banky/ústřední vládní instituce) před 1. lednem 2002, které ještě nebyly u národních centrálních bank vyměněny.

4.   Držitelé obchodovatelných cenných papírů emitovaných Evropskou centrální bankou (ECB)/národními centrálními bankami (položky M6 až M8)

Dluhové cenné papíry emitované ECB/národními centrálními bankami, které jsou podle rezidentské příslušnosti držitele rozčleněny do tří kategorií: tuzemsko/ostatní zúčastněné členské státy/zbytek světa.

5.   Naběhlé úroky z vkladů (M9, M38)

Úroky z vkladů, které se zaznamenávají v okamžiku, kdy nabíhají (tj. na akruální bázi), a nikoli v okamžiku jejich skutečného splacení (tj. na bázi příjmů a výdajů).

6.   Naběhlé úroky z úvěrů (M38, M42)

Úroky z úvěrů, které se zaznamenávají v okamžiku, kdy nabíhají (tj. na akruální bázi), a nikoli v okamžiku jejich skutečného splacení (tj. na bázi příjmů a výdajů).

TABULKA A

Údaje týkající se ECB/národních centrálních bank (stavy) (1)

 

Tuzemsko

Ostatní zúčastněné členské státy

Zbytek světa

Nezařazeno

PASIVA

8.   Emitované oběživo

z toho bankovky

 

eurobankovky

 

M1

bankovky v národních denominacích

 

M2

z toho mince

 

M3

mince v eurech  (2)

 

M4

mince v národních denominacích  (3)

 

M5

11.   Emitované dluhové cenné papíry

do 1 roku

M6

M7

M8

 

14.   Zbývající pasiva

z toho naběhlé úroky z vkladů

 

M9

z toho tranzitní závazky

 

M10

z toho přechodné závazky

 

M11

z toho finanční deriváty

 

M12

z toho závazky uvnitř Eurosystému související s rozdělením eurobankovek

M13

 

AKTIVA

7.   Zbývající aktiva

z toho naběhlé úroky z úvěrů

 

M14

z toho tranzitní pohledávky

 

M15

z toho přechodné pohledávky

 

M16

z toho finanční deriváty

 

M17

z toho pohledávky uvnitř Eurosystému související s rozdělením eurobankovek

M18

 


TABULKA B

Údaje týkající se ostatních měnových finančních institucí (stavy) (4)

 

Tuzemsko

Ostatní zúčastněné členské státy

Zbytek světa

Nezařazeno

PASIVA

11.   Emitované dluhové cenné papíry

do 1 roku

M19

M20

M21

 

euro

M22↑

M23↑

M24↑

 

cizí měny

M25↑

M26↑

M27↑

 

od 1 roku do 2 let

M28

M29

M30

 

euro

M31↑

M32↑

M33↑

 

cizí měny

M34↑

M35↑

M36↑

 

13.   Kapitál a rezervy

z toho rezervy

 

M37

14.   Zbývající pasiva

z toho naběhlé úroky z vkladů

 

M38

z toho tranzitní závazky

 

M39

z toho přechodné závazky

 

M40

z toho finanční deriváty

 

M41

AKTIVA

7.   Zbývající aktiva

z toho naběhlé úroky z úvěrů

 

M42

z toho tranzitní pohledávky

 

M43

z toho přechodné pohledávky

 

M44

z toho finanční deriváty

 

M45

7.   Zbývající aktiva/pasiva, z toho závazky uvnitř Eurosystému (položka M13)/pohledávky (položka M18) související s rozdělením eurobankovek

Netto pozice vůči Eurosystému vzniklé v důsledku: 1. rozdělení eurobankovek emitovaných ECB (8 % celkové emise) a 2. uplatňování mechanismu kapitálového podílu. Přidělení jednotlivé netto kreditní nebo debetní pozice národní centrální banky a ECB buď na stranu aktiv, nebo na stranu pasiv rozvahy se provádí podle znaménka, tj. kladná netto pozice vůči Eurosystému se bude vykazovat na straně aktiv, záporná netto pozice na straně pasiv.

8.   Držitelé obchodovatelných cenných papírů emitovaných ostatními měnovými finančními institucemi s členěním podle splatnosti (položky M19 až M21 a M28 až M30) a dále podle měny (položky M22 až M27 a M31 až M36)

Dluhové cenné papíry a papíry peněžního trhu emitované měnovými finančními institucemi, které jsou podle rezidentské příslušnosti držitele rozčleněny do těchto tří kategorií: tuzemsko/ostatní zúčastněné členské státy/zbytek světa. Údaje o dluhových cenných papírech a papírech peněžního trhu jsou poskytovány s členěním podle splatnosti (do jednoho roku, od jednoho roku do dvou let) a s dalšími údaji podle měny (euro, cizí měny).

II.   Doplňkové (memo) položky pro odvození informací statistického vážení pro statistiku úrokových sazeb měnových finančních institucí

9.

Pro pravidelné sestavování statistiky úrokových sazeb měnových finančních institucí (5), jsou zapotřebí informace o statistickém vážení za účelem agregace národních statistik úrokových sazeb měnových finančních institucí do statistiky úrokových sazeb měnových finančních institucí za eurozónu. V zájmu snížení zpravodajského zatížení národních centrálních bank bylo přijato rozhodnutí, že se pro odvození statistických vah pro statistiku úrokových sazeb měnových finančních institucí na zůstatky vkladů a úvěrů a pro vybrané statistiky úrokových sazeb měnových finančních institucí na nové obchody budou jako primární zdroj používány statistické informace, které národní centrální banky již vykázaly v rámci statistiky rozvahových položek.

10.

Na základě dostupnosti údajů podle nařízení ECB/2001/13 mohou být informace statistického vážení pro příslušné kategorie vkladů ohledně nových obchodů a zůstatků vkladů snadno získány z rozvahové statistiky měnových finančních institucí. Avšak u úvěrových kategorií nástrojů v oblasti zůstatků úvěrů (6) neumožňují povinné údaje rozvahových položek přesné odvození.

11.

U těchto úvěrových kategorií nástrojů zahrnují (povinné) řady rozvahových položek všechny měny transakce, zatímco statistika úrokových sazeb měnových finančních institucí bere v úvahu pouze úvěry v eurech. Řady rozvahových položek vztahující se pouze k euru jako měně transakce podle nařízení ECB/2001/13 jsou k dispozici s požadovaným sektorovým členěním, avšak bez rozlišení podle splatnosti ani (v rámci sektoru domácností) podle typu úvěru.

12.

U těchto úvěrových kategorií se statistické vážení tudíž opírá o řady rozvahových položek vztahující se k úvěrům ve všech měnách. Řady jsou však upraveny pro podíl eura v rámci všech měn transakce.

13.

Po dvoustranných kontaktech je však řada národních centrálních bank (k dnešnímu dni: Belgie, Španělsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Rakousko, Portugalsko, Finsko a Nizozemsko v případě úvěrů nefinančním podnikům) rovněž schopna poskytnout požadovaná členění pro úvěry v eurech. Za tímto účelem byly vytvořeny tyto doplňkové (memo) položky:

TABULKA C

Údaje týkající se ostatních měnových finančních institucí (stavy)

Úvěry v eurech poskytnuté ostatními měnovými finančními institucemi označeným subkategoriím ‚ostatních rezidentů‘

AKTIVA

Nefinanční podniky (S.11)

Domácnosti atd. (S.14 + S.15)

Spotřebitelské úvěry

Úvěry poskytnuté na investování do bydlení

Ostatní (zbytek)

A.   Tuzemsko

Úvěry

 

z toho euro

 

do 1 roku

M46

M47

M48

M49

od 1 roku do 5 let

M50

M51

M52

M53

nad 5 let

M54

M55

M56

M57

B.   Ostatní zúčastněné členské státy

Úvěry

 

z toho euro

 

do 1 roku

M58

M59

M60

M61

od 1 roku do 5 let

M62

M63

M64

M65

nad 5 let

M66

M67

M68

M69

III.   Doplňkové (memo) položky k sestavování finančních účtů měnové unie (MUFA)

14.

Doplňkové (memo) položky měnové a bankovní statistiky jsou nezbytné pro pravidelné čtvrtletní vytváření finančních účtů měnové unie (MUFA). Spolu s údaji podle stávajících zpravodajských požadavků měnové a bankovní statistiky se pro účely finančních účtů musí poskytovat dodatečné členění podle nástrojů a podle rezidentské příslušnosti.

15.

Pro účely finančních účtů je třeba údajů o stavech a transakcích. Aby byly požadavky finančních účtů integrovány do rámce pro měnovou a bankovní statistiku, je ve vztahu k dodatečným řadám finančních účtů třeba úprav toků, tj. úprav z překlasifikací, úprav v důsledku přecenění a úprav směnných kurzů.

16.

Pokud se týká pravidel oceňování, veškeré dodatečné údaje, jež jsou vyžadovány podle tohoto oddílu, se vykazují za použití stejných oceňovacích a účetních pravidel, jež se používají pro údaje vykazované podle nařízení ECB/2001/13. V neposlední řadě byly v kontextu měnové a bankovní statistiky vytvořeny nové identifikační kódy a ve vztahu k ostatním stávajícím údajům byly vymezeny příslušná pravidla pro vykazování (např. pokud se týká lhůt) a kontroly. Za tímto účelem byly zavedeny tyto doplňkové (memo) položky:

TABULKA D

Čtvrtletní údaje: Údaje týkající se národních centrálních bank/ECB/ostatních měnových finančních institucí (stavy)

 

Tuzemsko

Ostatní zúčastněné členské státy

Zbytek světa

Nezařazeno

Celkem

Z toho:

ústřední vládní instituce

Celkem

Z toho:

střední vládní instituce

14.   Zbývající pasiva

Čistý podíl domácností na rezervách penzijních fondů

 

M70

AKTIVA

3.   Cenné papíry jiné než akcie

do 1 roku

 

M71

 

M72

M73

 

z toho: euro

 

M74

 

M75

M76

 

nad 1 rok

 

M77

 

M78

M79

 

z toho: euro

 

M80

 

M81

M82

 

5.   Akcie a ostatní majetkové účasti

Kótované akcie

M83

 

M84

 

M85

 

Akcie investičních fondů (nikoli fondů peněžního trhu)

M86

 

M87

 

M88

 

7.   Zbývající aktiva

Předplacené pojistné a rezervy na nevyrovnané nároky

 

M89

17.   Čistý podíl domácností na rezervách penzijních fondů (M70)

Závazky měnových finančních institucí vůči domácnostem v podobě technických rezerv vytvořených na poskytování důchodů zaměstnancům. Typicky se zde jedná o zaměstnanecké penzijní fondy, které nebyly svěřeny externí nezávislé instituci.

18.   Cenné papíry jiné než akcie

Vyžadují se členění podle sektorů a splatnosti, která nejsou obsažena v nařízení ECB/2001/13. Zahrnuty jsou držba cenných papírů jiných než akcie s dobou splatnosti do 1 roku, emitovaných ústředními vládními institucemi (Tuzemsko M71, M74, ostatní zúčastněné členské státy M72, M75) a zbytek světa (M73, M76), a dále cenné papíry jiné než akcie s dobou splatnosti nad 1 rok, emitované ústředními vládními institucemi (Tuzemsko M77, M80, ostatní zúčastněné členské státy M78, M81) a zbytek světa (M79, M82).

19.   Akcie a ostatní majetkové účasti

Samostatné informace o kótovaných akciích a akciích investičních fondů jiných než akcie fondů peněžního trhu, členěné podle rezidentské příslušnosti. Kótované akcie (M83-M85) jsou akcie, jejichž kurzy jsou kótovány na uznávané burze cenných papírů nebo jiné formě sekundárního trhu. Akcie investičních fondů (M86-M88), nazývané též akcie podílových fondů, jsou akciemi emitovanými v rámci organizovaného finančního seskupení, které sdružuje prostředky investorů za účelem nabývání finančních nebo nefinančních aktiv s výjimkou těch, které patří do sektoru měnových finančních institucí.

20.   Předplacené pojistné a rezervy na nevyrovnané nároky (M89)

Tato položka představuje část hrubého pojistného, kterou platí měnové finanční instituce a která má být zařazena do následujícího účetního období, plus nároky měnových finančních institucí, které nebyly dosud vypořádány.“


(1)  Údaje o tocích se mohou poskytovat, dojde-li k dvoustranné dohodě mezi ECB a národní centrální bankou.

(2)  Vykazuje se, pokud jsou údaje k dispozici.

(3)  Vykazuje se, pokud jsou údaje k dispozici.

Tučně ohraničené buňky jsou položky s vysokou prioritou.

(4)  Údaje o tocích se mohou poskytovat, dojde-li k dvoustranné dohodě mezi ECB a národní centrální bankou.

Tučně ohraničené buňky jsou položky s vysokou prioritou

Dojde-li k dohodě mezi ECB a národní centrální bankou, nemusí národní centrální banka vykazovat tučně ohraničené buňky se šipkou (↑), pokud ECB využívá alternativní zdroje údajů.

(5)  Podle nařízení ECB/2001/18.

(6)  Viz nařízení ECB/2001/18, příloha II dodatek 1, ukazatele 6–14.


PŘÍLOHA IV

„PŘÍLOHA XIII

ZPRAVODAJSKÉ STANDARDY PRO ELEKTRONICKOU VÝMĚNU STATISTICKÝCH ÚDAJŮ

STATISTIKA ROZVAHOVÝCH POLOŽEK ECB

IDENTIFIKÁTOR SKUPINY KLÍČŮ: ECB_BSI1

Rozvahová statistika měnových finančních institucí pro účely zpracování konsolidované rozvahy

1.   Skupina klíčů ECB_BSI1 a odpovídající seznamy kódů

Skupina klíčů rozvahových položek se vztahuje k harmonizované rozvahové statistice eurozóny vykazované sektorem měnových finančních institucí Evropské centrální bance (ECB). Údaje z jednotlivých měnových finančních institucí (kromě národních centrálních bank) o rozvahových položkách shromažďují a agregují na vnitrostátní úrovni národní centrální banky. Národní centrální banky a ECB rovněž vypočítávají své vlastní statistiky rozvahových položek. Statistiku rozvahových položek za národní centrální banky/ECB a statistiky za ostatní měnové finanční instituce vykazují národní centrální banky odděleně v hrubém vyjádření do ECB, která vytváří nejprve agregovanou rozvahu sektoru měnových finančních institucí podle zemí a následně konsolidovanou rozvahu sektoru měnových finančních institucí za eurozónu (1) a příslušné měnové agregáty eurozóny (2).

Konsolidované měsíční údaje o rozvaze sektoru měnových finančních institucí používá ECB k sestavení měnových agregátů a protistran eurozóny. Další členění klíčových rozvahových položek se vykazují čtvrtletně jako doplňující informace k podpoře měnové analýzy.

Dimenze a atributy určené pro skupinu klíčů rozvahových položek jsou podrobně popsány níže.

Pro účely statistiky rozvahových položek je vymezeno 11 dimenzí, které jsou nezbytné k určení časových řad (3):

TABULKA 1

Skupina klíčů rozvahových položek (ECB_BSI1): Dimenze řad

Pozice v klíči:

Veličina (mnemotechnická zkratka)

Název veličiny

Formát hodnoty

Seznam kódů (mnemotechnická zkratka)

Název seznamu kódů

 

Dimenze

1

FREQ

Periodicita

AN1

CL_FREQ

Seznam kódů periodicity (Banka pro mezinárodní platby, ECB)

2

REF_AREA

Referenční oblast

AN2

CL_AREA_EE

Seznam kódů oblastí (platební bilance Eurostatu, ECB)

3

ADJUSTMENT

Ukazatel úprav

AN1

CL_ADJUSTMENT

Seznam kódů ukazatelů úprav (Banka pro mezinárodní platby, ECB)

4

BS_REP_SECTOR

Členění referenčního sektoru rozvahy

AN1

CL_BS_REP_SECTOR

Seznam kódů členění referenčního sektoru rozvahy (ECB)

5

BS_ITEM

Rozvahová položka

AN3

CL_BS_ITEM

Seznam kódů rozvahových položek (ECB)

6

MATURITY_ORIG

Původní splatnost

AN1

CL_MATURITY_ORIG

Seznam kódů původní splatnosti (ECB)

7

DATA_TYPE

Druh údajů

AN1

CL_DATA_TYPE

Peněžní a bankovní druh údajů, tok a pozice (ECB, Banka pro mezinárodní platby)

8

COUNT_AREA

Oblast protistrany

AN2

CL_AREA_EE

Seznam kódů oblastí (platební bilance Eurostatu, ECB)

9

BS_COUNT_SECTOR

Sektor rozvahové protistrany

AN4

CL_BS_COUNT_SECTOR

Seznam kódů rozvahových protistran (ECB, Banka pro mezinárodní platby)

10

CURRENCY_TRANS

Měna transakce

AN3

CL_CURRENCY

Seznam kódů měn (ECB, Banka pro mezinárodní platby, platební bilance Eurostatu)

11

BS_SUFFIX

Sufix rozvahy

AN..3

CL_BS_SUFFIX

Seznam kódů měn pro řady nebo speciální výpočet (ECB)

Tyto dimenze jsou statistické pojmy, které odvozují své hodnoty ze seznamů kódů. V některých vzácných případech popis kódových hodnot v seznamech kódů nemusí přesně odpovídat schválenému znění nařízení ECB/2001/13. Jedná se o případ, kdy seznam kódů nebo podsoubor jeho hodnot je mezinárodně schválený seznam, který již existuje (např. rezidentská příslušnost protistrany).

Stejná skupina klíčů umožňuje zastoupení doplňkového souboru údajů požadovaných pro sestavení měnových agregátů eurozóny: aktiv a závazků z vkladů (prostředků jim velmi podobných) ústředních vládních institucí, uvedených v příloze VII.

2.   Dimenze

Popis dimenzí skupiny klíčů rozvahových položek je uveden níže, ve stejné posloupnosti, v jaké se vyskytují v klíči řady. Uvedeny jsou rovněž údaje o délce (formát hodnoty, uvádějící počet znaků) každé dimenze a referenčním seznamu kódů (uvedeno velkými písmeny jako CL_****). Například podle tabulky 1 odvozuje dimenze REF_AREA (referenční oblast) své hodnoty ze seznamu kódů CL_AREA_EE.

