EUR-Lex Piekļuve Eiropas Savienības tiesību aktiem

Atpakaļ uz EUR-Lex sākumlapu

Šis dokuments ir izvilkums no tīmekļa vietnes EUR-Lex.

Dokuments 32017O0019

Eiropas Centrālās bankas Pamatnostādne (ES) 2017/1404 (2017. gada 23. jūnijs), ar ko groza Pamatnostādni ECB/2012/13 par TARGET2 vērtspapīriem (ECB/2017/19)

OV L 199, 29.7.2017., 26./29. lpp. (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokumenta juridiskais statuss Spēkā

ELI: http://data.europa.eu/eli/guideline/2017/1404/oj

29.7.2017   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 199/26


EIROPAS CENTRĀLĀS BANKAS PAMATNOSTĀDNE (ES) 2017/1404

(2017. gada 23. jūnijs),

ar ko groza Pamatnostādni ECB/2012/13 par TARGET2 vērtspapīriem (ECB/2017/19)

EIROPAS CENTRĀLĀS BANKAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 127. panta 2. punkta pirmo ievilkumu,

ņemot vērā Eiropas Centrālo banku sistēmas un Eiropas Centrālās bankas Statūtus un jo īpaši to 3.1., 12.1. un 12.3. pantu, kā arī 17., 18. un 22. pantu,

tā kā:

(1)

ECB Padome 2016. gada 16. martā apstiprināja “Tirgus infrastruktūras valdes” izveidi, kas ir jauna pārvaldības struktūra, kura atbild par tehniskajiem un operacionālajiem pārvaldības uzdevumiem tirgus infrastruktūru un platformu jomā.

(2)

Tajā pašā dienā ECB Padome apstiprināja “Tirgus infrastruktūras un maksājumu komitejas” izveidi, aizstājot “Maksājumu un norēķinu sistēmu komiteju”.

(3)

Lai pārņemtu T2V Konsultatīvās grupas pienākumus, sniegtu padomus Eurosistēmai par jautājumiem, kas attiecas uz vērtspapīru klīringu un norēķiniem, nodrošinājuma pārvaldību un T2V, izveidota Vērtspapīru un nodrošinājuma tirgus infrastruktūru konsultatīvā grupa (Advisory group on Market Infrastructures for Securities and Collateral – “AMI SeCo”).

(4)

Tādēļ jāgroza Pamatnostādne ECB/2012/13 (1), lai atspoguļotu Maksājumu un norēķinu sistēmu komitejas aizstāšanu ar Tirgus infrastruktūras un maksājumu komiteju, Tirgus infrastruktūras valdes izveidi un T2V Konsultatīvās grupas aizstāšanu ar AMI SeCo.

IR PIEŅĒMUSI ŠO PAMATNOSTĀDNI.

1. pants

Grozījumi

Pamatnostādni ECB/2012/13 groza šādi:

1)

ar šādām definīcijām papildina 2. pantu:

“25)

“Vērtspapīru un nodrošinājuma tirgus infrastruktūru konsultatīvā grupa” (Advisory group on Market Infrastructures for Securities and Collateral) jeb “AMI SeCo” ir konsultatīva struktūra, kuras uzdevums ir sniegt padomus Eurosistēmai par jautājumiem, kas attiecas uz vērtspapīru klīringu un norēķiniem, nodrošinājuma pārvaldību un T2V un kuras pilnvaras publicētas ECB interneta vietnē;

26)

“Tirgus infrastruktūras valde” jeb “TIV” ir vadības struktūra, kuras uzdevums ir palīdzēt ECB Padomei, nodrošinot, ka Eurosistēmas tirgus infrastruktūras un platformas skaidrās naudas norēķinu, vērtspapīru norēķinu un nodrošinājuma pārvaldības jomās tiek izturētas un attīstītas saskaņā ar Eiropas Centrālo banku sistēmas Līgumā noteiktajiem uzdevumiem, ECBS vajadzībām, tehnoloģiskajiem sasniegumiem, kā arī piemērojamām regulatīvajām un pārraudzības prasībām;

27)

“Tirgus infrastruktūras un maksājumu komiteja” jeb “TIMK” ir Eurosistēmas komiteja vai tās pēctece, kurai uzticēts palīdzēt Eurosistēmas lēmējinstancēm pildīt tiesību aktos noteikto ECBS pienākumu veicināt maksājumu sistēma raitu darbību, t. sk. attiecībā uz darbības nepārtrauktību.”;

2)

ar šādu punktu aizstāj 2. panta 18. punktu:

“18)

T2V Valde” (T2S Board) ir vadības struktūra, kura izveidota, pamatojoties uz Lēmumu ECB/2012/6, ar uzdevumu izstrādāt priekšlikumus ECB Padomei par būtiskākajiem stratēģiskajiem jautājumiem un pildīt tehniska rakstura uzdevumus saistībā ar T2V un kura darbojas kā viens no īpašajiem TIV formātiem;”;

3)

