EUR-Lex Достъп до правото на Европейския съюз

Обратно към началната страница на EUR-Lex

Този документ е извадка от уебсайта EUR-Lex.

Документ 32005O0017

Насоки на Европейската централна банка от 30 декември 2005 година за изменение на Насоки ЕЦБ/2000/7 относно инструментите и процедурите на паричната политика на Еуросистемата (EЦБ/2005/17)

OB L 30, 2.2.2006г., стр. 26—29 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
специално българско издание: глава 10 том 007 стр. 243 - 246
специално румънско издание: глава 10 том 007 стр. 243 - 246

Правен статус на документа Вече не е в сила, Дата на изтичане на валидността: 31/12/2011; отменен от 32011O0014

ELI: http://data.europa.eu/eli/guideline/2006/44/oj

10/ 07

BG

Официален вестник на Европейския съюз

243


32005O0017


L 030/26

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


НАСОКИ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

от 30 декември 2005 година

за изменение на Насоки ЕЦБ/2000/7 относно инструментите и процедурите на паричната политика на Еуросистемата

(EЦБ/2005/17)

(2006/44/ЕО)

УПРАВИТЕЛНИЯТ СЪВЕТ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност, и по-специално член 105, параграф 2, първо тире от него,

като взе предвид Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка, и по-специално членове 12.1 и 14.3, във връзка с член 3.1, член 18.2, първо тире и член 20, първи параграф от него,

като има предвид, че:

(1)

Постигането на единна парична политика предполага да се дефинират инструментите и процедурите, които да бъдат използвани от Еуросистемата, състоящи се от националните централни банки (НЦБ) и Европейската централна банка (ЕЦБ), за да може тази политика да се изпълнява по еднакъв начин в участващите държави-членки.

(2)

ЕЦБ има правомощието да постанови необходимите инструкции за изпълнението на единната парична политика на Еуросистемата, а НЦБ са задължени да действат в съответствие с тези насоки.

(3)

Приложение I, глава 6 от Насоки ЕЦБ/2000/7 от 31 август 2000 г. относно инструментите и процедурите на паричната политика на Еуросистемата (1) трябва да бъде изменена в две отношения. Първо, критериите за допустимост на активите в раздели 1 и 2, трябва да се уточнят във връзка с гаранциите, обезпечени с активи. Гаранциите, обезпечени с активи, които в момента са допустими, но не отговарят на новите критерии за допустимост, остават допустими за временен период. Второ, при структурираните заеми правилото, според което документите за подчинени дългове се изключват от раздел 1, трябва да се усъвършенства.

(4)

В съответствие с членове 12.1 и 14.3 от устава насоките на ЕЦБ са неразделна част от законодателството на Общността,

ПРИЕ НАСТОЯЩИТЕ НАСОКИ:

Член 1

Приложение I към Насоки ЕЦБ/2000/7 се изменя в съответствие с приложението към настоящите насоки.

Член 2

НЦБ на участващите държави-членки изпращат на ЕЦБ подробно описание на текстовете и начините, по които възнамеряват да спазят настоящите насоки, най-късно до 1 март 2006 г.

Член 3

Настоящите насоки влизат в сила два дни след приемането им. Член 1 се прилага от 1 май 2006 г.

Член 4

Адресати на настоящите насоки са националните централни банки на участващите държави-членки.

Съставено във Франкфурт на Майн на 30 декември 2005 година.

За Управителния съвет на ЕЦБ

Председател

Jean-Claude TRICHET


(1)  ОВ L 310, 11.12.2000 г., стр. 1. Насоки, последно изменени с Насоки ЕЦБ/2005/2 (ОВ L 111, 2.5.2005 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложение I се изменя, както следва (1):

1.