2.1   Dimenze č. 1: Periodicita (FREQ; délka: jeden znak)

Tato dimenze uvádí periodicitu vykazované řady. Použitý seznam kódů je CL_FREQ. Kódové hodnoty použité ve skupině klíčů rozvahových položek jsou ‚M‘ pro měsíční údaje a ‚Q‘ pro čtvrtletní údaje a jsou podskupinou hodnot specifikovaných v tomto seznamu kódů.

2.2   Dimenze č. 2: Referenční oblast (REF_AREA; délka: dva znaky)

Tato dimenze představuje zemi, ve které jsou zpravodajské instituce (měnové finanční instituce) rezidenty. Přidružený seznam kódů CL_AREA_EE obsahuje standardní seznam zemí ISO a též některé doplňkové kódové hodnoty popsané v oddílu 2.8 (dimenze č. 8: oblast protistrany). K definování referenční oblasti ve skupině klíčů rozvahových položek se používá pouze podskupina jeho hodnot.

2.3   Dimenze č. 3: Ukazatel úprav (ADJUSTMENT; délka: jeden znak)

Tato dimenze uvádí, zda byla provedena úprava sezónního vlivu a/nebo úprava pracovního dne. Odpovídající seznam kódů je CL_ADJUSTMENT. Kódové hodnoty aktuálně užívané ve skupině klíčů rozvahových položek jsou ‚N‘ pro žádnou úpravu sezónního vlivu, ani úpravu pracovního dne a ‚Y‘ pro úpravu sezónního vlivu a úpravu pracovního dne.

2.4   Dimenze č. 4: Členění referenčního sektoru rozvahy (BS_REP_SECTOR; délka: jeden znak)

Tato dimenze uvádí vykazující sektor a je propojena se seznamem kódů CL_BS_REP_SECTOR. V tomto seznamu kódů jsou měnové finanční instituce rozděleny na národní centrální banky/ECB (‚N‘) a ostatní měnové finanční instituce (úvěrové instituce, fondy peněžního trhu a ostatní instituce) (‚A‘), podle samostatných rozvah, které ECB konsoliduje.

Pro žádost o údaje o závazcích z vkladů a aktivech ústředních vládních institucí se používá kódová hodnota ‚G‘ pro ústřední vládní instituce.

Ostatní kódové hodnoty jsou v tomto seznamu kódů rovněž obsaženy pro účely výpočtu a šíření řad měnových agregátů eurozóny ze strany ECB.

2.5   Dimenze č. 5: Rozvahová položka (BS_ITEM; délka: tři znaky)

Tato dimenze představuje rozvahové položky v rozvaze měnových finančních institucí ve smyslu nařízení ECB/2001/13 a odvozuje své hodnoty ze seznamu kódů CL_BS_ITEM. Jedná se o hlavní dimenzi skupiny klíčů rozvahových položek. Kódové hodnoty aktiv a pasiv jsou určeny prefixem ‚A‘ nebo ‚L‘ a také v tomto případě jsou hodnoty uspořádány a kódovány pokud možno podle hierarchického vztahu mezi položkami. Dodatečné rozvahové položky specifické pro národní centrální banky (a ECB) jsou označeny písmenem ‚C‘ po prefixu ‚A‘ pro aktiva a po prefixu ‚L‘ pro pasiva.

2.6   Dimenze č. 6: Původní splatnost (MATURITY_ORIG; délka: jeden znak)

Tato dimenze představuje původní splatnost rozvahových položek v rozvaze měnových finančních institucí a je spojena se seznamem kódů CL_MATURITY_ORIG.

2.7   Dimenze č. 7: Druh údajů (DATA_TYPE; délka: jeden znak)

Dimenze je popsána pomocí seznamu kódů CL_DATA_TYPE a uvádí druh vykazovaných údajů: zůstatky ke konci období (stavy) (‚1‘), překlasifikace a ostatní úpravy (‚5‘), změny směnného kurzu (‚6‘) (4) a jiné úpravy (‚7‘) (jiná přecenění a odpisy/snížení hodnoty úvěrů). Další kódové hodnoty byly definovány, aby umožnily odvozování toků ze stavů a případných úprav a výpočet indexu teoretických stavů používaného pro odvozování ročních měr růstu. Tyto dodatečné kódové hodnoty ECB používá k šíření agregátů eurozóny.

2.8   Dimenze č. 8: Oblast protistrany (COUNT_AREA; délka: dva znaky)

Tato dimenze představuje rezidentskou oblast protistrany rozvahové položky měnových finančních institucí. Seznam kódů přidružený této veličině je CL_AREA_EE, obsahující standardní seznam zemí ISO a dodatečné kódové hodnoty používané zvláště pro eurozónu (např. U6 — ‚tuzemsko‘ — používá se, pokud je oblast protistrany stejnou zemí jako země vykazující měnové finanční instituce). Pro statistiku rozvahových položek se používá podskupina kódových hodnot: kódy členských států Evropské unie (EU) a některé dodatečné kódy oblastí.

2.9   Dimenze č. 9: Sektor rozvahové protistrany (BS_COUNT_SECTOR; délka:čtyři znaky)

Tato dimenze představuje sektorové členění protistrany rozvahových položek a je propojena se seznamem kódů CL_BS_COUNT_SECT. Tento seznam kódů je přesně převzat z požadavku na sektorové členění rozvahových položek uvedeného poprvé v nařízení ECB/1998/16 ze dne 1. prosince 1998 o konsolidované rozvaze sektoru měnových finančních institucí a následně v nařízení ECB/2001/13. Hodnoty jsou uspořádány a kódovány podle hierarchické struktury sektorů, aby usnadnily práci uživateli a byly nástrojem snadné správy údajů.

U tabulek 2 a 4 v příloze I nařízení ECB/2001/13 rozdělení na ‚banky‘/‚nebankovní subjekty‘, uplatněné na protistrany, které jsou rezidenty v nezúčastněných členských státech, odpovídá rozčlenění ‚měnové finanční instituce‘/‚instituce jiné než měnové finanční instituce‘, jak je uvedeno v nařízení. V tabulce 3 je použito rozdělení ‚měnové finanční instituce‘/instituce jiné než měnové finanční instituce namísto klasifikace protistran, které jsou rezidenty v nezúčastněných členských státech.

2.10   Dimenze č. 10: Měna transakce (CURRENCY_TRANS; délka: tři znaky)

Tato dimenze popisuje měnu, ve které jsou denominovány rozvahové položky měnových finančních institucí a je propojena se seznamem kódů CL_CURRENCY. Pro rozvahové položky měnových finančních institucí se používá podskupina kódových hodnot.

2.11   Dimenze č. 11: Měna řady (BS_SUFFIX; délka: maximálně tři znaky)

Tato dimenze specifikuje, zda je vykazovaná řada vyjádřena v národní nebo společné měně (euro). Má dvě hodnoty (‚N‘ národní a ‚E‘ euro) reprezentované seznamem kódů CL_BS_SUFFIX. Tato dimenze má zásadní význam pro rozlišení řad představujících stejný hospodářský jev, vykazovaných v různých fázích hospodářské a měnové unie (HMU). Například pro země EU, které nejsou členy HMU, jsou údaje vykazovány v národní měně. Od okamžiku jejich přistoupení k HMU budou stejné řady rozvahových položek vyjadřovány a vykazovány v eurech.

3.   Atributy

Kromě 11 dimenzí definujících klíč byl definován soubor atributů (5). Ty jsou přiřazeny na různých úrovních vyměňovaných informací. Tabulka 2 vykazuje seznam kódovaných a nekódovaných atributů definovaných pro skupinu klíčů statistiky rozvahových položek, spolu s úrovní jejich přiřazení, formátem a seznamy kódů, ze kterých jsou převzaty hodnoty kódovaných atributů.

Kromě toho je každý z těchto atributů charakterizován určitými technickými vlastnostmi, uvedenými v tabulce 3.

TABULKA 2

Kódované a nekódované atributy definované pro skupinu klíčů ECB_BSI1

Úroveň přiřazení

Statistická veličina

Formát

Seznam kódů

Atributy na úrovni podskupiny

(vyměňované s pomocí skupiny FNS)

Podskupina

TITLE

Název

AN..70

nekódováno

 

Podskupina

UNIT

Jednotka

AN..12

CL_UNIT

Seznam kódů jednotek (Banka pro mezinárodní platby, ECB, platební bilance Eurostatu)

Podskupina

UNIT_MULT

Násobitel jednotky

AN..2

CL_UNIT_MULT

Seznam kódů násobitelů jednotek (Banka pro mezinárodní platby, ECB, platební bilance Eurostatu)

Podskupina

DECIMALS

Desetinná místa

AN1

CL_DECIMALS

Seznam kódů desetinných míst (Banka pro mezinárodní platby, ECB)

Podskupina

TITLE_COMPL

Doplnění názvu

AN..1050

nekódováno

 

Podskupina

NAT_TITLE

Název v národním jazyce

AN..350

nekódováno

 

Podskupina

COMPILATION

Sestavení

AN..1050

nekódováno

 

Atributy na úrovni časové řady

(vyměňované s pomocí skupiny FNS)

Časová řada

COLLECTION

Ukazatel sběru

AN1

CL_COLLECTION

Seznam kódů ukazatelů sběru (Banka pro mezinárodní platby, ECB)

Časová řada

AVAILABILITY

Dostupnost

AN1

CL_AVAILABILITY

Seznam kódů dostupnosti organizace (Banka pro mezinárodní platby, ECB)

Časová řada

DOM_SER_IDS

Identifikační kódy tuzemských řad

AN..70

nekódováno

 

Časová řada

UNIT_INDEX_BASE

Základ indexu jednotek

AN..35

nekódováno

 

Časová řada

BREAKS

Přerušení

AN..350

nekódováno

 

Atributy na úrovni sledování

(výměňované společně s údaji v hlavním segmentu ARR kromě OBS_COM vyměňovaného v rámci skupiny FNS)

Sledování

OBS_STATUS

Status sledování

AN1

CL_OBS_STATUS

Seznam kódů statusu sledování (Banka pro mezinárodní platby, ECB, platební bilance Eurostatu)

Sledování

OBS_CONF

Důvěrnost sledování

AN1

CL_OBS_CONF

Seznam kódů důvěrnosti sledování (platební bilance Eurostatu, ECB)

Sledování

OBS_PRE_BREAK

Hodnota sledování před přerušením

AN..15

nekódováno

 

Sledování

OBS_COM

Poznámka ke sledování

AN..350

nekódováno

 


TABULKA 3

Společné vlastnosti atributů pro skupinu klíčů ECB_BSI1: národní centrální banky eurozóny vykazující do ECB

 

Status

První hodnota stanovená … (7)

Upravitelná národními centrálními bankami

TITLE_COMPL

M

ECB

Ne

UNIT

M

ECB

Ne

UNIT_MULT

M

ECB

Ne

DECIMALS

M

ECB

Ne

TITLE

C

ECB

Ne

NAT_TITLE

C

národní centrální bankou

Ano

COMPILATION

C

národní centrální bankou

Ano (6)

COLLECTION

M

ECB

Ne

AVAILABILITY

M

ECB/národní centrální bankou

Ano

DOM_SER_IDS (8)

C

národní centrální bankou

Ano

UNIT_INDEX_BASE

C

ECB

Ne

BREAKS

C

národní centrální bankou

Ano

OBS_STATUS

M

národní centrální bankou

Ano

OBS_CONF

C

národní centrální bankou

Ano

OBS_PRE_BREAK

C

národní centrální bankou

Ano

OBS_COM

C

národní centrální bankou

Ano

 

M: Povinný,

C: Podmíněný

 

 

Odstavce 3.1, 3.2 a 3.3 uvádějí popis každého atributu, referenční seznam kódů (uvedený velkými písmeny jako CL_****) je uveden ve všech případech, kdy se uplatňuje.

3.1   Atributy na úrovni podskupiny

Povinné:

TITLE_COMPL (nekódovaný): atribut doplnění názvu zadává, ukládá a rozšiřuje ECB (je v angličtině, s maximální délkou 1 050 znaků). Pokud by národní centrální banka chtěla provést změnu, lze ji provést po konzultaci s ECB. Revizi provede ECB.

UNIT (seznam kódů: CL_UNIT): tento atribut udává měrnou jednotku vykazovaných údajů. Členské státy eurozóny vykazují údaje v eurech a ECB tento atribut nastaví na euro (UNIT = ‚EUR‘). V případě nezúčastněných členských států se hodnota tohoto atributu rovná odpovídající národní měně.

UNIT_MULT (seznam kódů: CL_UNIT_MULT): atribut násobitele jednotky podává informace o tom, zda je řada vyjádřena v milionech (UNIT_MULT = ‚6‘), miliardách (UNIT_MULT = ‚9‘) atd. Národní centrální banky vykazují údaje v milionech a ECB nastaví hodnotu na 6 (UNIT_MULT = ‚6‘).

DECIMALS (seznam kódů: CL_DECIMALS): tento atribut uvádí počet desetinných míst udaných pro hodnoty sledování. Národní centrální banky vykazují údaje bez desetinných míst, jak je uvedeno v nařízení ECB/2001/13 (tedy DECIMALS = ‚0‘). ECB nastaví vhodné hodnoty tohoto atributu.

Podmíněné:

TITLE (nekódovaný): název řady povoluje nejvýše 70 znaků. Vzhledem k omezenému prostoru je namísto toho používán atribut doplnění názvu jako povinný atribut. Atribut názvu by mohl být v budoucnosti používán pro tvorbu krátkých názvů a ukládala a šířila by jej ECB.

NAT_TITLE (nekódovaný): národní centrální banky mohou používat atribut názvu v národním jazyce, aby uvedly přesný popis a ostatní doplňkové nebo rozlišující specifikace ve svém národním jazyce (text do 350 znaků). Národní centrální banky jej mohou kdykoli zadat a upravit. Ačkoli používání velkých a malých písmen nezpůsobuje problémy, národní centrální banky jsou žádány, aby se omezily na soubor znaků Latin-1.

COMPILATION (nekódovaný): tento atribut se používá pro jakákoli textová vysvětlení použitých metod sestavování, zejména pokud se odchylují od pravidel a standardů ECB (text do 1 050 znaků).

3.2   Atributy na úrovni časové řady

Povinné:

COLLECTION (seznam kódů: CL_COLLECTION): tento atribut poskytuje vysvětlení o době, kdy jsou sledování shromažďována (např. počátek, střed nebo konec období) nebo uvádí, zda jsou údaje průměrem za období nebo sledováním ke konci období. ECB stanoví atribut sběru pro statistiku rozvahových položek na ‚E‘ — konec období (COLLECTION = ‚E‘) pro řady stavů a na ‚S‘ souhrn za období (COLLECTION = ‚S‘) pro řady úprav a toků.

AVAILABILITY (seznam kódů: CL_AVAILABILITY): tento atribut uvádí instituce, kterým lze údaje zpřístupnit. Pokud je u některých sledování nutný zvláštní režim, lze použít atribut pro důvěrné sledování (viz níže).

Podmíněné:

DOM_SER_IDS (nekódovaný): tento atribut umožňuje uplatnění kódu použitého ve vnitrostátních databázích pro určení odpovídajících řad (lze specifikovat i vzorce používající národní referenční kódy). Vykazující národní centrální banka jej může kdykoli zaslat a změnit (text do 70 znaků).

UNIT_INDEX_BASE (nekódovaný): tento atribut uvádí základní referenci a základní hodnoty indexů. Hodnota se používá pouze pro řady indexu teoretických stavů, který ECB odvozuje a šíří v Evropském systému centrálních bank. K tomuto účelu jej ECB prvotně nastavila na ‚Index Dec98 = 100‘ a při šíření údajů za říjen 2002 jej ECB změnila na ‚Index Dec01 = 100‘.

BREAKS (nekódovaný): tento atribut poskytuje popis přerušení a podstatných změn, ke kterým ve shromažďování, zpravodajském pokrytí a sestavování řad v průběhu času došlo. V případě přerušení je žádoucí uvést rozsah, v němž lze staré a nové údaje považovat za srovnatelné (text do 350 znaků).

3.3   Atributy na úrovni sledování (9)

Povinné:

OBS_STATUS (seznam kódů: CL_OBS_STATUS): národní centrální banky vykazují hodnotu statusu sledování přiřazenou každému vyměňovanému sledování. Tento atribut je povinný a musí být uveden u každého přenosu údajů pro každé jednotlivé sledování. Pokud národní centrální banky revidují hodnotu tohoto atributu, vykazuje se hodnota sledování (i nezměněná) a příznak statusu nového sledování.

Níže uvedený seznam specifikuje očekávané (podle dohodnuté hierarchie) hodnoty pro tyto atributy pro účely statistiky rozvahových položek:

‚A‘

=

obvyklá hodnota (nastavená automaticky pro nechybějící sledování),

‚M‘

=

chybějící hodnota, údaje neexistují (pro údaje, které nelze uplatnit) (10),

‚L‘

=

chybějící hodnota, údaje existují, ale nebyly shromážděny (11),

‚E‘

=

odhadovaná hodnota (12),

‚P‘

=

prozatímní hodnota (tuto hodnotu lze použít v každém přenosu údajů s odkazem na poslední dostupné sledování, pokud je považováno za prozatímní).

Za obvyklých okolností by číselné hodnoty měly být vykazovány s přiřazeným statusem sledování ‚A‘ (obvyklá hodnota). Jinak je dána hodnota jiná než ‚A‘ podle výše uvedeného seznamu (13).

Pokud je sledování určeno dvěma charakteristikami, vykazuje se ta nejdůležitější.

Pokud je například sledování jak odhad, tak prozatímní hodnota, je podle výše uvedené hierarchie přednost dána vlastnosti ‚odhad‘ a použije se příznak ‚E‘.

Podmíněné:

OBS_CONF (seznam kódů: CL_OBS_CONF): pokud chce národní centrální banka rozlišit mezi statusem důvěrnosti jednoho nebo více konkrétních sledování, může použít atribut důvěrnosti sledování. Hodnotu tohoto atributu (pokud existuje) může při přenosu dat změnit odesílatel údajů. Pokud tento atribut není nastaven, nepředpokládá se žádné omezení ve smyslu důvěrnosti (OBS_CONF = F, free).

OBS_PRE_BREAK (nekódovaný): tento atribut obsahuje hodnotu sledování před přerušením, což je numerické pole jako sledování. Obecně se udává, pokud dojde k přerušení. Pro účely skupiny klíčů rozvahových položek tento atribut není požadován, protože tato informace je již k dispozici z řad překlasifikace. Byl doplněn na seznam atributů, protože je součástí společného podsouboru atributů pro všechny skupiny klíčů.

