EUR-Lex Baza aktów prawnych Unii Europejskiej

Powrót na stronę główną portalu EUR-Lex

Ten dokument pochodzi ze strony internetowej EUR-Lex

Dokument 32006D0023(01)

2007/44/WE: Decyzja Europejskiego Banku Centralnego z dnia 15 grudnia 2006 r. określająca warunki przekazywania udziałów kapitałowych w Europejskim Banku Centralnym pomiędzy krajowymi bankami centralnymi oraz dostosowania opłaconego kapitału ( EBC/2006/23 )

Dz.U. L 24 z 31.1.2007, str. 5—8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Status prawny dokumentu Już nie obowiązuje, Data zakończenia ważności: 01/01/2009; Uchylony przez 32008D0025(01)

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/44(1)/oj

31.1.2007   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 24/5


DECYZJA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO

z dnia 15 grudnia 2006 r.

określająca warunki przekazywania udziałów kapitałowych w Europejskim Banku Centralnym pomiędzy krajowymi bankami centralnymi oraz dostosowania opłaconego kapitału

(EBC/2006/23)

(2007/44/WE)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności art. 28 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

W związku z dostosowaniem wag przypisanych krajowym bankom centralnym w rozszerzonym kluczu subskrypcji kapitału Europejskiego Banku Centralnego (EBC) (poniżej określanych, odpowiednio, jako „wagi klucza kapitałowego” oraz „klucz kapitałowy”), zgodnie z decyzją EBC/2006/21 z dnia 15 grudnia 2006 r. dotyczącą procentowych udziałów krajowych banków centralnych w kluczu subskrypcji kapitału Europejskiego Banku Centralnego (1) niezbędne jest przyjęcie przez Radę Prezesów warunków przekazywania udziałów kapitałowych pomiędzy krajowymi bankami centralnymi będącymi członkami Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC) na dzień 31 grudnia 2006 r., w celu zapewnienia zgodności pomiędzy opłaconymi udziałami a dokonanymi dostosowaniami. Niezbędne jest tym samym przyjęcie nowej decyzji EBC uchylającej z dniem 1 stycznia 2007 r. decyzję EBC/2004/7 z dnia 22 kwietnia 2004 r. określającą warunki przekazywania udziałów kapitałowych w Europejskim Banku Centralnym pomiędzy krajowymi bankami centralnymi oraz dostosowania opłaconego kapitału (2).

(2)

Bulgarian National Bank oraz Banca Naţională a României nie staną się częścią ESBC aż do dnia 1 stycznia 2007 r., co oznacza że przekazy udziałów kapitałowych zgodne z art. 28 ust. 5 Statutu nie mają obecnie zastosowania do tych krajowych banków centralnych.

(3)

Decyzja EBC/2006/22 z dnia 15 grudnia 2006 r. określająca środki niezbędne do opłacenia kapitału Europejskiego Banku Centralnego przez uczestniczące krajowe banki centralne (3) określiła, w jaki sposób i do jakiego poziomu krajowe banki centralne państw członkowskich, które wprowadziły walutę euro (poniżej określane jako „uczestniczące krajowe banki centralne”) powinny dokonać wpłat na poczet kapitału Europejskiego Banku Centralnego w związku z rozszerzonym kluczem kapitałowym. Decyzja EBC/2006/26 z dnia 18 grudnia 2006 r. określająca środki niezbędne do opłacenia kapitału Europejskiego Banku Centralnego przez nieuczestniczące krajowe banki centralne (4) określa, do jakiego poziomu krajowe banki centralne państw członkowskich, które nie wprowadzą waluty euro do dnia 1 stycznia 2007 r. (poniżej określane jako „nieuczestniczące krajowe banki centralne”), powinny na dzień 1 stycznia 2007 r. dokonać wpłat na poczet kapitału Europejskiego Banku Centralnego w związku z rozszerzonym kluczem kapitałowym.

(4)

Uczestniczące krajowe banki centralne z wyjątkiem Banka Slovenije opłaciły przypadające na nie udziały w subskrybowanym kapitale EBC zgodnie z decyzją EBC/2004/6 z dnia 22 kwietnia 2004 r. określającą środki niezbędne do opłacenia kapitału Europejskiego Banku Centralnego przez uczestniczące krajowe banki centralne (5). Biorąc pod uwagę powyższe, art. 2 ust. 1 decyzji EBC/2006/22 nakazuje, aby dany uczestniczący krajowy bank centralny dokonał przekazania dodatkowych kwot na rzecz EBC albo też, odpowiednio, aby EBC dokonał zwrotnego przekazania odpowiednich kwot na rzecz danego uczestniczącego krajowego banku centralnego – w celu osiągnięcia kwot wskazanych w tabeli zawartej w art. 1 decyzji EBC/2006/22.