В раздел 6.2, трети параграф, първото тире се заменя със следното:

„—

Това трябва да са дългови инструменти със: а) фиксирана безусловна основна сума; б) купон, който не може да доведе до отрицателен паричен баланс. Освен това купонът трябва да бъде един от следните: i) нулев купон, ii) купон с фиксирана ставка; или iii) купон с променлива ставка, свързана с референтен лихвен процент. Купонът може да е свързан с промяна в тарифите на самата издаваща институция. Освен това облигации, индексирани според инфлацията, също са допустими. Тези характеристики могат да се поддържат до компенсирането на задължението (2).

Изискване а) не се прилага за гаранции, обезпечени с активи, с изключение на облигации, издадени от кредитни институции в съответствие с критериите, изложени в член 22, параграф 4 от Директивата за UCITS (3) (покрити банкови облигации). Еуросистемата оценява допустимостта на гаранции, обезпечени с активи, различни от покрити банкови облигации, по следните критерии:

Активите, генериращи активи, трябва да:

а)

са легално придобити в съответствие със законите на държавата-членка от първоначалния собственик или от посредник чрез специалните средства за секюритизация по начин, който Еуросистемата смята за „истинска продажба“, приложим за всяка трета страна, и да не са достъпни за първоначалния собственик и неговите кредитори, включително в случай на несъстоятелност на първоначалния собственик;

и

б)

не се състоят изцяло или частично, реално или потенциално, от полици, свързани с кредит, или подобни претенции в резултат на трансфера на кредитен риск чрез кредитни деривативи.

Еуросистемата си запазва правото да изиска от която и да е релевантна трета страна (като издаващата институция, първоначалния собственик или уреждащия сделката) всякакви изяснения и/или правно потвърждение, които смята за необходими за оценка на правото на гаранции, обезпечени с активи.

Гаранции, обезпечени с активи, които са допустими съгласно Насоки ЕЦБ/2005/2, но не отговарят на посочените по-горе критерии, остават допустими временно до 15 октомври 2006 г.

2.

В раздел 6.2, трети параграф, към края на шесто тире се добавя следното изречение:

„Гаранции, обезпечени с активи, издадени от институции от Г10, които не са емитирани от ЕИП, не са допустими.“

3.

В раздел 6.3, втори параграф, първото тире се заменя със следния текст:

„—

Това трябва да са дългови инструменти (реализируеми или нереализируеми на пазара) със: а) фиксирана безусловна главница; б) купон, който не може да доведе до отрицателен паричен баланс. Освен това купонът следва да бъде един от следните: i) нулев купон; ii) купон с фиксирана тарифа; или (iii) купон с променлива тарифа, свързана с референтния лихвен процент. Купонът може да е свързан с промяна в тарифите на самата издаваща институция. В допълнение облигации, индексирани според инфлацията, също са допустими. Тези характеристики могат да се поддържат до компенсирането на задължението.

Изискване а) не се прилага за гаранции, обезпечени с активи, с изключение на облигации, издадени от кредитни институции в съответствие с критериите, изложени в член 22, параграф 4 от директивата за UCITS (покрити банкови облигации). Еуросистемата оценява допустимостта на гаранции, обезпечени с активи, различни от покрити банкови облигации, по следните критерии:

Активите, генериращи активи, трябва да:

а)

са легално придобити в съответствие със законите на държавата-членка от първоначалния собственик или от посредник чрез специалните гарантиращи средства по начин, който Еуросистемата смята за „истинска продажба“, приложим за всяка трета страна и да не са достъпни за първоначалния собственик и неговите кредитори, включително в случай на несъстоятелност на първоначалния собственик;

и

б)

не се състоят изцяло или частично, реално или потенциално, от полици, свързани с кредит или подобни претенции в резултат на трансфера на кредитен риск чрез кредитни деривативи.

Еуросистемата си запазва правото да изиска от която и да е релевантна трета страна (като издаващата институция, първоначалния собственик или уреждащия сделката) всякакви разяснения и/или правно потвърждение, които смята за необходими за оценка на правото на гаранции, обезпечени с активи.

Гаранции, обезпечени с активи, които са допустими съгласно Насоки ЕЦБ/2005/2, но не отговарят на посочените по-горе критерии, остават допустими временно до 15 октомври 2006 г.“

4.