OBS_COM (nekódovaný): atribut poznámky ke sledování lze použít k uvedení textových poznámek na úrovni sledování (např. popis odhadu provedeného u konkrétního sledování z důvodu nedostatku údajů, vysvětlení důvodu možného neobvyklého sledování nebo uvedení podrobností o změně ve vykazované časové řadě). Tento atribut může vykazující národní centrální banka kdykoli odeslat nebo revidovat (text do 350 znaků).

4.   Chybějící hodnoty a prozatímní hodnoty

Chybějící hodnoty (‚–‘) jsou vykazovány v případě, že není možné vykázat numerickou hodnotu (např. z důvodu svátků, neexistujících údajů nebo protože údaje nebyly shromážděny). Kromě toho je možné rozlišit mezi případy chybějících hodnot z důvodu nedostatku statistického sběru údajů o jevu a chybějících hodnot z důvodu neexistence jevu.

Pokud kvůli místním statistickým podmínkám nejsou údaje pro časovou řadu shromážděny buď ke specifickým datům, nebo za celkovou délku časové řady (základní ekonomický jev existuje, ale není statisticky sledován), vykazuje se chybějící hodnota (‚–‘) se statusem sledování ‚L‘ v každém období.

Pokud z důvodu místních zvyklostí na trhu nebo z důvodu právního/ekonomického rámce není možné uplatnit časovou řadu (nebo její část) (základní jev neexistuje), vykazuje se chybějící hodnota (‚–‘) se statusem sledování ‚M‘.

Chybějící sledování by nemělo být nikdy vykázáno jako ‚nula‘, protože nula je obvyklá numerická hodnota, která znamená přesnou transakci v nulové hodnotě.

Pokud nejsou národní centrální banky schopny určit přesnou příčinu chybějící hodnoty nebo pokud nemohou použít celou škálu hodnot uvedených v seznamu kódů CL_OBS_STATUS (nemohou si tedy vybrat mezi ‚L‘ nebo ‚M‘ jako hodnotami tohoto atributu), měla by být použita hodnota ‚M‘ (14).

Prozatímní hodnoty lze vykazovat s každým přenosem údajů, ale pouze s odkazem na poslední dostupné sledování (status sledování = ‚P‘). Tato sledování mohou v pozdější fázi nabývat konečných hodnot (status sledování = ‚A‘). V tomto okamžiku nové revidované hodnoty přepisují předchozí prozatímní sledování a v databázi ECB se neuchovává žádný záznam o revizi.

5.   Statistické požadavky

Podle nařízení ECB/2001/13 národní centrální banky vykazují ECB odděleně označené měsíční statistické údaje o rozvahách sektorů ostatních měnových finančních institucí a národních centrálních bank pro účely pravidelného sestavování konsolidované rozvahy sektoru měnových finančních institucí. Tyto požadavky zahrnují stavy ke konci měsíce a údaje o měsíčních úpravách toků. Další podrobnosti o určitých položkách rozvahy ostatních měnových finančních institucí a národních centrálních bank jsou vykazovány se čtvrtletní periodicitou v podobě stavových údajů.

Kromě toho tyto obecné zásady uvádějí určité dodatečné požadavky na údaje pro účely pravidelného sestavování měnových agregátů eurozóny.

ECB vede a rozesílá národním centrálním bankám tabulky obsahující seznamy časových řad rozvahových položek, které mají být zasílány, s odkazem na požadavky stanovené v nařízení ECB/2001/13 a v souladu s těmito obecnými zásadami. Národní centrální banky vykazují ECB následující soubory řad.

5.1   Stavové údaje

a)

Tabulka 1 — měsíční řady ostatních měnových finančních institucí a národních centrálních bank/ECB

Jak popisuje tabulka 1 v příloze I části 2 nařízení ECB/2001/13, bude do ECB vykazován soubor měsíčních časových řad o rozvaze sektoru měnových finančních institucí, odděleně pro rozvahové údaje národních centrálních bank/ECB a ostatních měnových finančních institucí.

b)

Tabulky 2, 3 a 4 — čtvrtletní řady ostatních měnových finančních institucí a národních centrálních bank/ECB

Tabulky 2, 3 a 4 nařízení ECB/2001/13 představují soubor časových řad, které mají být pravidelně vykazovány do ECB se čtvrtletní periodicitou, týkající se podrobnějších členění některých položek z měsíční rozvahy sektorů ostatních měnových finančních institucí a národních centrálních bank/ECB. Tabulka 2 se konkrétně týká sektorového členění vkladů, úvěrů, cenných papírů jiných než akcie a akcií a ostatních majetkových účastí, které nejsou vykázány podle tabulky 1. Tabulka 3 představuje členění celkových vkladů, úvěrů, cenných papírů jiných než akcie, akcií/podílových jednotek fondů peněžního trhu a akcií a ostatních majetkových účastí podle členských států EU. A konečně tabulka 4 se týká měnového členění celkových vkladů, emitovaných dluhových cenných papírů, úvěrů a cenných papírů jiných než akcie podle měn ostatních členských států EU a některých států, které nejsou členy EU.

c)

Závazky z vkladů (prostředků vkladům velmi podobných) a držba hotovosti a cenných papírů ústředních vládních institucí — měsíční řady

Pro účely odvozování měnových agregátů eurozóny vykazují národní centrální banky ECB měsíčně také doplňující statistické údaje o peněžních závazcích a o držbě hotovosti a cenných papírů ústředních vládních institucí, jak je uvedeno v příloze VII. Pokud jev neexistuje nebo je nevýznamný, vykazování se s ohledem na zásadu de minimis nevyžaduje. V takovém případě by národní centrální banky měly informovat ECB předem a zaslat před prvním přenosem údajů seznam příslušných řad, které budou pravidelně vykazovány.

d)

Doplňkové (memo) položky — ostatní měnové finanční instituce a národní centrální banky/ECB

Soubor měsíčních časových řad pro sektory ostatních měnových finančních institucí a národních centrálních bank/ECB je v příloze IX označen jako soubor nutný ke sledování vývoje některých dodatečných členění hlavních řad rozvahových položek měnových finančních institucí. Tyto řady jsou ECB vykazovány jako doplňkové (memo) položky a jsou zařazeny do dvou bloků podle úrovně svého významu: doplňkové (memo) položky ‚s vysokou prioritou‘ a doplňkové (memo) položky ‚s nízkou prioritou‘. Pokud jev neexistuje nebo údaje nejsou k dispozici, vykazování se nevyžaduje. V takovém případě by národní centrální banky měly informovat ECB předem a zaslat před prvním přenosem údajů seznam příslušných řad, které budou pravidelně vykazovány.

e)

Doplňkové (memo) položky pro odvozování statistických vah pro úrokové sazby měnových finančních institucí — měsíční řady ostatních měnových finančních institucí

Pro účely pravidelného sestavování statistiky úrokových sazeb měnových finančních institucí (15) jsou údaje o statistických váhách nezbytné k agregování národních statistik o úrokových sazbách měnových finančních institucí do statistik úrokových sazeb měnových finančních institucí eurozóny. Pro tento účel byly v příloze IX stanoveny příslušné doplňkové (memo) položky pro ty národní centrální banky, které by mohly poskytovat požadovaná členění. Počínaje referenčním obdobím leden 2003 budou tyto (stavové) řady vykazovány ve stejných lhůtách jako odpovídající řady agregovaných údajů obsažené v tabulce 1 nařízení ECB/2001/13.

5.2   Údaje o úpravách

Jak je uvedeno v nařízení ECB/2001/13, pro odvození statistiky toků jsou nutné doplňující statistické údaje, a zejména údaje o odpisech/snížení hodnoty úvěrů a změnách ocenění cenných papírů vykazují národní centrální banky ECB s měsíční periodicitou. Kromě toho tyto obecné zásady stanoví dodatečné požadavky na údaje pro měsíční a čtvrtletní řady úprav z překlasifikací a pro řady úprav v důsledku přecenění, které mají národní centrální banky vykazovat ECB.

a)

Měsíční řady ostatních měnových finančních institucí a národních centrálních bank/ECB

Jak je popsáno v tabulce 1A v příloze I části 2 nařízení ECB/2001/13, bude ECB vykazován soubor měsíčních řad úprav v důsledku přecenění v rozvaze sektoru měnových finančních institucí, odděleně pro rozvahové údaje národních centrálních bank/ECB a ostatních měnových finančních institucí. Zejména řady uvedené v tabulce 1A jako ‚minimální‘ řady jsou rovněž měsíčně vykazovány ECB pro kontrolní účely, kromě pravidelného vykazování odpovídajících řad členění.

Kromě toho se v souladu s přílohou X vykazuje i soubor měsíčních řad překlasifikace pro všechny časové řady obsažené v tabulce 1 nařízení ECB/2001/13.

Na základě stavových údajů vykázaných ze strany národních centrálních bank vypočítává ECB ‚úpravu směnného kurzu‘ a řady toků finančních transakcí pro rozvahové položky měnových finančních institucí (16).

b)

Čtvrtletní řady ostatních měnových finančních institucí a národních centrálních bank/ECB

Na základě požadavků stanovených v těchto obecných zásadách a na základě změn požadavků na čtvrtletní stavové údaje zavedených nařízením ECB/2001/13 byl určen soubor čtvrtletních řad úprav. Proto jsou požadovány údaje o úpravách pro čtvrtletní řady obsažené v tabulce 2 nařízení, dle popisu v příloze X.

c)

Vklady, závazky a držba hotovosti a cenných papírů ústředních vládních institucí — měsíční řady

Pro účely sestavování statistiky toků jsou údaje o úpravách poskytovány i pro peněžní závazky a držby hotovosti a cenných papírů ústředních vládních institucí v souladu s požadavky stanovenými pro rozvahovou statistiku měnových finančních institucí, jak uvádí příloha X. Ačkoli jsou jiné změny než transakce nepravděpodobné, měly by být údaje o úpravách vždy vykazovány v případě, že se odpovídající stavové řady uplatňují a jsou zařazeny do pravidelného přenosu údajů do ECB.

d)

Doplňkové (memo) položky — měsíční a čtvrtletní řady ostatních měnových finančních institucí a národních centrálních bank/ECB

Soubor měsíčních a čtvrtletních řad úprav doplňkových (memo) položek vykazují národní centrální banky/ECB do ECB s odkazem na ty stavové řady ostatních měnových finančních institucí a národních centrálních bank/ECB, které jsou definovány jako doplňkové (memo) položky ‚s vysokou prioritou‘. Jsou podrobně popsány v příloze X. Údaje o úpravách by měly být vždy vykazovány v případě, že se odpovídající stavové řady uplatňují a/nebo jsou k dispozici a jsou zařazeny do pravidelného přenosu údajů do ECB.

6.   Vykazování údajů

Všechna statistická hlášení obsahují objem údajů specifikovaný v příslušných tabulkách obsažených v nařízení ECB/2001/13 nebo v těchto obecných zásadách bez ohledu na skutečnou existenci základního jevu, kromě řad doplňkových (memo) položek. To znamená, že pokud se časová řada neuplatňuje, je přesto vykazována (ve všech přenosech údajů) a hodnoty uvádějí chybějící údaje (‚–‘) podle popisu v oddílu 4. Například ‚emitované oběživo‘ pro výkaznictví ‚ostatních měnových finančních institucí‘ musí být doplněno numerickými hodnotami, případně ‚–‘. Jedinou výjimkou je případ, kdy celý sektor neexistuje: v takovém případě není nutno pro tento sektor poskytovat údaje (tj. řady ústředních vládních institucí).

6.1   Lhůty

Národní centrální banky vykazují ECB samostatně označené měsíční údaje o rozvahových stavech a údaje o úpravách v sektorech ostatních měnových finančních institucí a národních centrálních bank/ECB do konce pracovní doby patnáctého pracovního dne následujícího po uplynutí měsíce, ke kterému se údaje vztahují. Čtvrtletní statistiky předávají národní centrální banky ECB do konce pracovní doby dvacátého osmého pracovního dne následujícího po uplynutí měsíce, ke kterému se vztahují.

6.2   Specifické otázky vykazování údajů

Od čtvrtletního vykazování k měsíčnímu vykazování

Jedna ze změn zavedených nařízením ECB/2001/13 se týká měsíčního vykazování některých řad rozvahových položek, které byly dříve vykazovány čtvrtletně podle nařízení ECB/1998/16. Pro řady, u kterých se provádí změna lhůt vykazování, jsou určité dodatečné pokyny uvedeny v tabulce 4.

Pokud jde o vykazování historických údajů a revizí za období před lednem 2003, měly by být vždy odesílány jako měsíční řady. Revize týkající se čtvrtletních řad by měly být odesílány jako měsíční údaje za poslední měsíc čtvrtletí, ke kterému se údaje vztahují, pomocí klíčů měsíčních řad. Pokud jde o vykazování historických údajů před lednem 2003, vykazují se nepovinně, pokud jsou k dispozici, a označují se příslušným příznakem pomocí atributů statusu sledování a poznámek ke sledování (17). Historické údaje, které jsou výsledkem odhadů, lze posílat jako odhady s příslušným označením. V tomto případě by měl být u prvního přenosu údajů rovněž uveden popis metod odhadů.

TABULKA 4

Rozvahové položky — změna lhůt: jak se provádí v případě údajů o stavech

Nové měsíční řady

Lhůta

Platnost

Vykazování (18)

Do

Od

Dříve vykazované čtvrtletně

Q-čtvrtletně

údaje za prosinec 2002

 

Revize: vykazují se pomocí klíčů měsíčních řad s odkazem na poslední měsíc čtvrtletí, ke kterému se údaje vztahují

M-měsíčně

 

počínaje údaji za leden 2003

Historické údaje: vykazování měsíčních údajů, jsou-li dostupné

6.3   Pravidla ověřování platnosti

V souladu s minimálními standardy pro plnění statistické zpravodajské povinnosti vůči ECB, uvedenými v příloze IV nařízení ECB/2001/13, byly určeny dvě obecné kontrolní oblasti.

První se týká lineárních vztahů, u kterých musí být matematický výsledek správný a musí být konzistentní při každém přenosu. V souladu s tím musí být splněny všechny lineární vazby mezi rozvahovými položkami (rozvahy musí být vyrovnané, dílčí součty musí vytvářet výsledné součty a neměly by přesahovat hodnotu celkových řad). Pokud údaje nesplní jednu nebo více předepsaných rovností, budou národní centrální banky požádány o kontrolu a revizi svých údajů. ECB vede a rozesílá národním centrálním bankám tabulky obsahující rovnosti používané pro lineární kontroly.

Druhá oblast se zaměřuje na kvalitativní kontroly, jejichž výsledky mohou vyžadovat šetření ze strany národních centrálních bank. Zejména pro každou rozvahovou položku mohou absolutní a procentní (19) změny mezi průběžnými hodnotami určovat vybočení nebo přerušení časových řad, které ECB pravidelně sleduje. Uvedení nulových hodnot, záporných hodnot a chybějících hodnot se rovněž pravidelně sleduje. Národní centrální banky mohou být požádány o písemná vysvětlení závěrů kvalitativních kontrol.

Dva druhy kontrol provádí ECB v rámci pravidelných postupů při příjmu dat.

7.   Postup při revizích

Národní centrální banky mohou být povinny revidovat údaje týkající se předchozího referenčního měsíce (obvyklé revize). Kromě toho mohou být prováděny i revize vyplývající například z chyb, překlasifikací, zlepšení zpravodajských postupů atd. a revize týkající se údajů před předchozím referenčním měsícem (výjimečné revize) (20).

Příručka pro sestavování měnové a bankovní statistiky (21) stanoví zásady, které by se při postupu při revizích měly dodržovat. Konkrétně:

a)

národní centrální banky by neměly systematicky revidovat údaje za období před předchozím referenčním měsícem. Pokud by však k takovým revizím došlo, jsou definovány jako výjimečné revize a ECB bude vyžadovat vysvětlivky;

b)

obecně musí být významné revize nezpůsobené přepočtem údajů na 100 % pokrytí nebo menšími rutinními revizemi vysvětleny ECB pomocí vysvětlivek;

c)

při přenosech revidovaných údajů musí národní centrální banky přihlédnout ke stanoveným lhůtám pravidelného vykazování tak, aby nedošlo ke kolizi s řádným obdobím pro sestavování statistiky. Výjimečné revize by měly být přenášeny pouze mimo řádný cyklus sestavování statistiky;

d)

obecně budou výjimečné revize připouštěny jen v případě, že k nim budou uvedeny dostatečné vysvětlivky.

Kromě výše uvedeného, vzhledem k potřebě zajistit řádnou rovnováhu mezi kvalitou měnových statistik a jejich stabilitou a v zájmu zvýšení souladu mezi měsíčními a čtvrtletními výkazy, se doporučuje předkládat výjimečné revize měsíčních údajů v době předkládání čtvrtletních výkazů.

Upozorňujeme, že pokud jsou ve stejném datovém souboru vykazovány výjimečné a běžné revize a aktualizace, zpracovávají se všechna data současně. Jinak, pokud jsou výjimečné revize vykazovány samostatně v průběhu období sestavování statistiky po odeslání aktualizací a běžných revizí, může ECB rozhodnout, že odloží zpracování a uložení těchto údajů až na okamžik po období sestavování statistiky. Ačkoli je ECB technicky schopna zpracovávat datové soubory (obsahující výjimečné/běžné revize a/nebo aktualizace), jakmile je obdrží, mohou výjimečné revize, které přijdou v průběhu období sestavování statistiky, narušit zpracování řádných údajů, a tak zpozdit celý proces sestavování agregátů eurozóny. Pokud by však příchozí výjimečné revize mohly zlepšit význam údajů na úrovni eurozóny nebo opravit významné chyby, lze takové revize přijmout i v průběhu období sestavování statistiky.

8.   Vracení údajů národní centrální bance

ECB vede a rozesílá národním centrálním bankám tabulky popisující statistické řady, které budou národním centrálním bankám vráceny.“


(1)  Vlastní statistika rozvahových položek ECB je rovněž prvkem konsolidačního procesu.

(2)  Ředitelství ECB pro interní finance podle těchto pokynů rovněž vykazuje svou rozvahu Generálnímu ředitelství ECB pro statistiku.

(3)  Řetězení hodnot konkrétních dimenzí udává názvy (klíče) časových řad.