7. panta 1.–3. punktā visas atsauces uz “T2V konsultatīvo grupu” aizstāj ar “AMI SeCo”;

4)

ar šādu punktu aizstāj 8. panta 1. punktu:

“1.   Lai novērstu interešu konfliktus starp Eurosistēmas veikto T2V pakalpojumu sniegšanu un Eurosistēmas pārraudzības funkcijām, Eurosistēmas centrālas bankas nodrošina, ka:

a)

T2V Valdes locekļi nav tieši iesaistīti T2V pārraudzībā vai tādu CVD pārraudzībā, kas ārpakalpojuma veidā nodevuši savas norēķinu darbības T2V, ciktāl šāda iesaiste var radīt faktisku vai potenciālu interešu konfliktu saistībā ar to T2V Valdes locekļa statusu. Tiek ieviesti attiecīgi pasākumi šādu konfliktu identificēšanai un novēršanai;

b)

T2V Valdes locekļi nav Iekšējās audita komitejas (IAK) locekļi, un tie ikdienā nav iesaistīti 3. līmeņa darbībās;

c)

tiek nošķirta T2V pārraudzība un T2V darbība.”;

5)

9. panta 3. un 4. punktā visas atsauces uz “Maksājumu un norēķinu sistēmu komiteju (MNSK)” aizstāj ar atsaucēm uz “Tirgus infrastruktūras un maksājumu komiteju (TIMK)”;

6)

pielikumu aizstāj ar šīs pamatnostādnes pielikumu.

2. pants

Stāšanās spēkā

Šī pamatnostādne stājas spēkā dienā, kurā to paziņo nacionālajām centrālajām bankām dalībvalstīs, kuru valūta ir euro.

3. pants

Adresāti

Šī pamatnostādne ir adresēta visām Eurosistēmas centrālajām bankām.

Frankfurtē pie Mainas, 2017. gada 23. jūnijā

ECB Padomes vārdā –

ECB priekšsēdētājs

Mario DRAGHI


(1)  Pamatnostādne ECB/2012/13 (2012. gada 18. jūlijs) par TARGET2 vērtspapīriem (OV L 215, 11.8.2012., 19. lpp.).


PIELIKUMS

PIELIKUMS

NACIONĀLĀS LIETOTĀJU GRUPAS

PILNVARAS

1.   Mērķi

1.1.

Nacionālajās lietotāju grupās (NLG) ir apvienoti vērtspapīru norēķinu pakalpojumu sniedzēji un lietotāji, kas darbojas attiecīgās valsts tirgū, lai atbalstītu TARGET2 vērtspapīriem (T2V) izveidi, ieviešanu un darbību. Tās veido forumu valsts tirgus dalībnieku iesaistīšanai Vērtspapīru un nodrošinājuma tirgus infrastruktūru konsultatīvās grupas (turpmāk – “AMI SeCo”) darbā un nodibina formālu saikni starp AMI SeCo un valsts tirgu. Tās sniedz atsauksmes T2V programmas birojam un sniedz ieguldījumu AMI SeCo saistībā ar visiem jautājumiem, ko izskata AMI SeCo. Tādējādi tās var iesniegt arī priekšlikumus par jautājumiem, kuri AMI SeCo ir jāizvērtē.

1.2.

NLG var tikt iesaistītas LPD pārmaiņu un versiju vadības procesā, un tām ir būtiska loma, izvērtējot šādus pieprasījumus saistībā ar valstu tirgu darbību. NLG savā darbībā jāievēro T2V princips izvairīties no nacionālo īpatnību ieviešanas T2V un aktīvi jāveicina saskaņošana.

2.   Pienākumi un uzdevumi

2.1.

NLG tirgos, kuri piedalās T2V, atbild par sekojošo:

a)

izvērtēt T2V funkcionalitātes ietekmi, jo īpaši visu izmaiņu T2V lietotāju prasībās, uz attiecīgo valstu tirgiem. Šajā sakarā būtu jāņem vērā “liesa T2V” princips, kura mērķis ir izvairīties no nacionālām īpatnībām un veicināt saskaņošanu;

b)

sniegt ieguldījumu pārraudzības un īstenošanas uzdevumu izpildē saistībā ar AMI SeCo atbalstītajām T2V saskaņošanas aktivitātēm;

c)

pievērst AMI SeCo uzmanību būtiskām problēmām, kas ir valstu tirgos;

d)

veicināt informētību par T2V visos valsts vērtspapīru nozares segmentos;

e)

atbalstīt AMI SeCo locekļus, kas pārstāv valsti.

2.2.

NLG savu pienākumu izpildē ievēro augstos caurredzamības standartus, kuri ir T2V galvenais elements.

2.3.

Lai arī šīs pilnvaras ir vērstas uz tirgiem, kuri piedalās T2V, tiks atzinīgi vērtēta NLG izveidošana arī tajos tirgos, kuri vēl nepiedalās T2V. Ikviens šāds tirgus, kas nolemj izveidot NLG, ievēro līdzīgas pilnvaras, lai sagatavotu savu tirgu dalībai T2V.