(5)

Ponadto art. 2 ust. 1 oraz art. 2 ust. 2 decyzji EBC/2006/30 z dnia 30 grudnia 2006 r. w sprawie dokonania przez Banka Slovenije wpłat na poczet kapitału, przekazania aktywów rezerwy walutowej oraz wniesienia wkładów na poczet rezerw i odpisów Europejskiego Banku Centralnego (6) przewidują, że Banka Slovenije, który stanie się uczestniczącym krajowym bankiem centralnym z dniem 1 stycznia 2007 r., podlega obowiązkowi wpłaty pozostającej do opłacenia części subskrybowanego przez siebie kapitału EBC – w celu osiągnięcia kwot wskazanych w tabeli zawartej w art. 1 decyzji EBC/2006/22.

(6)

Na podobnej zasadzie nieuczestniczące krajowe banki centralne, z wyjątkiem Bulgarian National Bank oraz Banca Naţională a României, opłaciły już przypadające na nie udziały w subskrybowanym kapitale EBC zgodnie z decyzją EBC/2004/10 z dnia 23 kwietnia 2004 r. określającą środki niezbędne do opłacenia kapitału Europejskiego Banku Centralnego przez nieuczestniczące krajowe banki centralne (7). Biorąc pod uwagę powyższe, art. 2 ust. 1 decyzji EBC/2006/26 nakazuje, aby każdy z takich nieuczestniczących krajowych banków centralnych dokonał przekazania dodatkowych kwot na rzecz EBC albo też, odpowiednio, aby otrzymał odpowiednią kwotę zwrotną z EBC – w celu osiągnięcia kwot wskazanych w tabeli zawartej w art. 1 decyzji EBC/2006/26. Artykuł 2 ust. 2 decyzji EBC/2004/26 stwierdza, że Bulgarian National Bank oraz Banca Naţională a României powinny przekazać na rzecz EBC kwoty wskazane obok nazwy danego banku w tabeli zawartej w art. 1 tej decyzji,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł 1

Przekazanie udziałów kapitałowych

Uwzględniając udział w kapitale EBC, jaki będzie subskrybowany przez każdy z krajowych banków centralnych z wyjątkiem Bulgarian National Bank oraz Banca Naţională a României w dniu 31 grudnia 2006 r., jak również udział w kapitale EBC, jaki będzie subskrybowany przez każdy z tych krajowych banków centralnych od dnia 1 stycznia 2007 r. w wyniku dostosowania wag klucza kapitałowego opisanych w art. 2 decyzji EBC/2006/21, wskazane krajowe banki centralne dokonają samodzielnie odpowiedniego przekazania udziałów kapitałowych w drodze przekazów do EBC bądź z EBC – aby zapewnić zgodność pomiędzy udziałami opłaconymi na dzień 1 stycznia 2007 r. a dostosowanymi wagami. W tym celu każdy z takich krajowych banków centralnych, na mocy postanowień niniejszego artykułu i bez konieczności spełniania dalszych wymogów formalnych lub wydawania dalszych aktów, przekaże albo otrzyma w dniu 1 stycznia 2007 r. udział w subskrybowanym kapitale EBC wskazany obok nazwy odpowiedniego banku w czwartej kolumnie tabeli zawartej w załączniku I do niniejszej decyzji, przy czym znak „+” odnosi się do udziału kapitałowego przekazywanego przez EBC na rzecz krajowego banku centralnego, a znak „-” do udziału kapitałowego przekazywanego przez krajowy bank centralny na rzecz EBC.

Artykuł 2

Dostosowanie opłaconego kapitału

1.   Uwzględniając wysokość kapitału EBC opłaconego przez każdy krajowy bank centralny (jeżeli ma zastosowanie) oraz wysokość kapitału EBC, którą każdy krajowy bank centralny opłaci na dzień 1 stycznia 2007 r., wskazane, odpowiednio, w art. 1 decyzji EBC/2006/22 w odniesieniu do uczestniczących krajowych banków centralnych oraz w art. 1 decyzji EBC/2006/26 w odniesieniu do nieuczestniczących krajowych banków centralnych, każdy krajowy bank centralny w pierwszym dniu operacyjnym transeuropejskiego zautomatyzowanego błyskawicznego systemu rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym („TARGET”) następującym po 1 stycznia 2007 r. przekaże albo otrzyma kwotę netto wskazaną obok nazwy odpowiedniego banku w czwartej kolumnie tabeli zawartej w załączniku II do niniejszej decyzji, przy czym znak „+” odnosi się do kwoty przekazywanej przez krajowy bank centralny na rzecz EBC, a znak „-” do kwoty przekazywanej przez EBC na rzecz krajowego banku centralnego.