(4)  Vykazování řady úprav směnných kurzů platí pouze pro ECB.

(5)  Atributy jsou statistické veličiny, které poskytují uživatelům doplňující kódované (např. jednotka) a nekódované (např. metoda sestavování) informace o vyměňovaných údajích. ‚Povinné‘ jsou ty atributy, které musí nabýt nějaké hodnoty, jinak nejsou odpovídající sledování, jichž se týkají, považována za smysluplná. ‚Podmíněné‘ jsou atributy, které mají hodnotu, pouze pokud jsou známy ve zpravodajské instituci (např. identifikační kódy tuzemských řad) nebo pokud jsou relevantní (např. přerušení) a mohou nabývat nevyplněných hodnot. Hodnoty atributů se vyměňují pouze tehdy, když jsou stanoveny poprvé nebo pokud se změní. Při každé výměně je ke každému sledování připojen status sledování.

(6)  Změny se oznamují Odboru statistických informačních systémů ECB i odpovědné obchodní oblasti ECB faxem nebo elektronickou poštou.

(7)  Evropskou centrální bankou se rozumí Generální ředitelství ECB pro statistiku.

(8)  ECB doporučuje, aby národní centrální banky tyto hodnoty vykazovaly v zájmu průhlednější komunikace.

(9)  Pokud chce národní centrální banka atribut revidovat, bude nutné současně znovu předložit příslušné či příslušná sledování. Pokud je pak kterýkoli atribut sledování revidován a pokud národní centrální banka nestanoví příslušnou hodnotu atributu, budou stávající hodnoty nahrazeny nastavenými hodnotami.

(10)  Status sledování ‚M‘ je vždy odesílán spolu s hodnotou sledování ‚–‘. Další informace viz oddíl 4.

(11)  Status sledování ‚L‘ je vždy odesílán spolu s hodnotou sledování ‚–‘. Další informace viz oddíl 4.

(12)  Status sledování ‚E‘ by měl být přijat pro všechna sledování nebo období údajů, které jsou výsledkem odhadů a nelze je považovat za obvyklé hodnoty.

(13)  Pokud při přenosu revize (jednoho atributu nebo hodnoty sledování) není přenesen status sledování spolu s hodnotou sledování, bude se předpokládat, že hodnota ‚A‘ platí pro nechybějící sledování a hodnota ‚M‘ pro chybějící sledování.

(14)  Pokud národní centrální banka z technických důvodů nemůže použít kódovou hodnotu ‚L‘, musí v písemném formátu poskytnout seznam daných řad ECB.

(15)  Podle nařízení ECB/2001/18.

(16)  V případě rozvahy ECB řady úprav směnných kurzů poskytuje Ředitelství ECB pro interní finance v souladu s přílohou X.

(17)  Hodnoty, které jsou výsledkem odhadu, by měly být odeslány s atributem statusu sledování (OBS_STATUS) ‚E‘ a poznámkou ke sledování (OBS_COM) popisující podrobnosti postupu pro provádění odhadů.

(18)  Revize: revize údajů před lednem 2003, které byly dříve vykazovány čtvrtletně. Historické údaje: měsíční údaje za období před lednem 2003, pro které není v nařízení ECB/2001/13 stanoven konkrétní požadavek.

(19)  Neuplatní se na položky uvádějící nulu. U těch platí rozdíl.

(20)  Definovány jako revize prováděné u hodnot týkajících se období předcházejícího měsíci.

(21)  Evropský měnový institut, Příručka pro sestavování měnové a bankovní statistiky — pokyny pro národní centrální banky ohledně sestavování měnové a bankovní statistiky předkládané ECB (Money and Banking Statistics Compilation Guide — Guidance provided to NCBs for the compilation of money and banking statistics for submission to the ECB), duben 1998.


PŘÍLOHA V

"PŘÍLOHA XVIII

STATISTIKA OSTATNÍCH FINANČNÍCH ZPROSTŘEDKOVATELŮ KROMĚ POJIŠŤOVEN A PENZIJNÍCH FONDŮ

ZPRAVODAJSKÉ POKYNY K SESTAVOVÁNÍ STATISTIKY PODLE KRÁTKODOBÉHO PŘÍSTUPU

1.   Cíl

Statistické informace o ostatních finančních zprostředkovatelích kromě pojišťoven a penzijních fondů (dále jen ‚ostatní finanční zprostředkovatelé‘) jsou zapotřebí ze dvou důvodů. Za prvé je důležité shromažďovat údaje o ostatních finančních zprostředkovatelích za účelem sledování jejich úlohy ve finančním zprostředkování mimo sektor měnových a finančních institucí. Činnosti, které provádějí ostatní finanční zprostředkovatelé, se podobají činnostem měnových finančních institucí a doplňují je. Vzhledem k tomu, že pro statistické účely Evropské centrální banky (ECB) nejsou rozvahové údaje ostatních finančních zprostředkovatelů zcela nebo částečně vlastněných měnovými finančními institucemi zahrnuty do rozvah měnových finančních institucí, je nezbytné shromažďovat statistické údaje týkající se ostatních finančních zprostředkovatelů z důvodu doplnění statistického obrazu eurozóny. Za druhé ECB potřebuje sledovat ostatní finanční zprostředkovatele, aby zajistila, že seznam měnových finančních institucí bude stále aktualizovaný, přesný, co nejsourodější a pro statistické účely dostatečně stabilní. Jak je uvedeno v nařízení ECB/2001/13, mohou finanční inovace změnit charakteristiky finančních nástrojů a podněcovat ostatní finanční zprostředkovatele ke změně zaměření jejich činnosti.

Cílem této přílohy je stanovit zásady pro vyplňování výkazových formulářů pro přenos údajů týkajících se ostatních finančních zprostředkovatelů do ECB.

2.   Sestavování agregátů eurozóny a druh poskytovaných statistických údajů

2.1   Sestavování agregátů eurozóny

Přenos údajů týkajících se ostatních finančních zprostředkovatelů se má provádět podle krátkodobého přístupu, to znamená na základě aktuálně dostupných údajů na vnitrostátní úrovni. Z toho plyne, že statistické údaje, které mají být poskytovány, nemusí být vždy plně k dispozici v souladu s níže uvedenými definicemi a specifikacemi. V případech, kdy se vykazované údaje odchylují od definic stanovených v této příloze, jsou národní centrální banky žádány, aby poskytly ECB vysvětlivky (1). V souladu s tímto přístupem a na základě koncepčního rámce stanoveného níže by národní centrální banky měly poskytovat skutečné údaje, pokud jsou aktuálně k dispozici. Pokud skutečné údaje k dispozici nejsou nebo nemohou být zpracovány, měly by být poskytnuty vnitrostátní odhady. Jako nouzové řešení u určitých specifických členění, kde nelze poskytnout vnitrostátní odhady, může ECB provést odhady/předpoklady pro jednotlivé případy.

Vzhledem k další zátěži, kterou by výpočet vnitrostátních odhadů pro národní centrální banky představoval, mělo by se úsilí soustředit zejména na omezený počet klíčových statistických údajů. Krátkodobý přístup se skutečně snaží soustředit úsilí na jednu specifickou dílčí kategorii ostatních finančních zprostředkovatelů (viz oddíl 3.2.a): investiční fondy. Nepožaduje se žádné specifické další úsilí, pokud jde o poskytování údajů o obchodnících s cennými papíry a deriváty, finančních podnicích poskytujících úvěry nebo jiných ostatních finančních zprostředkovatelích (zbytkových) v případě, že skutečné údaje nejsou na vnitrostátní úrovni shromažďovány.

2.2   Druh poskytovaných statistických údajů

Měly by být poskytovány dva druhy ukazatelů: klíčové ukazatele a doplňující údaje.

Klíčové ukazatele přenášené pro sestavení agregátů eurozóny. Všechny zúčastněné členské státy by měly tyto podrobné údaje přenášet v případě, že jsou k dispozici skutečné údaje. Pokud nejsou k dispozici skutečné údaje pro požadovaná členění nebo v dohodnuté periodicitě, lhůtách nebo časovém rozsahu, měly by být pokud možno poskytnuty odhady.

Doplňující údaje přenášené jako ‚doplňkové (memo) položky‘. Tyto údaje by měly odesílat země, pro které jsou aktuálně k dispozici další podrobnosti. Týkají se členění, o která uživatelé požádali a pro která nebylo sestavení agregátu eurozóny původně považováno za proveditelné.

3.   Koncepční rámec

3.1   Soubor zpravodajských jednotek

Evropský systém národních a regionálních účtů (dále jen ‚ESA 95‘ (2)) definuje ostatní finanční zprostředkovatele (S.123) jako ‚finanční společnosti a kvazispolečnosti (kromě pojišťoven a penzijních fondů, které nejsou měnovými finančními institucemi a kvazispolečnostmi), které se zabývají převážně finančním zprostředkováním, a to tím, že přijímají závazky v jiné formě, než je oběživo, vklady nebo vkladům velmi podobné prostředky od institucionálních jednotek jiných než měnových finančních institucí‘.

Hranice s měnovými finančními institucemi je určena neexistencí pasiv ve formě vkladů držených jinými institucemi než měnové finanční instituce, zatímco hranice s penzijními fondy a pojišťovnami je určena neexistencí závazků ve formě pojistně technických rezerv.

Soubor zpravodajských jednotek pro krátkodobý přístup bude obsahovat všechny druhy ostatních finančních zprostředkovatelů, které jsou rezidenty ve zúčastněných členských státech. Pojem ‚rezident‘ je pojem definovaný v nařízení Rady (ES) č. 2533/98 ze dne 23. listopadu 1998 o shromažďování statistických informací Evropskou centrální bankou (3). Soubor zpravodajských jednotek tedy obsahuje:

instituce, které se nacházejí na území, včetně dceřiných společností mateřských společností, které se nacházejí mimo toto území,

a

pobočky institucí s ústředím mimo toto území, které jsou rezidenty.

3.2   Klasifikace dílčích kategorií ostatních finančních zprostředkovatelů

Vzhledem k různorodosti činností, které ostatní finanční zprostředkovatelé provádějí, a vzhledem k rozdílům v dostupnosti údajů podle druhu ostatních finančních zprostředkovatelů byly určeny čtyři dílčí kategorie ostatních finančních zprostředkovatelů, pro které by měly být údaje přenášeny samostatně: 1. investiční fondy (kromě fondů peněžního trhu); 2. obchodníci s cennými papíry a deriváty; 3. finanční podniky poskytující úvěry a 4. jiní ostatní finanční zprostředkovatelé. Rozdíly v požadovaných statistických údajích budou vyloženy v tomto dokumentu.

Výčet kategorií/seskupení, na jejichž základě by měly být údaje poskytovány, je uveden a definován níže:

a)

Investiční fondy kromě fondů peněžního trhu

Investiční fondy jsou organizovaná finanční seskupení, která sdružují prostředky investorů za účelem nabývání finančních nebo nefinančních aktiv. Investiční fondy klasifikované jako ostatní finanční zprostředkovatelé zahrnují všechny druhy investičních fondů kromě fondů zařazených do sektoru měnových finančních institucí. Mohou mít různé právní struktury (fondy podle práva smluvního, práva společností nebo svěřeneckého práva) a mohou být otevřené nebo uzavřené. Kromě toho mohou být zřizovány jako jednotlivý fond nebo jako fond zastřešující (vícečetný fond složený z různých dílčích fondů).

Údaje o investičních fondech by měly být poskytovány za:

Investiční fondy celkem: údaje poskytované za investiční fondy celkem by měly zahrnovat všechny druhy investičních fondů působících v zemi. Měly by být uváděny klíčové ukazatele i řada doplňkových (memo) položek.

Investiční fondy podle druhu: přenášené údaje by měly uvádět členění podle druhu investičního fondu:

Investiční fondy členěné podle druhu investování

Údaje za investiční fondy podle druhu investování musí být vykazovány samostatně za 1. akciové fondy, 2. dluhopisové fondy, 3. smíšené fondy, 4. fondy nemovitostí a 5. ostatní fondy.

V zásadě musí být investiční fondy podle druhu investování klasifikovány podle druhu aktiva, do kterého je primárně investováno investiční portfolio. Pokud je investiční portfolio primárně investováno do akcií a ostatních majetkových účastí, měly by být fondy zařazeny do kategorie ‚akciové fondy‘, pokud do dluhových cenných papírů, pak do kategorie ‚dluhopisové fondy‘, a pokud do nemovitostí, pak do kategorie ‚fondy nemovitostí‘. Fondy investující do majetkových i dluhových cenných papírů bez převažujícího přístupu upřednostňujícího jeden či druhý nástroj by měly být zařazeny do kategorie ‚smíšené fondy‘ (4). Pokud není možná žádná klasifikace do výše uvedených kategorií, měly by být fondy zařazeny do zbytkové kategorie ‚ostatní fondy‘.

Pokud jde o ‚fondy fondů‘ (fondy investující primárně do akcií investičních fondů), zásadou je zařazovat tyto fondy do kategorie fondů, do kterých primárně investují. Pokud není takové zařazení považováno za možné, měly by být fondy fondů zařazeny do zbytkové kategorie ostatní fondy.

Kritéria pro klasifikaci investičních fondů podle druhu jsou odvozena z veřejných prospektů, pravidel fondů, zakladatelských dokumentů, určených stanov, upisovacích dokumentů nebo investičních smluv, marketingových dokumentů či jiných prohlášení s obdobnými účinky.

V pozdější fázi lze rovněž zvážit shromažďování údajů týkajících se počtu investičních fondů členěných podle druhu investování.

Investiční fondy členěné podle druhu investora

Údaje za investiční fondy členěné podle druhu investora musí být vykazovány za 1. veřejné fondy, jejichž podílové jednotky/akcie jsou prodávány veřejnosti a 2. fondy zvláštních investorů, jejichž podílové jednotky/akcie jsou vyhrazeny určitým druhům investorů. Údaje za tyto druhy fondů by měly být vykazovány pouze jako doplňkové (memo) položky.

b)

Obchodníci s cennými papíry a deriváty

Obchodníci s cennými papíry a deriváty, klasifikovaní jako ostatní finanční zprostředkovatelé, jsou finanční společnosti zabývající se převážně následujícími činnostmi finančního zprostředkování:

obchodování s cennými papíry na vlastní účet přes nákup a prodej těchto cenných papírů na účet a riziko zprostředkovatele za výhradním účelem získání prospěchu z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou,

obchodování na vlastní účet prostřednictvím finančního zprostředkovatele oprávněného k obchodování na burze nebo na jiných organizovaných trzích.

U obchodníků s cennými papíry a deriváty by měly být vykazovány klíčové ukazatele. Podrobnosti o poskytovaném členění jsou uvedeny v této příloze.

c)

Finanční podniky poskytující úvěry

Tyto finanční podniky, klasifikované jako ostatní finanční zprostředkovatelé, se specializují převážně na financování aktiv pro domácnosti a nefinanční podniky. Do této kategorie se zahrnují i společnosti, které se specializují na finanční leasing (5), factoring, hypoteční úvěry a spotřebitelské úvěry. Tyto finanční podniky mohou působit v právní formě stavební spořitelny, obecní úvěrové instituce, finanční společnosti zřízené pro držbu sekuritizovaných aktiv atd.

U finančních podniků poskytujících úvěry by měly být vykazovány klíčové ukazatele. Konkrétní podrobnosti o poskytovaném členění jsou uvedeny v této příloze.

d)

Jiné kategorie ostatních finančních zprostředkovatelů

Finanční podniky zařazené do této zbytkové kategorie jsou ostatní druhy finančních podniků, které se nespecializují na žádnou z oblastí činnosti, kterou se zabývají ostatní tři kategorie ostatních finančních zprostředkovatelů. Do této kategorie se zahrnují například finanční holdingové společnosti, společnosti rizikového kapitálu nebo rozvojové kapitálové společnosti. Národní centrální banky musí specifikovat druhy institucí zařazených do této kategorie v přiložených vysvětlivkách.

U této dílčí kategorie ostatních finančních zprostředkovatelů jsou jako doplňková (memo) položka vyžadována pouze celková aktiva.

4.   Statistická zpravodajská povinnost

4.1   Rozvahové položky

Sestavení klíčových statistických ukazatelů za sektor ostatních finančních zprostředkovatelů vyžaduje specifické členění finančních nástrojů. Členění podle nástrojů, geografické a sektorové členění se pokud možno řídí schématem vykazování definovaným pro sektor měnových finančních institucí. Členění je však v praxi méně podrobné nežli členění požadované pro rozvahovou statistiku měnových finančních institucí.

Kromě toho vzhledem k různorodosti činností, které vyvíjejí finanční podniky klasifikované jako ostatní finanční zprostředkovatelé, a vzhledem k rozdílům v aktuální dostupnosti údajů podle dílčí kategorie ostatních finančních zprostředkovatelů se liší požadovaná rozvahová členění podle druhu dílčí kategorie ostatních finančních zprostředkovatelů.

Členění podle nástroje a splatnosti: Tabulka níže uvádí přehled požadovaného členění nástrojů podle druhu dílčí kategorie ostatních finančních zprostředkovatelů. Specifikace těchto členění nástrojů jsou popsány v následujících odstavcích. V zásadě má být členění nástrojů uváděno jako klíčové ukazatele pro všechny dílčí kategorie ostatních finančních zprostředkovatelů (kromě investičních fondů podle druhu investorů a jiných ostatních finančních zprostředkovatelů).

Přehled členění nástrojů a splatnosti

KATEGORIE NÁSTROJŮ A SPLATNOSTÍ

AKTIVA

PASIVA

1.

Vklady (vykazuje A a B)

2.

Úvěry (vykazuje C)

3.

Cenné papíry jiné než akcie (vykazuje A, B a C)

 

do 1 roku (vykazuje A)

 

nad 1 rok (vykazuje A)

4.

Akcie a ostatní majetkové účasti (6)(vykazuje A, B a C)

5.

Akcie/podílové jednotky investičních fondů (vykazuje A a B)

6.

Stálá aktiva (vykazuje A)

7.

Finanční deriváty (vykazuje A a B)

8.

Ostatní aktiva (vykazuje A, B a C)

1.

Vklady a přijaté úvěry (vykazuje A, B a C)

2.

Emitované dluhové cenné papíry (vykazuje B a C)

3.

Kapitál a rezervy (vykazuje B a C)

4.

Emitované akcie/podílové jednotky investičních fondů (vykazuje A)

5.

