EUR-Lex Hozzáférés az európai uniós joghoz

Vissza az EUR-Lex kezdőlapjára

Ez a dokumentum az EUR-Lex webhelyről származik.

Dokumentum 32016D0025

Az Európai Központi Bank (EU) 2016/1734 határozata (2016. szeptember 21.) az euro biztonságos kezelést igénylő alkotóelemei, valamint az euro alkotóelemei előállítóinak akkreditációs eljárásáról szóló EKB/2013/54 határozat módosításáról (EKB/2016/25)

HL L 262., 2016.9.29., 30—33. o. (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

A dokumentum hatályossági állapota Már nem hatályos, Érvényesség vége: 17/05/2021; közvetve hatályon kívül helyezte: 32020D0637

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2016/25/oj

29.9.2016   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 262/30


AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANK (EU) 2016/1734 HATÁROZATA

(2016. szeptember 21.)

az euro biztonságos kezelést igénylő alkotóelemei, valamint az euro alkotóelemei előállítóinak akkreditációs eljárásáról szóló EKB/2013/54 határozat módosításáról (EKB/2016/25)

AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANK KORMÁNYZÓTANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 128. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel a Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank Alapokmányára és különösen annak 12.1. cikkére, 16. cikkére és 34.3. cikkére,

mivel:

(1)

A Szerződés 128. cikkének (1) bekezdése, valamint a Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank Alapokmányának 16. cikke úgy rendelkezik, hogy az Unión belül kizárólag az Európai Központi Bank (EKB) jogosult az eurobankjegyek kibocsátásának az engedélyezésére. E jog magában foglalja az eurobankjegyek mint fizetőeszközök sértetlenségének védelmére szolgáló intézkedések meghozatalára vonatkozó hatáskört, valamint ezáltal annak lehetőségét, hogy e hatáskör terjedelmét időről időre módosítsák annak érdekében, hogy az eurobankjegyek sértetlenségének védelmére rendelkezésre álló intézkedések továbbra is megfelelőek maradjanak.

(2)

Az eurobankjegyek sértetlenségének biztosítása érdekében ezért az akkreditált gyártókat az EKB/2013/54 határozatban (1) rögzített folyamatos kötelezettségek terhelik. Bizonyos folyamatos kötelezettségeket módosítani kell az EKB/2013/54 határozat hatálybalépését követően szerzett gyakorlati tapasztalatokra tekintettel.

(3)

Meg kell engedni kell az olyan intézkedéseket, amelyek az akkreditált gyártók akkreditációs jogállását érinthetik, ideértve a fennálló akkreditáció átruházását vagy engedményezését, amennyiben az EKB előzetesen írásban hozzájárult ezen intézkedésekhez. Az EKB-nak a tulajdonosi struktúra változásairól való tájékoztatására vonatkozó kötelezettségnek azokra az esetekre kell korlátozódnia, amikor a tulajdonosi struktúra e változása közvetlenül vagy közvetetten lehetővé teheti a tulajdonosi struktúra tervezett változásával érintett valamely jogalany számára a bizalmas információkhoz való hozzáférést.

(4)

Ezenkívül lehetővé kell az Igazgatóság számára a közös kül- és biztonságpolitika területén elfogadott gazdasági szankciók végrehajtását, valamint a nemzetközi megállapodások alapján kirótt szankciók figyelembevételét. Hasonlóképpen más releváns jogi eszközök, így például az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatai is figyelembe vehetők.

(5)

Az EKB/2013/54 határozatot erre tekintettel megfelelően módosítani szükséges,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Módosítás

Az EKB/2013/54 határozat 12. cikke helyébe a következő szöveg lép:

„12. cikk

Az akkreditált gyártók folyamatos kötelezettségei

(1)   Az akkreditált gyártónak a lényeges követelményeket bizalmasan kell kezelnie.

(2)   Az akkreditált gyártónak az érintett gyártási helyszín tekintetében be kell nyújtania az EKB-hoz a 4. cikk (3) bekezdésében említett, vonatkozó tanúsítvány másolatát minden egyes alkalommal, amikor a tanúsítványt megújítják vagy módosítják, a megújítástól vagy módosítástól számított három hónapon belül. Az akkreditált gyártó írásban haladéktalanul tájékoztatja az EKB-t, ha a 4. cikk (3) bekezdésében említett tanúsítványok bármelyikét visszavonják.