2.   W pierwszym dniu operacyjnym TARGET następującym po 1 stycznia 2007 r. EBC oraz krajowe banki centralne podlegające obowiązkowi przekazania odpowiedniej kwoty zgodnie z ust. 1 dokonają także, niezależnie od powyższego, przekazania odsetek naliczonych za okres od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia przekazania. Podmioty przekazujące i otrzymujące odsetki będą tożsame z podmiotami przekazującymi i otrzymującymi kwoty, w stosunku do których odsetki zostały naliczone.

Artykuł 3

Postanowienia ogólne

1.   Każde przekazanie środków określone w art. 2 powyżej dokonane zostanie za pomocą TARGET.

2.   W przypadku gdy dany krajowy bank centralny nie ma dostępu do TARGET, kwoty określone w art. 2 zostaną przekazane w drodze uznania rachunku wskazanego w odpowiednim czasie przez EBC lub krajowy bank centralny.

3.   Wszystkie odsetki naliczane zgodnie z art. 2 ust. 2 obliczone zostaną w stosunku dziennym, przy założeniu 360-dniowej metody kalkulacji, w oparciu o stopę procentową odpowiadającą stopie referencyjnej równej stopie marginalnej, przy której ESBC przeprowadził ostatnią główną operację refinansującą.

4.   EBC oraz krajowe banki centralne podlegające obowiązkowi przekazania odpowiednich kwot zgodnie z art. 2 niniejszej decyzji wydadzą, przy zastosowaniu odpowiednich procedur, wszelkie instrukcje niezbędne dla prawidłowego i terminowego przekazania odpowiednich środków.

Artykuł 4

Postanowienia końcowe

1.   Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2007 r.

2.   Decyzja EBC/2004/7 zostaje niniejszym uchylona z dniem 1 stycznia 2007 r.

3.   Odesłania do decyzji EBC/2004/7 powinny być rozumiane jako odesłania do niniejszej decyzji.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem, dnia 15 grudnia 2006 r.

Prezes EBC

Jean-Claude TRICHET


(1)  Patrz: str. 1 niniejszego Dziennika Urzędowego.

(2)  Dz.U. L 205 z 9.6.2004, str. 9.

(3)  Patrz: str. 3 niniejszego Dziennika Urzędowego.

(4)  Patrz: str. 15 niniejszego Dziennika Urzędowego.

(5)  Dz.U. L 205 z 9.6.2004, str. 7.

(6)  Patrz: str. 17 niniejszego Dziennika Urzędowego.

(7)  Dz.U. L 205 z 9.6.2004, str. 19.


ZAŁĄCZNIK I

KAPITAŁ SUBSKRYBOWANY PRZEZ KRAJOWE BANKI CENTRALNE

 

Udziały subskrybowane na dzień 31 grudnia 2006 r.

(EUR)

Udziały subskrybowane na dzień 1 stycznia 2007 r.

(EUR)

Udziały podlegające przekazaniu

(EUR)

Uczestniczący krajowy bank centralny

 

 

 

Nationale Bank van België/ Banque nationale de Belgique

141 910 195,14

142 334 199,56

+ 424 004,42

Deutsche Bundesbank

1 176 170 750,76

1 182 149 240,19

+5 978 489,43

Bank of Greece

105 584 034,30

104 659 532,85

- 924 501,45

Banco de España

432 697 551,32

434 917 735,09

+2 220 183,77

Banque de France

827 533 093,09

828 813 864,42

+1 280 771,33

Central Bank and Financial Services Authority of Ireland

51 300 685,79

51 183 396,60

- 117 289,19

Banca d'Italia

726 278 371,47

721 792 464,09

-4 485 907,38

Banque centrale du Luxembourg

8 725 401,38

9 073 027,53

+ 347 626,15

De Nederlandsche Bank

222 336 359,77

224 302 522,60

+1 966 162,83

Oesterreichische Nationalbank

115 745 120,34

116 128 991,78

+ 383 871,44

Banco de Portugal

98 233 106,22

98 720 300,22

+ 487 194,00

Banka Slovenije

18 613 818,63

18 399 523,77

- 214 294,86

Suomen Pankki

71 711 892,59

71 708 601,11

-3 291,48

Nieuczestniczący krajowy bank centralny

 