Finanční deriváty (vykazuje A a B)

6.

Ostatní pasiva (vykazuje A, B a C)

Celková aktiva = Celková pasiva (vykazují všechny kategorie)

Dodatečné požadavky pro účely sestavování finančních účtů měnové unie (MUFA): Níže uvedená tabulka poskytuje přehled požadovaných dodatečných členění nástrojů. Specifikace členění nástrojů jsou popsány v níže uvedených odstavcích. Dodatečné členění nástrojů má být v zásadě poskytováno jako doplňkové (memo) položky pouze v dílčí kategorii ‚investiční fondy celkem‘.

Dodatečné požadavky pro účely sestavování finančních účtů měnové unie (MUFA)

KATEGORIE NÁSTROJŮ A SPLATNOSTÍ

AKTIVA

PASIVA

1.

Kótované akcie

2.

Akcie fondů peněžního trhu

3.

Úvěry

 

do 1 roku

 

nad 1 rok

 

AKTIVA

0.

Aktiva/pasiva celkem: aktiva celkem by měla být vykazována za všechny dílčí kategorie ostatních finančních zprostředkovatelů. Aktiva celkem by se měla rovnat součtu všech položek samostatně uvedených v rozvaze na straně aktiv a měla by se rovnat i částce pasiv celkem.

1.

Vklady: položka ‚vklady‘ je samostatně vyžadována za všechny druhy samostatně vykazujících investičních fondů a za obchodníky s cennými papíry a deriváty. V případě finančních podniků poskytujících úvěry by tato položka měla být zařazena do položky ‚ostatní aktiva‘.

Tato položka (7) se skládá se dvou základních dílčích kategorií:

Převoditelné vklady: vklady (v národní nebo cizí měně), které jsou okamžitě převoditelné na peníze nebo které jsou převoditelné šekem, bankovním příkazem, odepsáním z účtu nebo podobným způsobem bez výrazného omezení nebo sankce (ESA 95, odstavce 5.42–5.44).

Ostatní vklady: všechny peněžní prostředky ve formě vkladů jiných než převoditelné vklady. Ostatní vklady nelze v kterémkoli okamžiku použít k platbě a nejsou směnitelné na peníze nebo převoditelné bez výrazného omezení nebo sankce. Tato dílčí kategorie zahrnuje termínované vklady, spořitelní vklady atd. (ESA 95, odstavce 5.45–5.49).

Do této položky by měla být zařazena i držba oběživa. Oběživo zahrnuje bankovky a mince v oběhu, které se obvykle užívají k provádění plateb. Tato položka je považována za nevýznamnou.

Pravidla pro oceňování: v souladu s ESA 95 by měly být vklady vykazovány v nominální hodnotě bez naběhlých úroků.

2.

Úvěry: údaje týkající se ‚úvěrů‘ mají být vykazovány samostatně pouze pro dílčí kategorie finančních podniků poskytujících úvěry. Pro dílčí kategorie investiční fondy a obchodníci s cennými papíry a deriváty by měly být úvěry zařazeny pod položku ‚ostatní aktiva‘. Pro účely sestavování finančních účtů měnové unie (MUFA) by však úvěry (se splatností do jednoho roku a nad jeden rok) měly být dále odděleně stanoveny jako doplňkové (memo) položky v dílčí kategorii ‚investiční fondy celkem‘.

Úvěry jsou prostředky zapůjčené zpravodajskými ostatními finančními zprostředkovateli dlužníkům, které nejsou podloženy obchodovatelnými dokumenty nebo jsou zastoupeny jediným dokumentem (i pokud se stal obchodovatelným). Tato položka zahrnuje:

úvěry poskytnuté domácnostem v podobě spotřebitelského úvěru (úvěry poskytnuté pro osobní účely na spotřebu zboží a služeb), úvěry poskytnuté na investování do bydlení (úvěr poskytnutý za účelem investování do bydlení, včetně stavby a úpravy obytných nemovitostí) a ostatní (úvěry poskytované na účely jako podnikání, konsolidace dluhu, vzdělání atd.),

finanční pronájmy poskytnuté třetím osobám,

klasifikované úvěry, které dosud nebyly splaceny nebo odepsány,

držba neobchodovatelných cenných papírů,

podřízený dluh ve formě úvěrů.

Pravidla pro oceňování: v souladu se zpracováním úvěrů poskytnutých měnovými finančními institucemi by měly být úvěry poskytnuté ostatními finančními zprostředkovateli zásadně evidovány v hrubé výši se všemi souvisejícími rezervami, jak obecnými, tak i specifickými (tj. ve formě opravných položek), dokud nebudou úvěry zpravodajskou institucí odepsány; v tomto okamžiku se úvěry z rozvahy odstraní.

V souladu s obecnou zásadou akruálního účetnictví by měly být úrokové výnosy z úvěrů rozvahově evidovány v okamžiku vzniku (tj. na akruální bázi), a nikoli v okamžiku skutečného inkasa nebo platby (tj. na bázi příjmů a výdajů). Naběhlý úrok z úvěrů by měl být klasifikován v hrubé výši v kategorii ‚ostatní aktiva‘. Naběhlý úrok by měl být vyloučen z úvěru, ke kterému se vztahuje, přičemž tento úvěr by měl být oceněn v nominální hodnotě nesplacené ke dni vykazování.

3.

Cenné papíry jiné než akcie: tato položka se vyžaduje samostatně pro všechny dílčí kategorie ostatních finančních zprostředkovatelů, kromě jiných ostatních finančních zprostředkovatelů.

Tato položka se týká držby cenných papírů jiných než akcie a ostatních majetkových účastí, které jsou obvykle obchodovatelné a obchodované na sekundárních trzích nebo kterými lze vyrovnávat pozici na trhu a které nezaručují držiteli žádná vlastnická práva k instituci, která je vydala. Tato položka zahrnuje držbu cenných papírů, které poskytují držiteli bezvýhradné právo na pevný nebo smluvně stanovený příjem v podobě kupónových výnosů a/nebo stanovené pevné částky splatné v určitý den (nebo dny) nebo v určitém období počínaje ode dne stanoveného v okamžiku vydání. Rovněž zahrnuje obchodovatelné úvěry, které byly restrukturalizovány do velkého počtu totožných dokumentů a které jsou obchodovány na organizovaných trzích.

Pravidla pro oceňování: v souladu s ESA 95 by cenné papíry jiné než akcie měly být vykazovány v tržní hodnotě.

Dělení ‚cenných papírů jiných než akcie‘ podle splatnosti (původní splatnosti) ‚do jednoho roku‘ a ‚nad jeden rok‘ se požaduje pro dílčí kategorie ostatních finančních zprostředkovatelů ‚investiční fondy‘ (investiční fondy celkem a investiční fondy členěné podle druhu investování).

4.

Akcie a ostatní majetkové účasti (kromě akcií investičních fondů): tato položka se vyžaduje samostatně pro všechny dílčí kategorie ostatních finančních zprostředkovatelů, kromě jiných ostatních finančních zprostředkovatelů.

Tato položka se týká držby cenných papírů představujících vlastnická práva ve společnostech nebo kvazispolečnostech. Tyto cenné papíry obecně opravňují držitele podílet se na zisku společností nebo kvazispolečností a na likvidačním zůstatku v případě likvidace. Tato kategorie se skládá ze tří hlavních dílčích kategorií:

kótované akcie, kromě akcií investičních fondů: akcie s kurzy kótovanými na uznávané burze cenných papírů nebo jiné formě sekundárního trhu (ESA 95, odstavce 5.88–5.93). Údaje o kótovaných akciích by měly být vykázány odděleně pro dílčí kategorii ‚investiční fondy celkem‘,

nekótované akcie, kromě akcií investičních fondů: akcie, které nejsou kotovány (ESA 95, odstavce 5.88–5.93),

ostatní majetkové účasti: všechny transakce s ostatními majetkovými účastmi, které nejsou kryty kótovanými a nekótovanými akciemi (ESA 95, odstavce 5.94–5.95).

Pravidla pro oceňování: v souladu s ESA 95 by akcie a ostatní majetkové účasti měly být vykazovány v tržní hodnotě.

5.

Akcie/podílové jednotky investičních fondů: držba akcií a podílových jednotek investičních fondů má být vykazována jako samostatná položka pouze pro dílčí kategorie investičních fondů (investiční fondy celkem a všechny druhy investičních fondů) a obchodníků s cennými papíry a deriváty. Pro dílčí kategorii finančních podniků poskytujících úvěry by měly být akcie/podílové jednotky investičních fondů zařazeny pod ‚ostatní aktiva‘.

Akcie/podílové jednotky investičních fondů jsou akcie/podílové jednotky emitované specifickým druhem finančního podniku, jehož výhradním účelem je investovat shromážděné prostředky na peněžním trhu, kapitálovém trhu a/nebo trhu nemovitostí. Akcie/podílové jednotky investičních fondů jsou výhradně závazkem měnových finančních institucí (pouze fondů peněžního trhu) a investičních fondů klasifikovaných jako ostatní finanční zprostředkovatelé.

Emitované akcie/podílové jednotky investičních fondů dávají držiteli práva k investovanému kapitálu a práva na výnosy z těchto investic, ale obvykle nepředstavují důkaz o kontrole kolektivní investice (např. hlasovací práva nebo účast na řízení).

Pravidla pro oceňování: v souladu s ESA 95 by akcie/podílové jednotky investičních fondů měly být vykazovány v tržní hodnotě.

Pro dílčí kategorii ‚investiční fondy celkem‘ se vykazuje držba akcií fondů peněžního trhu.

6.

Stálá aktiva: tato položka obsahuje:

hmotná stálá aktiva pro investiční účely (investice do bydlení, jiných budov a staveb, budov určených k jinému účelu než k bydlení). Tato část je definována jako držby ‚nemovitostí‘,

nefinanční aktiva, hmotná nebo nehmotná, která jsou určena k opakovanému použití po více než jeden rok ze strany zpravodajských ostatních finančních zprostředkovatelů. Zahrnují pozemky a budovy obývané ostatními finančními zprostředkovateli, jakož i zařízení, software a ostatní infrastrukturu.

‚Stálá aktiva‘ se uvádějí samostatně pro investiční fondy celkem a též pro investiční fondy členěné podle druhu investování a podle druhu investora. V případě investičních fondů členěných podle druhu investování by stálá aktiva měla být určena samostatně jen pro fondy nemovitostí, smíšené a ostatní fondy, protože u těchto tří druhů fondů se očekává držba nemovitostí pro investiční účely. Všechny ostatní kategorie fondů členěných podle druhu investování rovněž mají stálá aktiva, ale předpokládá se, že částka je nevýznamná, protože se jedná zejména o stálá aktiva pro vlastní potřebu (budovy obývané ostatním finančním zprostředkovatelem, zařízení, software a ostatní infrastruktura). V případech, kdy stálá aktiva nemusí být vykazována jako samostatná položka, budou zařazena pod položku ‚ostatní aktiva‘.

7.

Finanční deriváty: údaje týkající se ‚finančních derivátů‘ mají být vykazovány jako samostatná položka pouze pro dílčí kategorie investičních fondů (investiční fondy celkem a všechny druhy investičních fondů) a obchodníků s cennými papíry a deriváty. V případě finančních podniků poskytujících úvěry by tato položka měla být zařazena pod položku ‚ostatní aktiva‘.

Tato položka se skládá ze všech transakcí s finančními deriváty, tj. finančními aktivy, která jsou založena na odlišném základním nástroji nebo jsou od něho odvozeny. Základní nástroj je obvykle jiné finanční aktivum, může to však být také komodita nebo index (ESA 95, odstavec 5.65).

Vykazování ‚finančních derivátů‘ ve schématu vykazování ostatních finančních zprostředkovatelů by mělo být v zásadě v souladu se zpracováním doporučeným ve schématu vykazování měnových finančních institucí. V této souvislosti Pokyny k nařízení ECB/2001/13 o rozvahové statistice měnových finančních institucí (8) uvádějí, že v souladu se stávajícími mezinárodními statistickými standardy by nástroje finančních derivátů, které mají tržní hodnotu, měly být zásadně obsaženy v rozvahovém výkaznictví. Deriváty mají tržní hodnotu, pokud jsou obchodovány na organizovaných trzích (burzách) nebo za okolností, kdy jimi lze pravidelně vyrovnávat pozici na trzích přes přepážku (OTC).

V této položce by měly být vykazovány tyto finanční deriváty:

opce, obchodovatelné a přes přepážku (OTC opce),

opční listy,

futures, ale pouze pokud mají tržní hodnotu, protože jsou obchodovatelné nebo jimi lze vyrovnat pozici,

swapy, ale pouze pokud mají tržní hodnotu, protože jsou obchodovatelné nebo jimi lze vyrovnat pozici.

Finanční deriváty, které podléhají rozvahové evidenci, by měly být evidovány ve své tržní hodnotě, která je převládající tržní cenou nebo jejím blízkým ekvivalentem (reálná hodnota).

Deriváty by měly být v rozvaze evidovány v hrubé výši. Jednotlivé derivátové smlouvy s kladnými hrubými tržními hodnotami by měly být v rozvaze evidovány na straně aktiv a smlouvy se zápornými hrubými tržními hodnotami na straně pasiv. Hrubé budoucí závazky vyplývající z derivátových smluv by neměly být evidovány jako rozvahové položky. Uznává se, že finanční deriváty lze podle jiných oceňovacích metod evidovat v čisté výši. V případě, že jsou k dispozici pouze čisté pozice nebo jsou pozice evidovány jinak než v tržní hodnotě, měly by být tyto pozice vykazovány jako implicitní.

Nepožadují se žádná členění (podle sektoru, měny atd.).

8.

Ostatní aktiva: tato položka je samostatně vyžadována pro všechny dílčí kategorie ostatních finančních zprostředkovatelů, kromě jiných ostatních finančních zprostředkovatelů.

Tato položka obsahuje aktiva jinde nezahrnutá, například:

pohledávky z titulu naběhlého úroku z úvěrů a časově rozlišené nájemné z budov,

pohledávky z dividend,

částky pohledávek nesouvisejících s hlavní obchodní činností ostatních finančních zprostředkovatelů,

brutto částky přechodných pohledávek,

brutto částky tranzitních pohledávek,

ostatní aktiva neurčená samostatně, např. stálá aktiva, úvěry, vklady (podle dílčí kategorie ostatního finančního zprostředkovatele).

Výše uvedený seznam není vyčerpávající a liší se podle druhu zpravodajské kategorie (viz poslední odrážka). Rozvaha požadovaná podle druhu dílčí kategorie ostatního finančního zprostředkovatele se skutečně liší podle činnosti prováděné danou dílčí kategorií ostatního finančního zprostředkovatele. Pouze hlavní položky rozvahy jsou uvedeny samostatně. Všechny částky, které nelze přiřadit k jedné z těchto hlavních rozvahových položek, by měly být zařazeny pod položku ‚ostatní aktiva‘; jelikož např. u investičních fondů se neočekává poskytování úvěrů, není položka ‚úvěr‘ v rozvaze samostatně uvedena. V případě, že však investiční fondy úvěry skutečně poskytly, měla by tato částka být vykázána v položce ‚ostatní aktiva‘.

Národní centrální banky jsou povinny uvádět podrobnosti o složkách ‚ostatních aktiv‘ ve vysvětlivkách.

PASIVA

0.

Aktiva/pasiva celkem: pasiva celkem by se měla rovnat součtu všech položek samostatně určených v rozvaze na straně pasiv a měla by se rovnat i částce aktiv celkem (viz také ‚položky aktiv — aktiva/pasiva celkem‘).

9.

Vklady a přijaté úvěry: tato položka má být samostatně určena pro investiční fondy, obchodníky s cennými papíry a deriváty a finanční podniky poskytující úvěry.

Tato položka obsahuje:

Vklady: převoditelné vklady a ostatní vklady (viz strana aktiv) uložené u ostatních finančních zprostředkovatelů. Tyto vklady jsou obecně uloženy u měnových finančních institucí.

Úvěry: úvěry poskytnuté zpravodajským ostatním finančním zprostředkovatelům, které nejsou doloženy dokumenty nebo jsou zastoupeny jediným dokumentem (i pokud se stal obchodovatelným).

10.

Emitované dluhové cenné papíry: tato položka má být samostatně vykazována pro obchodníky s cennými papíry a deriváty a finanční podniky poskytující úvěry. V případě investičních fondů má být tato položka zařazena pod položku ‚ostatní pasiva‘ a nepředpokládá se, že by byla významná.

Tato položka se týká cenných papírů jiných než majetkové účasti, což jsou nástroje obvykle obchodovatelné a obchodované na sekundárních trzích nebo nástroje, kterými lze vyrovnávat pozici na trhu a které nezaručují držiteli žádná vlastnická práva vůči instituci, která je vydala. V některých zemích mohou ostatní finanční zprostředkovatelé emitovat obchodovatelné nástroje s charakteristikami, které jsou podobné charakteristikám dluhových cenných papírů, které emitují měnové finanční instituce. V tomto schématu vykazování by všechny takové nástroje byly klasifikovány jako dluhové cenné papíry.

11.

Kapitál a rezervy: tato položka má být samostatně vykazována pro obchodníky s cennými papíry a deriváty a pro finanční podniky poskytující úvěry. V případě investičních fondů má být tato položka zařazena pod ‚ostatní pasiva‘.

Tato položka obsahuje částky vznikající z emisí základního kapitálu zpravodajskými ostatními finančními zprostředkovateli akcionářům nebo jiným vlastníkům, které pro držitele představují vlastnická práva k ostatnímu finančnímu zprostředkovateli a obecně i právo podílet se na zisku ostatního finančního zprostředkovatele a na likvidačním zůstatku v případě likvidace. Patří sem i prostředky vzniklé z nerozdělených výnosů nebo prostředky přesunuté zpravodajskými ostatními finančními zprostředkovateli do rezerv v očekávání pravděpodobných budoucích plateb a závazků. Kapitál a rezervy obsahují tyto prvky:

základní kapitál,

nerozdělené zisky nebo prostředky,

opravné položky k úvěrům, cenným papírům a jiným druhům aktiv,

provozní zisk/ztráta.

12.

Emitované akcie/podílové jednotky investičních fondů: tato položka má být samostatně vykazována pouze pro dílčí kategorii investiční fondy, protože pouze investiční fondy emitují akcie nebo podílové jednotky investičních fondů.

