EUR-Lex Juurdepääs Euroopa Liidu õigusaktidele

Tagasi EUR-Lexi avalehele

See dokument on väljavõte EUR-Lexi veebisaidilt.

Dokument 52009AB0088

Euroopa Keskpanga arvamus, 26. oktoober 2009 , seoses ettepanekuga Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse kohta, mis käsitleb finantssüsteemi makrotasandi usaldatavusjärelevalvet ühenduses ja Euroopa Süsteemiriski Nõukogu asutamist, ning ettepanekuga nõukogu otsuse kohta, millega antakse Euroopa Keskpangale eriülesanded seoses Euroopa Süsteemiriski Nõukogu tegevusega (CON/2009/88)

ELT C 270, 11.11.2009, lk 1—8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

11.11.2009   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 270/1


EUROOPA KESKPANGA ARVAMUS,

26. oktoober 2009,

seoses ettepanekuga Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse kohta, mis käsitleb finantssüsteemi makrotasandi usaldatavusjärelevalvet ühenduses ja Euroopa Süsteemiriski Nõukogu asutamist, ning ettepanekuga nõukogu otsuse kohta, millega antakse Euroopa Keskpangale eriülesanded seoses Euroopa Süsteemiriski Nõukogu tegevusega

(CON/2009/88)

2009/C 270/01

Sissejuhatus ja õiguslik alus

6. oktoobril 2009 sai Euroopa Keskpank (EKP) Euroopa Liidu Nõukogult taotluse avaldada arvamust seoses järgmisega: 1) ettepanek Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse kohta, mis käsitleb finantssüsteemi makrotasandi usaldatavusjärelevalvet ühenduses ja Euroopa Süsteemiriski Nõukogu asutamist (1) (edaspidi „ettepanek määruse kohta”), ning 2) ettepanek nõukogu otsuse kohta, millega antakse Euroopa Keskpangale eriülesanded seoses Euroopa Süsteemiriski Nõukogu tegevusega (2) (edaspidi „ettepanek otsuse kohta”).

EKP arvamuse andmise pädevus ettepandud määruse osas põhineb Euroopa Ühenduse asutamislepingu artikli 105 lõikel 4, kuna ettepandud määruse sätted mõjutavad Euroopa Keskpankade Süsteemi (EKPS) kaasabi seoses krediidiasutuste usaldatavusnõuetega seotud põhimõtete sujuva teostamisega ja rahandussüsteemi stabiilsusega, millele osutab asutamislepingu artikli 105 lõige 5. EKP arvamuse andmise pädevus ettepandud otsuse osas põhineb Euroopa Ühenduse asutamislepingu artikli 105 lõikel 6. Kuna mõlemad tekstid puudutavad Euroopa Süsteemiriski Nõukogu asutamist, töökorraldust ja tegevust, on EKP asjaomastele tekstidele kohaldatavale erinevale seadusandlikule menetlusele vaatamata võtnud kahe ettepaneku kohta lihtsuse huvides vastu ühe arvamuse.

Käesolevas arvamuses esitatud märkused ei piira tulevast EKP arvamust kolme ettepaneku eelnõu kohta, mis käsitlevad Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusi, millega luuakse Euroopa Pangandusjärelevalve Asutus, Euroopa Kindlustus- ja Tööandjapensionide Järelevalve Asutus ja Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve Asutus (3), mis moodustavad osa komisjoni poolt 23. septembril 2009. aastal vastu võetud õigusaktide paketist, millega tugevdatakse Euroopa finantsjärelevalve süsteemi.

Euroopa Keskpanga nõukogu on käesoleva arvamuse vastu võtnud kooskõlas Euroopa Keskpanga kodukorra artikli 17.5 esimese lausega.

Üldised märkused

1.

EKP toetab igati komisjoni poolt ettepandud määrust ja otsust, mille eesmärgiks on luua uus asutus – Euroopa Süsteemiriski Nõukogu – makrotasandi usaldatavusjärelevalve teostamiseks Euroopa Liidus. EKP on seisukohal, et hiljutine finantskriis on näidanud vajadust tugevdada finantssüsteemi tervikuna reguleerimist ja makrotasandi usaldatavusjärelevalvet. Samuti on hiljutine finantskriis näidanud, et on vaja täies ulatuses ning õigeaegselt hinnata süsteemiriski erinevaid allikaid ning tagajärgi finantssüsteemile. Süsteemiriski tuvastamine ja hindamine, olulise süsteemiriski kohta varajaste hoiatuste andmine ning soovituste esitamine ja järelmeetmete rakendamine võimaldab Euroopa Süsteemiriski Nõukogul oluliselt kaasa aidata terve Euroopa Liidu finantssüsteemi stabiilsusele.