 

 

Bulgarian National Bank

0

50 883 842,67

Nie ma zastosowania

Česká národní banka

81 155 136,30

79 957 855,35

-1 197 280,95

Danmarks Nationalbank

87 159 414,42

87 204 756,07

+45 341,65

Eesti Pank

9 927 369,94

9 810 391,04

- 116 978,90

Central Bank of Cyprus

7 234 070,02

7 195 054,85

-39 015,17

Latvijas Banka

16 571 585,02

16 204 715,21

- 366 869,81

Lietuvos bankas

24 623 661,42

24 068 005,74

- 555 655,68

Magyar Nemzeti Bank

77 259 867,83

75 700 733,22

-1 559 134,61

Bank Ċentrali ta' Malta/ Central Bank of Malta

3 600 341,00

3 583 125,79

-17 215,21

Narodowy Bank Polski

285 912 705,92

280 820 283,32

-5 092 422,60

Banca Naţională a României

0

145 099 312,72

Nie ma zastosowania

Národná banka Slovenska

39 770 691,11

38 970 813,50

- 799 877,61

Sveriges riksbank

134 292 162,94

134 298 089,46

+5 926,52

Bank of England

800 321 860,47

802 672 023,82

+2 350 163,35

Suma (1):

5 564 669 247,19

5 760 652 402,58

0


(1)  W związku z zaokrągleniami wskazane kwoty mogą nie sumować się do kwoty podanej w rubryce „Suma”.


ZAŁĄCZNIK II

KAPITAŁ OPŁACONY PRZEZ KRAJOWE BANKI CENTRALNE

 

Udziały opłacone na dzień 31 grudnia 2006 r.

(EUR)

Udziały opłacone od dnia 1 stycznia 2007 r.

(EUR)

Kwota podlegająca płatności w ramach przekazu

(EUR)

Uczestniczący krajowy bank centralny

 

 

 

Nationale Bank van België/Banque nationale de Belgique

141 910 195,14

142 334 199,56

+ 424 004,42

Deutsche Bundesbank

1 176 170 750,76

1 182 149 240,19

+5 978 489,43

Bank of Greece

105 584 034,30

104 659 532,85

- 924 501,45

Banco de España

432 697 551,32

434 917 735,09

+2 220 183,77

Banque de France

827 533 093,09

828 813 864,42

+1 280 771,33

Central Bank and Financial Services Authority of Ireland

51 300 685,79

51 183 396,60

- 117 289,19

Banca d'Italia

726 278 371,47

721 792 464,09

-4 485 907,38

Banque centrale du Luxembourg

8 725 401,38

9 073 027,53

+ 347 626,15

De Nederlandsche Bank

222 336 359,77

224 302 522,60

+1 966 162,83

Oesterreichische Nationalbank

115 745 120,34

116 128 991,78

+ 383 871,44

Banco de Portugal

98 233 106,22

98 720 300,22

+ 487 194,00

Banka Slovenije

1 302 967,30

18 399 523,77

+17 096 556,47

Suomen Pankki

71 711 892,59

71 708 601,11

-3 291,48

Nieuczestniczący krajowy bank centralny

 

 

 

Bulgarian National Bank

0

3 561 868,99

+3 561 868,99

Česká národní banka

5 680 859,54

5 597 049,87

-83 809,67

Danmarks Nationalbank

6 101 159,01

6 104 332,92

+3 173,91

Eesti Pank

694 915,90

686 727,37

-8 188,53

Central Bank of Cyprus

506 384,90

503 653,84

-2 731,06

Latvijas Banka

1 160 010,95

1 134 330,06

-25 680,89

Lietuvos bankas

1 723 656,30

1 684 760,40

-38 895,90

Magyar Nemzeti Bank

5 408 190,75

5 299 051,33

- 109 139,42

Bank Ċentrali ta' Malta/Central Bank of Malta

252 023,87

250 818,81

-1 205,06

Narodowy Bank Polski

20 013 889,41

19 657 419,83

- 356 469,58

Banca Naţională a României

0

10 156 951,89

+10 156 951,89

Národná banka Slovenska

2 783 948,38

2 727 956,95

-55 991,43

Sveriges riksbank

9 400 451,41

9 400 866,26

+ 414,85

Bank of England

56 022 530,23

56 187 041,67

+ 164 511,44

Suma (1):

4 089 277 550,12

4 127 136 230,00

+37 858 679,88


(1)  W związku z zaokrągleniami wskazane kwoty mogą nie sumować się do kwoty podanej w rubryce „Suma”


Góra