В глава 6, таблица 4, бележки под линия 1 и 2 се заменят със следния текст:

„(1)

Трябва да имат: а) фиксирана безусловна главница; и б) купон, който не може да доведе до отрицателен паричен поток. Освен това купонът трябва да бъде един от следните: i) нулев купон; ii) купон с фиксирана ставка; или iii) купон с променлива ставка, свързана с референтния лихвен процент. Купонът може да е свързан с промяна в тарифите на самата издаваща институция. Освен това облигации, индексирани според инфлацията, също са допустими. Тези характеристики могат да се поддържат до компенсирането на задължението.

Изискване а) не се прилага за гаранции, обезпечени с активи, с изключение на облигации, издадени от кредитни институции в съответствие с критериите, установени в член 22, параграф 4 от директивата за UCITS (покрити банкови облигации). Еуросистемата оценява допустимостта на гаранции, обезпечени с активи, различни от покрити банкови облигации, по следните критерии:

Активите, генериращи парични средства, трябва да:

а)

са легално придобити в съответствие със законите на държавата-членка от първоначалния собственик или от посредник чрез специалните гарантиращи средства по начин, който Еуросистемата счита за „истинска продажба“, приложим за всяка трета страна, и да не са достъпни за първоначалния собственик и неговите кредитори, включително в случай на несъстоятелност на първоначалния собственик;

и

б)

не се състоят изцяло или частично, реално или потенциално, от полици, свързани с кредит или подобни претенции в резултат на трансфера на кредитен риск чрез кредитни деривативи.

Еуросистемата си запазва правото да изиска от която и да е релевантна трета страна (като издаващата институция, първоначалния собственик или уреждащия сделката) всякакви пояснения и/или правно потвърждение, които смята за необходими за оценка на правото на гаранции, обезпечени с активи.

Гаранции, обезпечени с активи, които са допустими съгласно Насоки ЕЦБ/2005/2, но не отговарят на посочените по-горе критерии, остават допустими временно до 15 октомври 2006 г.

(2)

Дълговите инструменти, даващи права за главницата и/или лихвата, които са подчинени на правата на притежателите на други документи за дългове от същата издаваща институция (или в рамките на структуриран заем, подчинен на други траншове на същия заем), се изключват от ред 1. Транш (или подтранш) се смята за неподчинен спрямо други траншове (или подтраншове) на същия дълг и за „приоритетен“, ако в съответствие с приоритетността на плащането, приложимо след доставянето на известието за изпълнение, според проспекта с офертите, този транш (или подтранш) получава приоритетно плащане (на главницата и лихвата) пред други траншове или подтраншове или последен нанася загуби във връзка със заложените активи.“


(1)  Измененията следват формата и номерацията на бележките под линия в приложение I, приети от Управителния съвет на 3 февруари 2005 г. и публикувани на уебсайта на ЕЦБ.

(2)  Дълговите инструменти, даващи права за главницата и/или лихвата, които са подчинени на правата на притежателите на други документи за дългове от същата издаваща институция (или в рамките на структуриран заем, подчинен на други траншове на същия заем), се изключват от ред 1. Транш (или подтранш) се смята за неподчинен спрямо други траншове (или подтраншове) на същия дълг и за „приоритетен“, ако в съответствие с приоритетността на плащането, приложимо след доставянето на известието за изпълнение, според проспекта с офертите, този транш (или подтранш) получава приоритетно плащане (на главницата и лихвата) пред други траншове или подтраншове или последен нанася загуби във връзка със заложените активи.

(3)  Директива 85/611/ЕИО на Съвета от 20 декември 1985 г. относно координирането на законовите, подзаконовите и административните разпоредби, свързани с дружества за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (UCITS) (ОВ L 375, 31.12.1985 г., стр. 3). Директива, последно изменена с Директива 2005/1/ЕО (ОВ L 79, 24.3.2005 г., стр. 9).“


Нагоре