2.

9. juunil 2009. aastal jõudis majandus- ja rahandusministrite nõukogu järeldusele, et „EKP peaks Euroopa Süsteemiriski Nõukogule pakkuma tuge analüüsi, statistika, halduse ja logistika valdkonnas, tuginedes vajaduse korral ka liikmesriikide keskpankade ja järelevalveasutuste tehnilistele nõuannetele.” See tulenes Jacques de Larosière juhitud kõrgetasemelise finantsjärelevalve eksperdirühma 25. veebruari 2009. aasta soovitustest ning komisjoni 27. mai 2009. aasta teatisest, mis teeb EKP-le ettepaneku tagada Euroopa Süsteemiriski Nõukogu sekretariaadi töö. 18.–19. juunil aastal märkis Euroopa Ülemkogu, et see teatis ja majandus- ja rahandusministrite nõukogu järeldused panevad aluse uue makro- ja mikrotasandi usaldatavusjärelevalve loomisele, ja toetas ESBRi loomist.

3.

EKP on otsustanud, et ta tagab ESBRi sekretariaadi töö ning toetab ESBRi ning soovitab sellele ettepandud määruse põhjendustes viidata. Euroopa Keskpanga üldnõukogu liikmete osalemise läbi on EKP valmis Euroopa Süsteemiriski Nõukogu käsutusse andma kõikide liikmesriikide keskpankade makromajandus-, finants- ja rahandusekspertide teadmised. Seda toetab EKP ja EKPSi tegevus finantsstabiilsuse järelevalve, makromajandusliku analüüsi ja statistiliste andmete kogumise valdkonnas ning üldine sünergia ekspertide hinnangute, ressursside ja infrastruktuuri osas EL keskpankade tegevuses.

4.

EKP ja EKPSi kaasamine Euroopa Süsteemiriski Nõukogu tegevusse ei muuda Euroopa Ühenduse asutamislepingu artikli 105 lõikes 1 sätestatud EKPSi peamist ülesannet – hinnastabiilsuse tagamist. Selles osas märgib EKP, et Euroopa Süsteemiriski Nõukogu toetamine ei mõjuta EKP institutsionaalset, funktsionaalset ja finantssõltumatust ega EKPSi Euroopa Ühenduse asutamislepingus ja Euroopa Keskpankade Süsteemi ja Euroopa Keskpanga põhikirjas (edaspidi „EKPSi põhikiri”) sätestatud ülesannete, eelkõige finantsstabiilsuse ja järelevalvega seonduvate ülesannete, täitmist (4).

5.

Statistika valdkonnas on EKP valmis esitama Euroopa Süsteemiriski Nõukogule vajalikke andmeid makromajandusliku ja makrofinantskeskkonna kohta ning omab selles ka vastavaid eriteadmisi. See puudutab eelkõige andmeid turutingimuste ja turu infrastruktuuride kohta. Mikrotasandi usaldatavusandmeid edastatavad kolm uut Euroopa järelevalveasutust.

Konkreetsed märkused

6.

Varajaste riskihoiatuste andmise, järelmeetmete rakendamise ja soovituste esitamise korra osas toetab EKP täielikult ettepandud määrust (5), mille kohaselt edastatakse Euroopa Süsteemiriski Nõukogu riskihoiatused ja soovitused nii vastavatele osapooltele otse kui majandus- ja rahandusministrite nõukogule. Antud korra muutmine, mille tulemusena edastatakse riskihoiatusi ja soovitusi „ringiga”, kahjustaks soovituste tõhusust ja ajakohasust ning Euroopa Süsteemiriski Nõukogu sõltumatust ja usaldusväärsust. Lisaks peab EKP oluliseks, et kord, mis reguleerib Euroopa Süsteemiriski Nõukogu lävimist teiste EL asutuste ja komiteedega, ei takistaks Euroopa Süsteemiriski Nõukogu ülesannete tõhusat ja õigeaegset täitmist.

7.