Tato položka se týká akcií nebo podílových jednotek emitovaných investičními fondy jinými než fondy peněžního trhu.

13.

Finanční deriváty: viz ‚položky aktiv — finanční deriváty‘.

14.

Ostatní pasiva: tato položka se samostatně vyžaduje pro všechny dílčí kategorie ostatních finančních zprostředkovatelů, kromě jiných ostatních finančních zprostředkovatelů. Tato položka je podobná ‚zbývajícím pasivům‘ měnových finančních institucí, ale neobsahuje finanční deriváty.

Tato položka obsahuje pasiva jinde neuvedená, jako například:

přechodné závazky v hrubé výši,

tranzitní závazky v hrubé výši,

naběhlý úrok z vkladů,

závazky z dividend,

závazky nesouvisející s hlavní obchodní činností ostatního finančního zprostředkovatele,

rezervy představující závazky vůči třetím osobám,

zálohové platby (marže) v rámci derivátových smluv, představující hotovostní zajištění proti úvěrovému riziku, které však zůstává ve vlastnictví vkladatele a které se vkladateli vyplácí po splnění smlouvy,

čisté pozice vyplývající z půjček cenných papírů bez hotovostního zajištění,

čisté závazky v souvislosti s budoucím vypořádáním transakcí s cennými papíry.

Výše uvedený seznam není vyčerpávající a liší se podle druhu zpravodajské kategorie. Rozvaha požadovaná podle druhu dílčí kategorie ostatních finančních zprostředkovatelů se skutečně liší podle činnosti prováděné danou dílčí kategorií ostatních finančních zprostředkovatelů. Pouze hlavní položky rozvahy jsou uvedeny samostatně. Všechny částky, které nelze přiřadit k jedné z těchto hlavních rozvahových položek na straně pasiv, by měly být zařazeny pod položku ‚ostatní pasiva‘; jelikož např. u investičních fondů se neočekává emitování ‚dluhových cenných papírů‘, není položka ‚dluhové cenné papíry‘ na straně pasiv samostatně uvedena. V případě, že však investiční fondy cenné papíry skutečně emitovaly, měla by tato částka být vykázána v položce ‚ostatní pasiva‘.

Národní centrální banky jsou povinny uvádět podrobnosti o složkách ‚ostatních pasiv‘ ve vysvětlivkách.

ÚČETNÍ PRAVIDLA

Účetní pravidla, kterými se ostatní finanční zprostředkovatelé řídí při sestavování svých účtů, by měla být v zásadě v souladu s vnitrostátní transpozicí směrnice Rady 86/635/EHS ze dne 8. prosince 1986 o ročních účetních závěrkách a konsolidovaných účetních závěrkách bank a jiných finančních institucí (9) a ostatními platnými mezinárodními standardy. Aniž jsou dotčeny převládající účetní postupy v členských státech, vykazují se všechna aktiva a všechna pasiva pro statistické účely v hrubé výši. Specifické pokyny pro metody oceňování jsou uvedeny u příslušných kategorií.

ČLENĚNÍ GEOGRAFICKÉ, SEKTOROVÉ A PODLE ÚČELU

ECB u některých dílčích kategorií ostatních finančních zprostředkovatelů a u omezeného počtu rozvahových položek vyžaduje geografické a sektorové členění podobné rozvahovým položkám měnových finančních institucí.

Geografické a sektorové členění

AKTIVA

PASIVA

A.

Tuzemští rezidenti

 

Měnové finanční instituce

 

Instituce jiné než měnové finanční instituce

 

Z toho nefinanční podniky (S.11) (10)

 

Z toho domácnosti atd. (S.14)

B.

Rezidenti ostatních zúčastněných členských států

 

Měnové finanční instituce

 

Instituce jiné než měnové finanční instituce

 

Z toho nefinanční podniky (S.11)

 

Z toho domácnosti atd. (S.14)

C.

Rezidenti zbytku světa

A.

Tuzemští rezidenti

 

Měnové finanční instituce

 

Instituce jiné než měnové finanční instituce

B.

Rezidenti ostatních zúčastněných členských států

 

Měnové finanční instituce

 

Instituce jiné než měnové finanční instituce

C.

Rezidenti zbytku světa

Geografické členění

Sestavení statistiky ostatních finančních zprostředkovatelů pro eurozónu vyžaduje určení protistran, které se nacházejí v zúčastněných členských státech s členěním na tuzemské území a ostatní zúčastněné členské státy. Úplné vyžadované geografické členění je tedy ‚tuzemsko/ostatní zúčastněné členské státy/zbytek světa‘. V případě nezúčastněných členských států je požadováno členění ‚tuzemsko/zúčastněné členské státy/zbytek světa‘.

Požadované geografické členění se týká rozvahových položek pro:

investiční fondy celkem/investiční fondy podle druhu investiční politiky: konkrétně pro ‚cenné papíry jiné než akcie‘, ‚akcie a ostatní majetkové účasti‘, ‚akcie/podílové jednotky investičních fondů‘ (strana aktiv) a ‚emitované akcie investičních fondů‘ (strana pasiv). U strany aktiv mají být údaje poskytovány jako klíčový ukazatel, u strany pasiv jako doplňková (memo) položka,

finanční podniky poskytující úvěry: položka ‚úvěry‘ by měla uvádět geografické členění na tuzemsko/ostatní zúčastněné členské státy (jako klíčový ukazatel).

Sektorové členění (11)

Hlavní požadované sektorové členění je ‚měnové finanční instituce/instituce jiné než měnové finanční instituce‘. Definice měnových finančních institucí je dobře známa, zatímco ‚instituce jiné než měnové finanční instituce‘ obsahují sektory ‚vládní instituce‘ (12) a ‚ostatní rezidenti‘ (13).

Sektorové členění požadované pro tuzemské údaje a údaje za ostatní zúčastněné členské státy je stejné. Pro údaje za zbytek světa se sektorové členění nepožaduje.

Sektorové členění se požaduje pro omezený počet položek:

mělo by být přenášeno jako ‚doplňková (memo) položka‘ za dílčí sektor ‚investiční fondy‘ (za investiční fondy celkem a za investiční fondy podle druhu investování) a pouze u těch položek, pro které se požaduje geografické členění,

mělo by být přenášeno jako ‚klíčový ukazatel‘ pro dílčí sektor ‚finanční podniky poskytující úvěry‘ pro položku ‚úvěry‘. Požaduje se však také další určení ‚úvěrů‘ poskytovaných ‚nefinančním podnikům a domácnostem‘, pouze pro tuto dílčí kategorii ostatních finančních zprostředkovatelů a položku.

Členění podle účelu

Toto členění se požaduje pouze pro údaje týkající se finančních podniků poskytujících úvěry. Týká se rozvahových položek ‚úvěry‘ a zejména ‚úvěry‘ pro domácnosti, u kterých by měl být určen účel úvěru (členění na spotřebitelský úvěr, úvěry poskytnuté na investování do bydlení a ostatní úvěry (zbytkové)). Toto členění se požaduje jako klíčový ukazatel.

4.2   Údaje o úpravách

Údaje o úpravách by měly být vykazovány pouze v případě významného přerušení stavů. Údaje o úpravách by například měly být poskytnuty z důvodu překlasifikací v kontextu provádění rámce ESA 95. Údaje by měly být poskytovány nepovinně, pokud jsou aktuálně k dispozici.

4.3   Údaje o transakcích

Podle krátkodobého přístupu ke statistice ostatních finančních zprostředkovatelů se údaje o finančních transakcích a prodejích a zpětných odkupech podílových jednotek/akcií emitovaných investičními fondy mají poskytovat jako ‚doplňkové (memo) položky‘ za dílčí sektor ‚investiční fondy‘ (za investiční fondy celkem a za investiční fondy podle druhu investování).

Členění podle nástrojů a splatnosti: níže uvedená tabulka poskytuje přehled požadovaného členění údajů o transakcích podle nástrojů a splatnosti.

Přehled členění údajů o transakcích podle nástrojů a splatnosti

KATEGORIE NÁSTROJŮ A SPLATNOSTÍ

AKTIVA

PASIVA

1.

Vklady

2.

Cenné papíry jiné než akcie

 

do 1 roku

 

nad 1 rok

3.

Akcie a ostatní majetkové účasti (14)

4.

Akcie/podílové jednotky investičních fondů

5.

Stálá aktiva (15)

6.

Ostatní aktiva (včetně úvěrů a finančních derivátů) (16)

1.

Vklady a přijaté úvěry

2.

Emitované akcie/podílové jednotky investičních fondů

3.

Ostatní pasiva (včetně dluhových cenných papírů, kapitálu a rezerv, finančních derivátů)

Celková aktiva = Celková pasiva(vykazují všechny kategorie)

Prodeje a zpětné odkupy akcií/podílových jednotek investičních fondů: níže uvedená tabulka poskytuje přehled požadovaného členění údajů o prodejích a zpětných odkupech akcií/podílových jednotek investičních fondů podle nástrojů.

Prodeje a zpětné odkupy akcií/podílových jednotek investičních fondů

KATEGORIE NÁSTROJŮ

AKTIVA

PASIVA

 

1.

Emitované akcie/podílové jednotky investičních fondů — prodej nových akcií

2.

Emitované akcie/podílové jednotky investičních fondů — zpětný odkup akcií

Dodatečné požadavky pro účely sestavování finančních účtů měnové unie (MUFA): níže uvedená tabulka poskytuje přehled požadovaného dodatečného členění údajů o transakcích podle nástrojů a splatnosti.

Dodatečné požadavky pro účely sestavování finančních účtů měnové unie (MUFA)

KATEGORIE NÁSTROJŮ A SPLATNOSTÍ

AKTIVA

PASIVA

1.

Kótované akcie

2.

Akcie fondů peněžního trhu

3.

Úvěry

 

do 1 roku

 

nad 1 rok

 

4.4   Periodicita vykazování, lhůty a časový rozsah

Periodicita vykazování do ECB je čtvrtletní.

Statistika ostatních finančních zprostředkovatelů se přenáší do ECB nejpozději v poslední kalendářní den třetího měsíce po skončení referenčního období nebo v předcházející pracovní den národní centrální banky (17), pokud poslední kalendářní den měsíce není pracovním dnem národní centrální banky. Přesné termíny přenosů jsou národním centrálním bankám předem sděleny v podobě časového plánu vykazování. Historické čtvrtletní údaje mají být do ECB přenášeny počínaje údaji za první dostupné referenční období, nejméně však počínaje údaji za referenční období čtvrtého čtvrtletí 1998.

5.   Elektronický přenos statistiky ostatních finančních zprostředkovatelů — identifikátor skupiny klíčů: ostatní finanční zprostředkovatelé (OFI)

Skupina klíčů ostatních finančních zprostředkovatelů se týká rozvahové statistiky ostatních finančních zprostředkovatelů eurozóny. Byla vytvořena tak, aby co možná nejvíce vycházela ze seznamů kódů skupin klíčů a hodnot, které byly již definovány pro statistiku rozvahových položek.

5.1   Dimenze

Níže uvedená tabulka popisuje dimenze používané ve skupině klíčů ostatních finančních zprostředkovatelů. Pro statistiku ostatních finančních zprostředkovatelů je vymezeno 11 dimenzí, které jsou nezbytné k určení časových řad.

Pozice v klíči:

Veličina (mnemotechnická zkratka)

Název veličiny

Formát hodnoty

Seznam kódů (mnemotechnická zkratka)

Název seznamu kódů

Dimenze

1

FREQ

Periodicita

AN1

CL_FREQ

Seznam kódů periodicity (Banka pro mezinárodní platby, ECB)

2

REF_AREA

Referenční oblast

AN2

CL_AREA_EE

Seznam kódů oblastí (platební bilance Eurostatu, ECB)

3

ADJUSTMENT

Ukazatel úprav

AN1

CL_ADJUSTMENT

Seznam kódů ukazatelů úprav (Banka pro mezinárodní platby, ECB)

4

OFI_REP_SECTOR

Členění referenčního sektoru ostatních finančních zprostředkovatelů

AN2

CL_OFI_REP_SECTOR

Seznam kódů členění referenčního sektoru ostatních finančních zprostředkovatelů (ECB)

5

OFI_ITEM

Rozvahová položka ostatních finančních zprostředkovatelů

AN3

CL_OFI_ITEM

Seznam kódů rozvahových položek ostatních finančních zprostředkovatelů (ECB)

6

MATURITY_ORIG

Původní splatnost

AN1

CL_MATURITY_ORIG

Seznam kódů původní splatnosti (ECB)

7

DATA_TYPE

Druh údajů

AN1

CL_DATA_TYPE

Peněžní a bankovní druh údajů, tok a pozice (ECB, Banka pro mezinárodní platby)

8

COUNT_AREA

Oblast protistrany

AN2

CL_AREA_EE

Seznam kódů oblastí (platební bilance Eurostatu, ECB)

9

BS_COUNT_SECTOR

Sektor rozvahové protistrany

AN4

CL_BS_COUNT_SECTOR

Seznam kódů rozvahového sektoru protistrany (ECB, Banka pro mezinárodní platby)

10

CURRENCY_TRANS

Měna transakce

AN3

CL_CURRENCY

Seznam kódů měn (ECB, Banka pro mezinárodní platby, platební bilance Eurostatu)

11

SERIES_DENOM

Měna řady nebo speciální výpočet

AN1

CL_SERIES_DENOM

Seznam kódů měn pro řady nebo speciální výpočet (ECB)

Každá z 11 statistických dimenzí nabývá hodnot z odpovídajícího seznamu kódů. Například podle výše uvedené tabulky dimenze REF_AREA (referenční oblast) nabývá hodnot ze seznamu kódů CL_AREA_EE. Dimenze skupiny klíčů ostatních finančních zprostředkovatelů jsou uvedeny níže, ve stejné posloupnosti, v jaké se vyskytují v klíči.

Dimenze č. 1: Periodicita (FREQ; délka: jeden znak)

Tato dimenze uvádí periodicitu vykazované časové řady. Hodnota použitá ve skupině klíčů ostatních finančních zprostředkovatelů je ‚Q‘ pro čtvrtletní údaje a je podskupinou hodnot specifikovaných v seznamu kódů CL_FREQ. V případě, že jsou k dispozici vnitrostátní údaje pouze s nižší periodicitou (tj. pololetní nebo roční), národní centrální banky čtvrtletní údaje odhadnou. V případě, že není možné čtvrtletní odhady provést, jsou údaje přesto poskytovány jako čtvrtletní časová řada (tj. roční údaje jsou poskytovány jako yyyyQ4 a pololetní údaje jsou poskytovány jako yyyyQ2 a yyyyQ4, zbylá čtvrtletí buď nejsou vykazována, nebo jsou vykazována jako chybějící se statusem sledování ‚L‘ (18).

Dimenze č. 2: Referenční oblast (REF_AREA; délka: dva znaky)

Tato dimenze představuje zemi, ve které je zpravodajská instituce rezidentem. Přidružený seznam kódů CL_AREA_EE obsahuje standardní seznam zemí ISO a některé doplňkové hodnoty (viz také dimenze č. 8: oblast protistrany). Podskupina hodnot užívaných ve skupině klíčů ostatních finančních zprostředkovatelů odpovídá členským státům Evropské unie.

Dimenze č. 3: Ukazatel úprav (ADJUSTMENT; délka: jeden znak)

Tato dimenze uvádí, zda byla provedena úprava sezónního vlivu a/nebo úprava pracovního dne. Odpovídající seznam kódů je CL_ADJUSTMENT. Hodnoty užívané ve skupině klíčů ostatních finančních zprostředkovatelů jsou ‚N‘ pro žádnou úpravu sezónního vlivu, ani úpravu pracovního dne v časové řadě.

Dimenze č. 4: Členění referenčního sektoru ostatních finančních zprostředkovatelů (OFI_REP_SECTOR; délka: dva znaky)

Tato dimenze uvádí, jaký druh ostatního finančního zprostředkovatele výkaz posílá, a je propojena se seznamem kódů CL_OFI_REP_SECTOR. Bylo definováno následujících 11 hodnot: investiční fondy celkem (‚10‘); investiční fondy členěné podle druhu investování: akciové fondy (‚11‘), dluhopisové fondy (‚12‘), smíšené fondy (‚13‘), fondy nemovitostí (‚14‘) a ostatní fondy (‚15‘); investiční fondy členěné podle druhu investora: veřejné fondy (‚1G‘) a fondy zvláštních investorů (‚1S‘); obchodníci s cennými papíry a deriváty (‚20‘); finanční podniky poskytující úvěry (‚30‘) a jiné kategorie ostatních finančních zprostředkovatelů (‚40‘).

Dimenze č. 5: Rozvahová položka ostatních finančních zprostředkovatelů (OFI_ITEM; délka: tři znaky)

Tato dimenze představuje rozvahové položky v rozvaze ostatních finančních zprostředkovatelů a je propojena se seznamem kódů CL_OFI_ITEM. Hodnoty aktiv a pasiv jsou určeny prefixem ‚A‘ nebo ‚L‘ a jsou uspořádány a kódovány pokud možno podle hierarchického vztahu mezi položkami. Protože se ostatní finanční zprostředkovatelé zaměřují na různé finanční činnosti podle svého druhu, neplatí všechny rozvahové položky pro všechny druhy. Konkrétně byly na straně aktiv definovány dvě různé položky pro ‚ostatní aktiva‘:

ostatní aktiva (včetně úvěrů) (‚A8A‘), jež platí pro všechny kategorie ostatních finančních zprostředkovatelů vyjma finančních podniků poskytujících úvěry,

a

ostatní aktiva (včetně vkladů, hotovosti, akcií investičních fondů, stálých aktiv a finančních derivátů) (‚A8B‘), jež platí pro finanční podniky poskytující úvěry.

Na straně pasiv byly definovány tři různé položky pro ‚ostatní pasiva‘:

ostatní pasiva (vyjma dluhových cenných papírů, kapitálu a rezerv a finančních derivátů) (‚L6A‘), jež platí pro obchodníky s cennými papíry a deriváty,

ostatní pasiva (včetně finančních derivátů) (‚L6B‘), jež platí pro finanční podniky poskytující úvěry,

a

ostatní pasiva (včetně dluhových cenných papírů a kapitálu a rezerv) (‚L6C‘), jež platí pro kategorie investičních fondů.