(3)   Az akkreditált gyártó írásban haladéktalanul tájékoztatja az EKB-t, amennyiben a következő cselekmények valamelyikét kívánja végrehajtani:

a)

az érintett gyártási helyszínen bevezetett intézkedéseknek az akkreditáció megadása után oly módon történő megváltoztatása, amely érinti vagy érintheti a vonatkozó akkreditációs követelményeknek való megfelelést, ideértve az 5. cikk (2) bekezdésének a)–d) pontja szerinti információk változását;

b)

akkreditációjának átruházása vagy engedményezése harmadik fél részére, ideértve leányvállalatait és kapcsolt vállalkozásait is;

c)

tulajdonosi struktúrájának megváltoztatása, amennyiben a tulajdonosi struktúra e változása közvetlenül vagy közvetetten lehetővé teheti a tulajdonosi struktúra tervezett változásával érintett valamely jogalany számára, hogy bizalmas információkhoz férjen hozzá, például lényeges követelményekhez, amelyek tekintetében az akkreditált gyártó az EKB alkalmazandó jogi aktusai vagy az EKB-val, egy vagy több NKB-val vagy egy vagy több akkreditált gyártóval szembeni szerződéses kötelezettségei alapján köteles a bizalmas kezelést biztosítani;

d)

a gyártó felszámolására irányuló eljárás vagy ennek megfelelő más eljárás kezdeményezése;

e)

üzleti tevékenységének vagy struktúrájának oly módon történő átszervezése, amely érintheti azt a tevékenységet, amely tekintetében az akkreditációt megadták;

f)

az euro alkotóelemeivel vagy az euro biztonságos kezelést igénylő alkotóelemeivel kapcsolatos azon tevékenységek alvállalkozásba adása, amelyre a gyártó akkreditációval rendelkezik, vagy az akkreditált gyártó munkavállalóitól eltérő harmadik felek bevonása e tevékenységekbe, függetlenül attól, hogy az euro alkotóelemeivel vagy az euro biztonságos kezelést igénylő alkotóelemeivel kapcsolatos tevékenység alvállalkozásba adására vagy a harmadik felek abban való részvételére a vonatkozó gyártási helyszínen vagy más helyszínen fog sor kerülni;

g)

az euro alkotóelemeivel vagy az euro biztonságos kezelést igénylő alkotóelemeivel kapcsolatos tevékenységek bármely részének harmadik fél részére – a gyártó leányvállalatait és kapcsolt vállalkozásait is ideértve – történő kiszervezése vagy átadása.

(4)   Az akkreditált gyártó csak akkor vonhat be harmadik felet, az akkreditált gyártó leányvállalatait és kapcsolt vállalkozásait is beleértve, a (3) bekezdés f) és g) pontjában említett tevékenységekbe, ha a harmadik fél részére a 2. cikkel összhangban akkreditációt vagy ideiglenes akkreditációt adtak. A harmadik fél írásban, az ideiglenes akkreditációs eljárás megindítása iránti kérelemben megerősíti az EKB felé, amennyiben az euro biztonságos kezelést igénylő alkotóelemeivel kapcsolatos tevékenységet vagy az euro alkotóelemeivel kapcsolatos tevékenységet az érintett gyártási helyszínen, amely tekintetében az EKB az átruházó vagy engedményező akkreditált gyártó részére akkreditációt vagy ideiglenes akkreditációt adott, bevezetett intézkedések megváltoztatása nélkül kívánja végezni. Ebben az esetben az EKB az eljárás megindítása iránti kérelem értékelését a gyártó által az írásbeli megerősítésben szolgáltatott információk és dokumentáció értékelésére korlátozhatja, kivéve, ha az érintett gyártási helyszínre vonatkozó ellenőrzések során a vonatkozó lényeges követelményekkel kapcsolatos jelentős szabálytalanságot észleltek, és az még nem került orvoslásra.

(5)   Az akkreditált gyártó a (3) bekezdésben felsorolt cselekményeket csak az EKB előzetes írásbeli hozzájárulását követően hajthatja végre. Az Igazgatóság az alábbi esetekben elutasíthatja az EKB előzetes írásbeli hozzájárulásának megadását, vagy az EKB előzetes írásbeli hozzájárulásának megadását ahhoz a feltételhez kötheti, hogy a kérelmező jogalany vagy jogalanyok bizonyos korlátozásoknak vagy cselekvési kötelezettségeknek tesznek eleget.

a)

Amennyiben ésszerű kétségei vannak a kérelmező jogalany vagy jogalanyok bármely vonatkozó akkreditációs követelménynek való megfelelését illetően.

b)

Amennyiben a tervezett tevékenységben részt vevő valamely jogalany i. olyan harmadik államban található, amely nem tagállama az Uniónak vagy az Európai Szabadkereskedelmi Társulásnak, vagy ii. az Unió vagy az Európai Szabadkereskedelmi Társulás valamely tagállamában található, azonban üzletvitele fölött – tulajdonjog, részleges tulajdonjog vagy a közvetlen vagy közvetett ellenőrzés egyéb módja révén – az Unió vagy az Európai Szabadkereskedelmi Társulás tagállamán kívüli jogalanyok gyakorolnak ellenőrzést. A hozzájárulás megadásáról való döntés meghozatala során az Igazgatóság figyelembe veszi, hogy a cselekmény, amelyhez a hozzájárulást kérik, az érintett jogalanyt esetlegesen érintő szankciós rendszerekkel, így például az alábbiakkal ellentétesnek tekinthető-e:

i.

az Európai Unió Tanácsának a közös kül- és biztonságpolitika területén elfogadott gazdasági szankciókról szóló bármely határozata vagy rendelete, vagy az ilyen határozat vagy rendelet kifejezett célja vagy szándéka;

ii.

a közös kül- és biztonságpolitika területén elfogadott gazdasági szankciók végrehajtását szolgáló, közvetlenül alkalmazandó uniós jogi aktusokban előírt, a tagállamokat terhelő bármely kötelezettség;

iii.

az Unió jogalkotó szervei, vagy minden olyan tagállam, amelynek a pénzneme az euro, jogalkotó szervei által jóváhagyott bármely nemzetközi megállapodás.