3.   Sastāvs un pilnvaru termiņš

3.1.

NLG sastāvu veido priekšsēdētājs, sekretārs un locekļi.

3.2.

NLG priekšsēdētājam vēlams būt AMI SeCo pilntiesīgam biedram vai novērotājam. Šis amats vairumā gadījumu būtu jāieņem attiecīgās nacionālās centrālās bankas (NCB) augstākā līmeņa darbiniekam. Ja attiecīgā NCB nepiedāvā vai neieceļ NLG priekšsēdētāju, to izvirza AMI SeCo priekšsēdētājs, kurš cenšas panākt vienprātību starp galvenajiem attiecīgā tirgus dalībniekiem. Ja NLG priekšsēdētājs nav AMI SeCo loceklis, AMI SeCo loceklim jānodrošina koordinācija starp AMI SeCo un NLG priekšsēdētāju, lai nodrošinātu ciešu saikni starp AMI SeCo un NLG. Ja NLG loceklis nav pārstāvēts AMI SeCo, NLG cieši sadarbojas ar AMI SeCo nolūkā sekot informācijai par T2V.

3.3.

NLG sekretāru eurozonas valstīs izvirza attiecīgā NCB; citās valstīs NLG sekretāru ieceļ NLG priekšsēdētājs, un ideālā gadījumā to izvirza attiecīgā NCB. Sekretāram ir jāapmeklē regulāras ziņošanas sanāksmes, ko NLG sekretāriem organizē T2V programmas birojs, izmantojot NLG ekspertu tīklu. To tirgu sekretāri, kas nepiedalās T2V, var piedalīties NLG ekspertu tīkla sanāksmēs kā viesi.

3.4.

NLG locekļi ir attiecīgie AMI SeCo locekļi un novērotāji (vai citi izvirzīti augstākā līmeņa pārstāvji, kas pieņemami NLG priekšsēdētājam) un citas personas ar atbilstošām zināšanām un reputāciju, kas vispārīgi pārstāv visas nacionālo tirgus lietotāju un pakalpojumu sniedzēju kategorijas, tostarp eksperti skaidrās naudas jautājumos. NLG locekļi var būt centrālie vērtspapīru depozitāriji (CVD), brokeri, bankas, investīciju bankas, vērtspapīru kontu turētāji, emitenti un/vai to aģenti, centrālie darījuma partneri, biržas un daudzpusējas tirdzniecības sistēmas, attiecīgā NCB, regulatīvās iestādes un attiecīgās banku asociācijas.

3.5.

NLG pilnvaras beidzas vienlaicīgi ar AMI SeCo pilnvarām, t. i., aizvietojot Pamatlīgumu un Valūtas dalības līgumu ar jaunu līgumu un/vai izbeidzot Pamatlīgumu un Valūtas dalības līgumu ar visiem parakstītājiem CVD un ārpus eurozonas centrālām bankām.

4.   Darba procedūras

4.1.

NLG kompetencē ir tikai jautājumi, kas saistīti ar T2V. Tās ir aicinātas aktīvi pieprasīt ziņojumus no T2V programmas biroja par aktuāliem jautājumiem un savlaicīgi sniegt valstu viedokļus par jautājumiem, kurus uzdevis AMI SeCo sekretārs vai kurus izvirzījušas NLG. T2V programmas birojs regulāri sniedz informāciju NLG par tirgiem, kuri piedalās T2V, un organizē sanāksmes ar šādu NLG sekretāriem caur NLG ekspertu tīklu, lai veicinātu mijiedarbību starp NLG un T2V programmas biroju.

4.2.

NLG cenšas organizēt regulāras sēdes, kuru norises laiks ir atbilstošs AMI SeCo sanāksmju laika plānam, lai tā varētu sniegt padomu attiecīgo valstu AMI SeCo locekļiem. Tomēr AMI SeCo locekļiem šie padomi nav saistoši. NLG, izmantojot AMI SeCo sekretāru, var iesniegt arī rakstiskus iesniegumus AMI SeCo un aicināt AMI SeCo locekli paziņot tās viedokli.

4.3.

NLG sekretārs cenšas vismaz piecas darbdienas pirms sēdes izplatīt sēdes darba kārtību un attiecīgos dokumentus, kuru apspriešana paredzēta NLG sēdē. NLG sēžu apkopojumus publicēs T2V interneta vietnē un, ja tas tiek uzskatīts par lietderīgu, attiecīgās NCB interneta vietnē. Publikāciju vēlams veikt angļu valodā un, ja nepieciešams, attiecīgās valsts valodā trīs nedēļu laikā pēc katras NLG sēdes.

4.4.

NLG biedru sarakstu publicē T2V interneta vietnē. NLG T2V interneta vietnē publicē arī NLG e-pasta kontaktadresi, lai valsts tirgus dalībnieki zinātu, pie kā vērsties sava viedokļa izteikšanai.


Augša