Dimenze č. 6: Původní splatnost (MATURITY_ORIG; délka: jeden znak)

Tato dimenze představuje původní dobu splatnosti rozvahových položek a je propojena se seznamem kódů CL_MATURITY_ORIG. Členění splatnosti do jednoho roku (‚F‘) a nad 1 rok (‚K‘) platí pro položku ‚cenné papíry jiné než akcie‘ pro kategorie investičních fondů. Z hlediska koncepčního, ačkoli v tomto kontextu není požadováno členění podle splatnosti, platí původní doba splatnosti i pro položky aktiv ‚úvěry‘ a ‚vklady‘ a položky pasiv ‚vklady a přijaté úvěry‘ a ‚emitované dluhové cenné papíry‘. V těchto případech se proto pro celkovou splatnost používá hodnota ‚A‘. Všechny ostatní položky uvádějí hodnotu ‚X‘ pro neuplatňuje se.

Dimenze č. 7: Druh údajů (DATA_TYPE; délka: jeden znak)

Tato dimenze je popsána seznamem kódů CL_DATA_TYPE a uvádí druh vykazovaných údajů: hrubé stavy (‚1‘), prodeje (‚2‘), zpětné odkupy (‚3‘), finanční transakce (‚4‘) a překlasifikace a ostatní úpravy (‚5‘). Překlasifikace a ostatní úpravy obsahují změny aktiv a pasiv v rozvaze zpravodajského sektoru ostatních finančních zprostředkovatelů vyplývající ze 1. změn souboru zpravodajských jednotek, 2. restrukturalizace společnosti, 3. překlasifikace aktiv a pasiv a 4. opravy zpravodajských chyb, které nelze z technických důvodů odstranit ze stavových údajů za úplné příslušné období.

Dimenze č. 8: Oblast protistrany (COUNT_AREA; délka: dva znaky)

Tato dimenze představuje oblast, ve které je protistrana rozvahy ostatního finančního zprostředkovatele rezidentem. Seznam kódů spojený s touto veličinou je CL_AREA_EE, obsahující standardní seznam zemí ISO a dodatečné hodnoty (např. ‚U6‘ — ‚tuzemsko: stejná země jako země zpravodajského ostatního finančního zprostředkovatele‘). Pro účely skupiny klíčů ostatních finančních zprostředkovatelů se používá podskupina hodnot: tuzemsko (tuzemská nebo referenční oblast) (‚U6‘); ostatní zúčastněné členské státy (všechny země kromě referenční oblasti) (‚U5‘); zbytek světa (‚U4‘) a svět (všechny subjekty) (‚A1‘). Pokud se země stane zúčastněným členským státem, poskytují se historické údaje týkající se období před vstupem pomocí kódů oblasti protistrany pro měnovou unii (‚U2‘) a všechny oblasti jiné než zúčastněné členské státy a referenční/tuzemská oblast (‚U8‘) (19).

Dimenze č. 9: Sektor rozvahové protistrany (BS_COUNT_SECTOR; délka: čtyři znaky)

Tato dimenze představuje sektorové členění rozvahových položek ostatních finančních zprostředkovatelů a je spojena se seznamem kódů CL_BS_COUNT_SECT. Požaduje se pět sektorů protistrany: měnové finanční instituce (‚1000‘), instituce jiné než měnové finanční instituce (‚2000‘), ostatní rezidenti — z toho nefinanční podniky (‚2240‘), ostatní rezidenti — z toho domácnosti (‚2251‘) a nespecifikovaný sektor (‚0000‘).

Dimenze č. 10: Měna transakce (CURRENCY_TRANS; délka: tři znaky)

Tato dimenze popisuje měnu, ve které jsou denominovány rozvahové položky ostatních finančních zprostředkovatelů, a je spojena se seznamem kódů CL_CURRENCY. Pro všechny měny dohromady se používá výhradně hodnota ‚Z01‘.

Dimenze č. 11: Měna řady nebo speciální výpočet (SERIES_DENOM; délka: jeden znak)

Tato dimenze specifikuje, zda je vykazovaná řada vyjádřena v národní nebo společné měně (euro). Má dvě hodnoty (‚N‘ národní měna a ‚E‘ euro), zastoupené seznamem kódů CL_SERIES_DENOM. Kód ‚E‘ užívají zúčastněné členské státy, zatímco kód ‚N‘ užívají nové zúčastněné členské státy pro poskytování historických údajů za období před vstupem (20).

5.2   Atributy

Kromě 11 dimenzí definujících klíč byl definován soubor atributů (21). Ty jsou přiřazeny na různých úrovních vyměňovaných informací:

Skupina klíčů rozvahových položek (ECB_OFI): kódované a nekódované atributy

Úroveň přiřazení

Statistická veličina

Formát hodnoty

Seznam kódů

Atributy na úrovni podskupiny

(vyměňované s pomocí skupiny FNS)

Podskupina

TITLE_COMPL

Doplnění názvu

AN..1050

Nekódováno

 

Podskupina

UNIT

Jednotka

AN..12

CL_UNIT

Seznam kódů jednotek (Banka pro mezinárodní platby, ECB, platební bilance Eurostatu)

Podskupina

UNIT_MULT

Násobitel jednotky

AN..2

CL_UNIT_MULT

Seznam kódů násobitelů jednotek (Banka pro mezinárodní platby, ECB, platební bilance Eurostatu)

Podskupina

DECIMALS

Desetinná místa

N1

CL_DECIMALS

Seznam kódů desetinných míst (Banka pro mezinárodní platby, ECB)

Podskupina

TITLE

Název

AN..70

Nekódováno

 

Podskupina

NAT_TITLE

Název v národním jazyce

AN..350

Nekódováno

 

Podskupina

COMPILATION

Sestavení

AN..1050

Nekódováno

 

Podskupina

COVERAGE

Pokrytí

AN..350

Nekódováno

 

Atributy na úrovni časové řady

(vyměňované s pomocí skupiny FNS)

Časová řada

COLLECTION

Ukazatel sběru

AN1

CL_COLLECTION

Seznam kódů ukazatelů sběru (Banka pro mezinárodní platby, ECB)

Časová řada

AVAILABILITY

Dostupnost

AN1

CL_AVAILABILITY

Seznam kódů dostupnosti organizace (Banka pro mezinárodní platby, ECB)

Časová řada

DOM_SER_IDS

Identifikátory tuzemských řad

AN..70

Nekódováno

 

Časová řada

BREAKS

Přerušení

AN..350

Nekódováno

 

Atributy na úrovni sledování

(vyměňované společně s údaji v hlavním segmentu ARR)

Sledování

OBS_STATUS

Status sledování

AN1

CL_OBS_STATUS

Seznam kódů statusu sledování (Banka pro mezinárodní platby, ECB, platební bilance Eurostatu)

Sledování

OBS_CONF

Důvěrnost sledování

AN1

CL_OBS_CONF

Seznam kódů důvěrnosti sledování (platební bilance Eurostatu, ECB)

Sledování

OBS_PRE_BREAK

Hodnota sledování před přerušením

AN..15

-

 

Sledování

OBS_COM

Poznámka ke sledování

AN..350

Nekódováno

 

Každý z těchto atributů je charakterizován určitými technickými vlastnostmi, které jsou uvedeny v tabulce níže.

Národní centrální banky eurozóny vykazující do ECB

Společné vlastnosti atributů pro skupinu klíčů ECB_OFI

 

Status

První hodnota stanovená … (23)

Upravitelná národními centrálními bankami

TITLE_COMPL

M

ECB

Ne

UNIT

M

ECB

Ne

UNIT_MULT

M

ECB

Ne

DECIMALS

M

ECB

Ne

TITLE

C

ECB

Ne

NAT_TITLE

C

národní centrální bankou

Ano

COMPILATION

C

národní centrální bankou

Ano (22)

COVERAGE

C

národní centrální bankou

Ano (22)

COLLECTION

M

ECB

Ne

AVAILABILITY

M

ECB/národní centrální bankou

Ano

DOM_SER_IDS

C

národní centrální bankou

Ano

BREAKS

C

národní centrální bankou

Ano

OBS_STATUS

M

národní centrální bankou

Ano

OBS_CONF

C

národní centrální bankou

Ano

OBS_PRE_BREAK

C

národní centrální bankou

Ano

OBS_COM

C

národní centrální bankou/ECB

Ano

 

M: Povinný,

C: Podmíněný

 

 

Níže je uveden popis každého atributu včetně referenčního seznamu kódů (uvedeného velkými písmeny jako CL_****) ve všech případech, kdy se uplatňuje.

5.2.1   Atributy na úrovni podskupiny

Povinné:

TITLE_COMPL (nekódováno): atribut doplnění názvu zadává, ukládá a rozšiřuje ECB (v angličtině, maximální délka 350 znaků). Pokud by národní centrální banka chtěla provést změnu, lze revizi provést po konzultaci s ECB. Revizi však provede ECB.

UNIT (seznam kódů: CL_UNIT): tento atribut udává měrnou jednotku vykazovaných údajů. Zúčastněné členské státy vykazují údaje v eurech a ECB tento atribut nastaví na ‚EUR‘ (DENOM = ‚EUR‘). V případě, že se země stane zúčastněným členským státem, stanoví ECB hodnotu tohoto atributu ve výši rovné odpovídající národní měně v případě historických dat týkajících se období před vstupem (24).

UNIT_MULT (seznam kódů: CL_UNIT_MULT): tento atribut podává informace o tom, zda je řada vyjádřena v milionech (UNIT_MULT = ‚6‘), miliardách (UNIT_MULT = ‚9‘) atd. Národní centrální banky vykazují údaje v milionech a ECB nastaví hodnotu atributu na 6 (UNIT_MULT = ‚6‘).

DECIMALS (seznam kódů: CL_DECIMALS): tento atribut uvádí počet desetinných míst udaných pro hodnoty sledování. Národní centrální banky vykazují údaje se třemi desetinnými místy a ECB nastaví pro všechny řady hodnotu tohoto atributu na 3 (tedy DECIMALS = ‚3‘).

Podmíněné:

TITLE (nekódováno): název řady povoluje nejvýše 70 znaků. Vzhledem k omezenému prostoru je namísto toho používán atribut TITLE COMPLEMENT (doplnění názvu) jako povinný atribut. Atribut TITLE (názvu) by mohl být používán pro tvorbu krátkých názvů.

NAT_TITLE (nekódováno): národní centrální banky mohou tento atribut používat, aby uvedly přesný popis a ostatní doplňkové specifikace v národním jazyce. Ačkoli používání velkých a malých písmen nezpůsobuje problémy, je třeba přesto před běžným použitím vyzkoušet výměnu znaků s diakritikou a rozšířených alfanumerických symbolů.

COMPILATION (nekódováno): tento atribut se používá pro podrobná textová vysvětlení použitých metod sestavování a obsahuje například tyto údaje:

zdroje údajů/systém shromažďování údajů,

postupy při sestavování statistiky (včetně popisu provedených odhadů/předpokladů),

právní rámec: údaje týkající se vnitrostátního právního rámce a vazeb na směrnice EU pro každý druh ostatního finančního zprostředkovatele,

odchylky od zpravodajských pokynů ECB (nástroj/splatnost/geografická/sektorová klasifikace a metody oceňování),

kritéria pro klasifikaci investičních fondů podle druhu.

Podrobný popis údajů, které mají být zařazeny do tohoto atributu, je uveden v dodatku 2 (body 1 až 5).

COVERAGE (nekódováno): tento atribut popisuje pokrytí souboru zpravodajských jednotek a měl by být specifikován u celkových řad aktiv/pasiv. Měl by popisovat druh ostatního finančního zprostředkovatele zahrnutého v hlavních kategoriích. Pokud je známo, že pokrytí je částečné, poskytuje se odhad podílu na trhu. Kromě toho by atribut měl uvádět, zda byla čísla přepočtena na 100 % pokrytí. Další podrobnosti o údajích, které mají být zahrnuty do tohoto atributu, uvádí dodatek 2 (bod 6).

5.2.2   Atributy na úrovni časové řady

Povinné:

COLLECTION (seznam kódů: CL_COLLECTION): tento atribut poskytuje vysvětlení k době, kdy jsou sledování shromažďována (např. počátek, střed nebo konec období) nebo uvádí, zda jsou údaje průměrem, nejvyšší nebo nejnižší hodnotou daného období atd. ECB stanoví řady ostatních finančních zprostředkovatelů jako řady ‚ke konci období‘ (COLLECTION = ‚E‘).

AVAILABILITY (seznam kódů: CL_AVAILABILITY): tento atribut uvádí instituce, kterým lze údaje zpřístupnit. Pokud je u některých sledování nutný zvláštní režim, lze použít atribut pro důvěrné sledování (viz níže).

Podmíněné:

DOM_SER_IDS (nekódováno): tento atribut umožňuje uplatnění kódu použitého ve vnitrostátních databázích pro určení odpovídajících řad (lze specifikovat i vzorce používající národní referenční kódy).

BREAKS (nekódováno): tento atribut poskytuje popis přerušení a podstatných změn, ke kterým ve shromažďování, zpravodajském pokrytí a sestavování řad v průběhu času došlo. V případě přerušení je žádoucí uvést rozsah, v němž lze staré a nové údaje považovat za srovnatelné (text do 350 znaků).

5.2.3   Atributy na úrovni sledování

Povinné:

OBS_STATUS (seznam kódů: CL_OBS_STATUS): národní centrální banky vykazují hodnotu statusu sledování přiřazenou každému sdělovanému sledování. Tento atribut je povinný a musí být uveden u každého přenosu dat pro každé jednotlivé sledování. Pokud národní centrální banky revidují hodnotu tohoto atributu, vykazuje se hodnota sledování (i nezměněná) i hodnota statusu nového sledování.

Níže uvedený seznam uvádí (podle dohodnuté hierarchie) očekávané hodnoty pro tyto atributy pro účely statistiky ostatních finančních zprostředkovatelů:

‚A‘

=

obvyklá hodnota,

‚B‘

=

hodnota přerušení (25),

‚M‘

=

údaje se neuplatňují (26),

‚L‘

=

údaje existují, ale nejsou shromažďovány (27),

‚E‘

=

odhadovaná hodnota/předpoklad,

‚P‘

=

prozatímní hodnota (tento atribut lze použít zejména v každém přenosu údajů, jež odkazují na poslední sledování) (28).

Pokud je sledování určeno dvěma charakteristikami, vykazuje se ta nejdůležitější. Pokud je například sledování prozatímní hodnota i výsledek odhadu, je přednost dána vlastnosti ‚odhad‘ a použije se hodnota ‚E‘.

Podmíněné:

OBS_CONF (seznam kódů: CL_OBS_CONF): pokud chce národní centrální banka rozlišit mezi statusem důvěrnosti jednoho nebo více konkrétních sledování, může použít atribut OBS_CONF. Hodnotu tohoto atributu (pokud existuje) lze změnit v okamžiku přenosu údajů ze strany odesílatele údajů.

OBS_PRE_BREAK: tento atribut obsahuje hodnotu sledování před přerušením, což je numerické pole jako sledování. Udává se, pokud dojde k přerušení. Pro účely skupiny klíčů ostatních finančních zprostředkovatelů tento atribut není požadován, protože tento údaj je již k dispozici z řad překlasifikace. Byl doplněn do seznamu atributů, protože je součástí společného podsouboru atributů pro všechny skupiny klíčů. Pokud se však vykazuje status sledování ‚B‘ (hodnota přerušení), musí k němu být přiřazena hodnota sledování před přerušením.

OBS_COM (nekódováno): tento atribut lze použít k uvedení textových poznámek na úrovni sledování (např. popis odhadu nebo předpokladu provedeného u konkrétního sledování z důvodu nedostatku údajů, vysvětlení důvodu možného neobvyklého sledování nebo uvedení podrobností o změně ve vykazované časové řadě).

6.   Výměna údajů

6.1   Seznam řad

ECB vede a rozesílá národním centrálním bankám tabulky obsahující seznamy klíčů řad časových řad ostatních finančních zprostředkovatelů, které mají být přenášeny. Řady, které mají být ECB poskytovány, jsou uvedeny v dodatku 1. Lze rozlišit následující řady, které mají být vykazovány:

KLÍČOVÉ UKAZATELE

Stavové údaje, které mají být vykazovány v této kategorii, se týkají těchto položek:

Investiční fondy celkem a investiční fondy členěné podle druhu investování:

Fondy celkem: rozvahy členěné podle nástroje, splatnosti a geografické protistrany (celkem 29 řad).

Investiční fondy členěné podle druhu investiční politiky: s výhradou menších rozdílů jsou požadovaná členění stejná jako členění pro investiční fondy celkem. Údaje, které mají být vykazovány v této kategorii, zahrnují:

rozvahy akciových fondů a dluhopisových fondů (celkem 28 řad pro každou kategorii),

rozvahy smíšených fondů (celkem 29 řad),

rozvahy fondů nemovitostí (celkem 20 řad),

rozvahy ostatních fondů (celkem 29 řad).

Obchodníci s cennými papíry a deriváty (celkem 12 řad).

Rozvahy finančních podniků poskytujících úvěry členěné podle nástroje, sektoru a geografické protistrany a rozvahové položky ‚úvěry‘ členěné podle účelu (celkem 32 řad).

DOPLŇKOVÉ (MEMO) POLOŽKY

Stavové údaje, které mají být vykazovány v této kategorii, se týkají těchto položek:

Investiční fondy celkem: rozvahové údaje členěné podle sektoru měnové finanční instituce/instituce jiné než měnové finanční instituce (součet 27 řad); dodatečné požadavky pro účely sestavování finančních účtů měnové unie (MUFA) (5 řad).

Akciové fondy (27 řad), dluhopisové fondy (27 řad), smíšené fondy (27 řad), fondy nemovitostí (15 řad), ostatní fondy (27 řad): rozvaha pro investiční fondy podle druhu investice členěné podle sektoru měnové finanční instituce/instituce jiné než měnové finanční instituce.

Rozvahové údaje o veřejných fondech (12 řad) a fondech zvláštních investorů (12 řad).

Celková aktiva/pasiva pro jiné kategorie ostatních finančních zprostředkovatelů (1 řada).

ÚDAJE O ÚPRAVÁCH A TRANSAKCÍCH

Kromě stavových řad se v případech, kdy jsou k dispozici, vyžadují odpovídající řady ‚překlasifikací a ostatních úprav‘ a ‚transakcí‘, včetně údajů o prodejích a zpětných odkupech akcií/podílových jednotek investičních fondů.