A korlátozásoknak és cselekvési kötelezettségeknek jellegüket és hatályukat tekintve az Igazgatóság határozatában rögzített célkitűzés eléréséhez szükséges mértékre kell korlátozódniuk. Azokat olyan módon kell megfogalmazni, amely a gazdasági tevékenység folytatásának szabadságába való lehető legkisebb mértékű beavatkozást valósítja meg. A Kormányzótanácsot haladéktalanul értesíteni kell az Igazgatóság olyan határozatáról, amely megtagadja az EKB előzetes írásbeli hozzájárulását, vagy az EKB előzetes írásbeli hozzájárulásának megadását ahhoz a feltételhez köti, hogy a kérelmező jogalany vagy jogalanyok bizonyos korlátozásoknak vagy cselekvési kötelezettségeknek tegyenek eleget.

Az Igazgatóság jogosult arra, hogy az EKB előzetes írásbeli hozzájárulásának megadására vonatkozó hatáskört az EKB operatív szintjére ruházza át azon esetekben, amikor valamennyi vonatkozó akkreditációs követelmény teljesül, és a tervezett tevékenységben részt vevő egyetlen jogalany sem található az Európai Unión vagy az Európai Szabadkereskedelmi Társuláson kívül.

(6)   Az akkreditált gyártó írásban haladéktalanul tájékoztatja az EKB-t arról, ha a (3) bekezdésben említett cselekmények valamelyikét végrehajtja, függetlenül attól, hogy az EKB előzetes írásbeli hozzájárulását megadták-e, illetve, ha az alábbi események bármelyike bekövetkezik:

a)

a gyártó felszámolására irányuló bármely eljárás vagy ennek megfelelő más eljárás megindulása;

b)

a gyártó oly módon történő reorganizációjára irányuló bármely eljárás megindulása, amely érintheti azt a tevékenységet, amely tekintetében az akkreditációt megadták;

c)

felszámoló, csődgondnok, végelszámoló vagy hasonló funkciójú tisztviselő gyártóhoz történő kinevezése; vagy

d)

az utolsó gyártás óta egy megszakítás nélkül 34 hónapos időszak eltelte.

(7)   Az ideiglenes akkreditációval rendelkező akkreditált gyártó a vonatkozó ellenőrzések mielőbbi elvégezhetősége érdekében haladéktalanul tájékoztatja az EKB-t, amikor hivatalos gyártási megrendelést kap egy másik akkreditált gyártótól, valamely NKB-tól vagy az EKB-tól. Az értesítésben szerepelnie kell a hivatalos gyártási megrendelésre vonatkozó információknak, valamint a gyártás tervezett kezdő és záró időpontjának.

(8)   Az ideiglenes akkreditációval rendelkező akkreditált gyártó tájékoztatást ad az EKB-nak a vonatkozó lényeges követelményekben előírt környezetvédelmi, egészségvédelmi és biztonsági vonatkozásokról.

(9)   Ha az akkreditált gyártó egy nyomda, úgy annak meg kell szerveznie az elkészült eurobankjegyekben található vegyi anyagok elemzését, és a vonatkozó környezetvédelmi, egészségvédelmi és biztonsági követelményeknek megfelelően jelentenie kell azt az EKB-nak.”

2. cikk

Záró rendelkezések

Ez a határozat a címzettekkel történő közlése napján lép hatályba.

Ez a határozat 2016. november 1-jétől alkalmazandó.

3. cikk

Címzettek

Ennek a határozatnak a címzettjei az euro biztonságos kezelést igénylő alkotóelemeinek és az euro alkotóelemeinek gyártói, valamint azon tagállamok nemzeti központi bankjai, amelyek pénzneme az euro, minden olyan esetben, amikor ez utóbbiak leltározást, megsemmisítési ellenőrzéseket vagy szállítási ellenőrzéseket végeznek.

Kelt Frankfurt am Mainban, 2016. szeptember 21-én.

az EKB elnöke

Mario DRAGHI


(1)  Az Európai Központi Bank EKB/2013/54 határozata (2013. december 20.) az euro biztonságos kezelést igénylő alkotóelemei, valamint az euro alkotóelemei előállítóinak akkreditációs eljárásáról és az EKB/2008/3 határozat módosításáról (HL L 57., 2014.2.27., 29. o.).


Az oldal tetejére