6.2   Požadavky na údaje

Klíčové ukazatele by měly všechny zúčastněné členské státy přenášet v okamžiku, kdy jsou k dispozici skutečné údaje. Pokud skutečné údaje k dispozici pro určitá členění nebo pro dohodnutou čtvrtletní periodicitu nejsou, mají být pokud možno poskytnuty odhady.

‚Doplňující údaje‘ by měly zasílat pouze ty země, pro které jsou skutečné údaje k dispozici.

V případě, že základní ekonomický jev existuje, ale není statisticky sledován, a proto nelze poskytnout vnitrostátní odhady, mohou národní centrální banky rozhodnout, že časovou řadu buď nebudou vykazovat, nebo ji budou vykazovat jako chybějící se statusem sledování ‚L‘. Každá časová řada, která není vykázána, bude proto vykládána jako ‚údaje, které existují, ale nejsou shromažďovány‘ a na úrovni ECB lze provést pro účely sestavení agregátů eurozóny předpoklady/odhady.

V případě údajů o transakcích, jsou-li transakce odhadovány na základě změny stavů (Qt–Qt-1), neměly by národní centrální banky vykazovat časové řady nebo by je měly vykazovat jako chybějící se statusem sledování ‚L‘.

Pokud základní jev neexistuje, musí být časová řada vykázána jako chybějící se statusem sledování ‚M‘.

V případě údajů o ‚překlasifikacích a ostatních úpravách‘ musí být údaje vykázány pouze v případě, že dojde k překlasifikaci či jiné úpravě popsané v oddílu 4.2.

7.   Postup při revizích

Může dojít k tomu, že národní centrální banky musí revidovat údaje přenesené v předchozím čtvrtletí (obvyklé revize). Kromě toho mohou být prováděny i revize údajů za starší čtvrtletí (historické revize).

Platí tyto obecné zásady:

Při příležitosti všech pravidelných čtvrtletních přenosů údajů lze kromě údajů o posledním čtvrtletí poslat pouze ‚obvyklé‘ revize (tj. revize údajů zaslaných v předchozím čtvrtletí).

‚Historické‘ revize by měly být omezeny a vykazovány k odlišnému datu než pravidelné výkazy. V zásadě by menší rutinní historické revize údajů měly být prováděny pouze ročně (spolu s přenosy údajů za čtvrté čtvrtletí). Výjimečně lze v průběhu roku (mimo pravidelné cykly sestavování statistik) přijmout historické revize, které značně zlepšují kvalitu údajů.

V případě významné revize musí být ECB poskytnuty vysvětlivky.

Dodatek 1

ŘADY PRO INVESTIČNÍ FONDY, KTERÉ SE PŘENÁŠEJÍ DO ECB — ÚDAJE O STAVECH

(Klíčové ukazatele/Doplňkové (memo) položky)

AKTIVA

Název položky a členění podle splatnosti/geografické členění/sektorové členění

Investiční fondy/celkem

Akciové fondy

Dluhopisové fondy

Smíšené fondy

Fondy nemovitostí

Ostatní fondy

Veřejné fondy

Fondy zvláštních investorů

Vklady/svět/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Doplňkový

Doplňkový

Úvěry celková splatnost/svět/celkem

Doplňkový

 

 

 

 

 

 

 

Krátkodobé úvěry/svět/celkem

Doplňkový

 

 

 

 

 

 

 

Dlouhodobé úvěry/svět/celkem

Doplňkový

 

 

 

 

 

 

 

Cenné papíry jiné než akcie celková splatnost/svět/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Doplňkový

Doplňkový

Cenné papíry jiné než akcie celková splatnost/tuzemsko/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

 

Klíčový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie celková splatnost/tuzemsko/měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

Doplňkový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie celková splatnost/tuzemsko/instituce jiné než měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

Doplňkový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie celková splatnost/ostatní zúčastněné členské státy/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

 

Klíčový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie celková splatnost/ostatní zúčastněné členské státy/měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

Doplňkový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie celková splatnost/ostatní zúčastněné členské státy/instituce jiné než měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

Doplňkový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie celková splatnost/zbytek světa/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

 

Klíčový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie do 1 roku/svět/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie do 1 roku/tuzemsko/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

 

Klíčový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie do 1 roku/tuzemsko/měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

Doplňkový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie do 1 roku/tuzemsko/instituce jiné než měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

Doplňkový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie do 1 roku/ostatní zúčastněné členské státy/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

 

Klíčový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie do 1 roku/ostatní zúčastněné členské státy/měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

Doplňkový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie do 1 roku/ostatní zúčastněné členské státy/instituce jiné než měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

Doplňkový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie do 1 roku/zbytek světa/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

 

Klíčový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie nad 1 rok/svět/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie nad 1 rok/tuzemsko/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

 

Klíčový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie nad 1 rok/tuzemsko/měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

Doplňkový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie nad 1 rok/tuzemsko/instituce jiné než měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

Doplňkový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie nad 1 rok/ostatní zúčastněné členské státy/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

 

Klíčový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie nad 1 rok/ostatní zúčastněné členské státy/měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

Doplňkový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie nad 1 rok/ostatní zúčastněné členské státy/instituce jiné než měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

Doplňkový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie nad 1 rok/zbytek světa/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

 

Klíčový

 

 

Akcie a ostatní majetkové účasti/svět/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Doplňkový

Doplňkový

Akcie a ostatní majetkové účasti/tuzemsko/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

 

 

Akcie a ostatní majetkové účasti/tuzemsko/měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Akcie a ostatní majetkové účasti/tuzemsko/instituce jiné než měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Akcie a ostatní majetkové účasti/ostatní zúčastněné členské státy/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

 

 

Akcie a ostatní majetkové účasti/ostatní zúčastněné členské státy/měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Akcie a ostatní majetkové účasti/ostatní zúčastněné členské státy/instituce jiné než měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Akcie a ostatní majetkové účasti/zbytek světa/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

 

 

Kótované akcie/svět/celkem

Doplňkový

 

 

 

 

 

 

 

Akcie investičních fondů/svět/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Doplňkový

Doplňkový

Akcie investičních fondů/tuzemsko/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

 

 

Akcie investičních fondů/tuzemsko/měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Akcie investičních fondů/tuzemsko/instituce jiné než měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Akcie investičních fondů/ostatní zúčastněné členské státy/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

 

 

Akcie investičních fondů/ostatní zúčastněné členské státy/měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Akcie investičních fondů/ostatní zúčastněné členské státy/instituce jiné než měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Akcie investičních fondů/zbytek světa/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

 

 

Akcie fondů peněžního trhu/svět/měnové finanční instituce

Doplňkový

 

 

 

 

 

 

 

Stálá aktiva/svět/celkem

Klíčový

 

 

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Doplňkový

Doplňkový

Finanční deriváty/svět/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Doplňkový

Doplňkový

Ostatní aktiva (včetně ‚úvěrů‘)/svět/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Doplňkový

Doplňkový

CELKOVÁ AKTIVA/PASIVA/svět/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Doplňkový

Doplňkový


PASIVA

Název položky a členění podle splatnosti/geografické členění/sektorové členění

Investiční fondy/celkem

Akciové fondy

Dluhopisové fondy

Smíšené fondy

Fondy nemovitostí

Ostatní fondy

Veřejné fondy

Fondy zvláštních investorů

Vklady a přijaté úvěry/svět/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Doplňkový

Doplňkový

Akcie investičních fondů/svět/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Doplňkový

Doplňkový

Akcie investičních fondů/tuzemsko/celkem

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Akcie investičních fondů/tuzemsko/měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Akcie investičních fondů/tuzemsko/instituce jiné než měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Akcie investičních fondů/ostatní zúčastněné členské státy/celkem

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Akcie investičních fondů/ostatní zúčastněné členské státy/měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Akcie investičních fondů/ostatní zúčastněné členské státy/instituce jiné než měnové finanční instituce

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Akcie investičních fondů/zbytek světa/celkem

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Finanční deriváty/svět/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Doplňkový

Doplňkový

Ostatní pasiva (včetně ‚dluhových cenných papírů‘ a ‚kapitálu a rezerv‘)/svět/celkem

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Klíčový

Doplňkový

Doplňkový

ŘADY PRO INVESTIČNÍ FONDY, KTERÉ SE PŘENÁŠEJÍ DO ECB — ÚDAJE O TRANSAKCÍCH

(Doplňkové (memo) položky)

AKTIVA

Název položky a členění podle splatnosti/geografické členění/sektorové členění

Investiční fondy/celkem

Akciové fondy

Dluhopisové fondy

Smíšené fondy

Fondy nemovitostí

Ostatní fondy

Veřejné fondy

Fondy zvláštních investorů

Vklady/svět/celkem

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Úvěry celková splatnost/svět/celkem

Doplňkový

 

 

 

 

 

 

 

Úvěry do 1 roku/svět/celkem

Doplňkový

 

 

 

 

 

 

 

Úvěry nad 1 rok/svět/celkem

Doplňkový

 

 

 

 

 

 

 

Cenné papíry jiné než akcie celková splatnost/svět/celkem

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie do 1 roku/svět/celkem

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Cenné papíry jiné než akcie nad 1 rok/svět/celkem

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Akcie a ostatní majetkové účasti/svět/celkem

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Kótované akcie/svět/celkem

Doplňkový

 

 

 

 

 

 

 

Akcie investičních fondů/svět/celkem

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Akcie fondů peněžního trhu/svět/měnové finanční instituce

Doplňkový

 

 

 

 

 

 

 

Stálá aktiva/svět/celkem

Doplňkový

 

 

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Ostatní aktiva (včetně ‚úvěrů‘ a ‚finančních derivátů‘)/svět/celkem

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

CELKOVÁ AKTIVA/PASIVA/svět/celkem

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 


PASIVA

Název položky a členění podle splatnosti/geografické členění/sektorové členění

Investiční fondy/celkem

Akciové fondy

Dluhopisové fondy

Smíšené fondy

Fondy nemovitostí

Ostatní fondy

Veřejné fondy

Fondy zvláštních investorů

Vklady a přijaté úvěry/svět/celkem

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Akcie investičních fondů/svět/celkem

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Ostatní pasiva (včetně ‚dluhových cenných papírů‘, ‚kapitálu a rezerv‘ a ‚finančních derivátů‘)/svět/celkem

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

ŘADY PRO INVESTIČNÍ FONDY, KTERÉ SE PŘENÁŠEJÍ DO ECB — PRODEJE A ZPĚTNÉ ODKUPY

(Doplňkové (memo) položky)

PASIVA

Název položky a členění podle splatnosti/geografické členění/sektorové členění

Investiční fondy/celkem

Akciové fondy

Dluhopisové fondy

Smíšené fondy

Fondy nemovitostí

Ostatní fondy

Veřejné fondy

Fondy zvláštních investorů

Akcie investičních fondů/svět/celkem — prodej nových akcií

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 

Akcie investičních fondů/svět/celkem — zpětné odkupy akcií

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

Doplňkový

 

 


(1)  Viz dodatek 2.

(2)  Obsažen v příloze A nařízení Rady (ES) č. 2223/96 ze dne 25. června 1996 o Evropském systému národních a regionálních účtů ve Společenství (Úř. věst. L 310, 30.11.1996, s. 1).

(3)  Úř. věst. L 318, 27.11.1998, s. 8.

(4)  V případě, že na vnitrostátní úrovni jsou fondy investující do převoditelných cenných papírů a nemovitostí klasifikovány jako ‚smíšené fondy‘, měly by být tyto fondy zařazeny do kategorie ‚smíšené fondy‘.

(5)  Pro statistické účely je leasing definován jako finanční leasing, pokud leasingové období pokrývá celou dobu nebo většinu doby ekonomické životnosti zboží dlouhodobé spotřeby. Na konci leasingového období má nájemce často možnost koupit zboží za nominální cenu (ESA 95, příloha II).

(6)  S výjimkou akcií/podílových jednotek investičních fondů.

A

:

Investiční fondy.

B

:

Obchodníci s cennými papíry a deriváty.

C

:

Finanční podniky poskytující úvěry.

D

:

Jiní ostatní finanční zprostředkovatelé.

(7)  Upozorňujeme, že v rozvaze měnových finančních institucí nejsou rozlišeny vklady a úvěry na straně aktiv a pasiv. Namísto toho se všechny neobchodovatelné prostředky uložené u měnových finančních institucí/půjčené měnovým finančním institucím (= pasiva) považují za ‚vklady‘ a všechny prostředky umístěné u/vypůjčené od měnových finančních institucí (= aktiva) se považují za ‚úvěry‘. ESA 95 však vymezuje rozdíl založený na kritériu iniciátora transakce. V případech, kdy je iniciativa na straně dlužníka, má být finanční transakce klasifikována jako úvěr. V případech, kdy je iniciativa na straně věřitele, má být transakce klasifikována jako vklad.

(8)  Evropská centrální banka, listopad 2002.

(9)  Úř. věst. L 372, 31.12.1986, s. 1. Směrnice naposledy pozměněná směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2003/51/ES (Úř. věst. L 178, 17.7.2003, s. 16).

(10)  Požadováno pouze pro položku ‚úvěry‘.

(11)  Standard pro sektorovou klasifikaci stanoví ESA 95.

(12)  Vládní instituce: rezidentské jednotky, jejichž hlavní činností je výroba netržního zboží a poskytování služeb, určených pro individuální a kolektivní spotřebu a/nebo přerozdělení národního důchodu a bohatství. (ESA 95 odstavce 2.68–2.70). Vládní instituce zahrnují ústřední vládní instituce, národní vládní instituce, místní vládní instituce a fondy sociálního zabezpečení (ESA 95, odstavce 2.71–2.74). Další pokyny k sektorové klasifikaci viz Money and Banking Statistics Sector Manual: Guidance for the statistical classification of customers (Příručka pro sektor měnové a bankovní statistiky: Návod pro statistickou klasifikaci klientů), Evropská centrální banka, druhé vydání, listopad 1999.

(13)  Ostatní rezidenti zahrnují:

ostatní finanční zprostředkovatele definované v tomto rámci,

pomocné finanční instituce,

pojišťovny a penzijní fondy. Finanční společnosti a kvazispolečnosti, které nejsou měnovými společnostmi a kvazispolečnostmi, které se převážně zabývají finančním zprostředkováním v důsledku sdílení rizik (ESA 95, odstavce 2.60–2.67),

nefinanční podniky. Podniky a kvazispolečnosti, které se nezabývají finančním zprostředkováním, ale převážně se zabývají výrobou tržního zboží a poskytováním nefinančních služeb (ESA 95, odstavce 2.21–2.31),

domácnosti. Jednotlivci nebo skupiny jednotlivců jako spotřebitelé a výrobci zboží a poskytovatelé nefinančních služeb výhradně pro svou vlastní konečnou spotřebu a jako výrobci tržního zboží a nefinančních a finančních služeb za předpokladu, že jejich činnosti nejsou činnostmi kvazispolečností. Patří k nim neziskové instituce sloužící domácnostem, zabývající se převážně výrobou netržního zboží a poskytováním služeb určených pro konkrétní skupinu domácností (ESA 95, odstavce 2.75–2.88).

(14)  S výjimkou akcií/podílových jednotek investičních fondů.

(15)  Nevykazuje se za akciové a dluhopisové fondy.

(16)  Úvěry se rovněž samostatně vykazují za dílčí sektor ‚investiční fondy celkem‘.

(17)  ‚Pracovní den národní centrální banky‘ znamená kterýkoli den, kdy je konkrétní národní centrální banka zúčastněného členského státu otevřena za účelem provádění operací měnové politiky ESCB.

(18)  Viz rovněž oddíl 6.2 ‚Požadavky na údaje‘.

(19)  Například v případě Řecka se používají kódy oblasti protistrany ‚U2‘ a ‚U8‘ pro údaje týkající se období do 2000Q4 včetně a kódy ‚U5‘ a ‚U4‘ se používají od 2001Q1 dále.

(20)  Například v případě Řecka se kód ‚N‘ používá pro údaje týkající se období do 2000Q4 včetně a kód ‚E‘ od 2001Q1 dále.

(21)  Atributy jsou statistické veličiny, které poskytují uživatelům dodatečné kódované (např. jednotka) a nekódované (např. metoda sestavování statistiky) informace o vyměňovaných údajích. ‚Povinné‘ jsou ty atributy, u nichž všichni partneři znají dané hodnoty. ‚Podmíněné‘ jsou atributy, které jsou definovány, pouze pokud jsou známy ve zpravodajské instituci (např. identifikátory tuzemských řad) nebo pokud jsou relevantní (např. sestavování, přerušení). Hodnoty atributů mají být vyměňovány, pouze pokud jsou stanoveny poprvé nebo kdykoli se změní. V každé výměně je uveden pouze status sledování, přiřazený každému sledování.

(22)  Změny se oznamují odpovědné obchodní oblasti ECB faxem nebo elektronickou poštou.

(23)  Evropskou centrální bankou se rozumí Generální ředitelství ECB pro statistiku.

(24)  Například v případě Řecka je hodnota tohoto atributu nastavena jako ‚GRD‘ pro období do 2000Q4 včetně a jako ‚EUR‘ od 2001Q1 dále.

(25)  Pro účely skupiny klíčů ostatních finančních zprostředkovatelů se tento atribut nevyžaduje, neboť tato informace je k dispozici již z řad překlasifikací. Byl do seznamu přidán, protože je součástí společného seznamu možných hodnot pro atribut statusu sledování pro všechny skupiny klíčů. Pokud se však vykazuje status sledování ‚B‘, musí k němu být přiřazena hodnota sledování před přerušením (OBS_PRE_BREAK).

(26)  Pokud kvůli zvyklostem na místním trhu nebo právnímu rámci nelze časovou řadu (nebo její část) použít (základní jev neexistuje), vykazuje se chybějící hodnota (‚–‘) se statusem sledování ‚M‘.

(27)  Pokud nejsou kvůli místním statistickým podmínkám údaje pro časovou řadu shromažďovány buď ke konkrétním datům nebo za celkovou délku časové řady (základní ekonomický jev existuje, ale není statisticky sledován), vykazuje se chybějící hodnota (‚–‘) se statusem sledování ‚L‘ v každém období.

(28)  Tato sledování nabývají konečných hodnot (status sledování ‚A‘) v pozdější fázi. Nové revidované hodnoty přepisují předchozí prozatímní sledování.


Nahoru