Euroopa Süsteemiriski Nõukogu organisatsiooniliste aspektide osas peab EKP eriti oluliseks, et Euroopa Süsteemiriski Nõukogu juhtkomitee koosseis peegeldaks piisaval määral Euroopa Süsteemiriski Nõukogu haldusnõukogu koosseisu. Haldusnõukogu hääleõiguslikest liikmetest 29 on keskpankade esindajad, ülejäänud neli hääleõigusliku liikme kohta jagunevad komisjoni esindaja ja kolme uue Euroopa järelevalveasutuse eesistuja vahel. Selleks, et juhtkomitee annaks representatiivse ülevaate haldusnõukogust, mille istungeid juhtkomitee peab ette valmistama, on oluline, et juhtkomitee koosseis peegeldaks haldusnõukogu koosseisu. Seega tuleb eespool osutatud ülejäänud nelja hääleõigusliku liikme (lisaks Euroopa Süsteemiriski Nõukogu eesistujale ja ase-eesistujale) kõrvale nimetada veel vähemalt viis keskpankade esindajat, et saavutada sobiv tasakaal ning euroala ja mitte-euroala liikmete keskpankade piisav representatiivsus. Seetõttu toetab EKP tugevalt komisjoni ettepanekut juhtkomitee kaheteistkümnest liikmest seitsme nimetamise kohta Euroopa Keskpanga üldnõukogu liikmete hulgast (6). Samas, kuna euroala koosseis võib muutuda, ei ole soovitav õigusaktiga sätestada konkreetset pöördumatut kohtade jaotust euroala ja euroalaväliste keskpankade vahel. Lõpetuseks, EKP toetab komisjoni seisukohta, mille kohaselt annab sekretariaadi juhile juhiseid ainult ESBRi eesistuja (7).

8.

Euroopa Süsteemiriski Nõukogu haldusnõukogu eesistuja ja ase-eesistuja tuleks valida ühesuguse korra alusel ning ühe ja sama hääleõiguslike liikmete rühma poolt, kuna ase-eesistuja peab vajaduse korral saama täielikult eesistuja asetäitjana tegutseda. Sellest tulenevalt tuleks ase-eesistuja valida, nagu märgitud komisjoni ettepanekus, nende haldusnõukogu liikmete poolt ja hulgast, kes on ühtlasi ka Euroopa Keskpanga üldnõukogu liikmed. Erineva korra kehtestamine eesistuja ja ase-eesistuja valimiseks teeb valimise asjatult keeruliseks ning võib jätta soovimatu mulje, et eesistuja ja ase-eesistuja esindavad Euroopa Süsteemiriski Nõukogu erinevaid rühmi.

9.

Euroopa Süsteemiriski Nõukogu haldusnõukogu koosseisu osas toetab EKP komisjoni ettepanekut EKP presidendi ja asepresidendi nimetamise kohta Euroopa Süsteemiriski Nõukogu haldusnõukogu hääleõiguslikuks liikmeks. See on kooskõlas põhimõttega, mille kohaselt valitakse haldusnõukogu hääleõiguslikud liikmed Euroopa Keskpanga üldnõukogu liikmete hulgast. (8) Lisaks oleks EKP asepresidendi kaasamine kooskõlas Euroopa Ülemkogu 18.–19. juuni 2009. aasta järeldustega, mille kohaselt võib asepresident EKP üldnõukogu liikmena osaleda ESRBi eesistuja valimisel. Kui asepresident ei oleks ESRBi haldusnõukogu liige, ei saaks ta selles valimises osaleda.

10.

Euroopa Süsteemiriski Nõukogu on ühenduse asutus, mille ülesanded puudutavad EL finantssüsteemi ning hõlmavad soovituste andmist ja sobivate meetmete rakendamist süsteemiriski juhtimiseks ja süsteemi stabiilsuse kaitsmiseks ning mille liikmed on valitud kõikidest ELi liikmesriikidest. Arvestades aga teatavate Euroopa mitte-EL riikide tähtsat rolli ELi finantssüsteemis, võib asjaomaste küsimuste arutamisel kohaseks pidada kutsuda esindajaid ka muudest riikidest osalema mõnedel Euroopa Süsteemiriski Nõukogu koosolekutel ja/või osalema vaatlejana tehniliste komiteede teatavate küsimuste aruteludel.

EKP soovitab muuta ettepandud määruse ja otsuse järgmisi artikleid. Konkreetsed muudatusettepanekud ning nende selgitused on toodud lisas.

Frankfurt Maini ääres, 26. oktoober 2009

EKP president

Jean-Claude TRICHET


(1)  KOM(2009) 499 lõplik.

(2)  KOM(2009) 500 lõplik.

(3)  KOM(2009) 501 lõplik, KOM(2009) 502 lõplik ja KOM(2009) 503 lõplik.

(4)  Euroopa Ühenduse asutamislepingu artikli 105 lõike 2 neljas taane ja artikli 105 lõiked 4 ja 5, ning EKPSi põhikirja artikli 3.1 neljas taane, artikkel 3.3, artikkel 4, artikkel 22 ja artikkel 25.1.

(5)  Ettepandud määruse artiklid 16, 17 ja 18.

(6)  Ettepandud määruse artikli 11 lõige 1.

(7)  Ettepandud otsuse artikli 4 lõige 1. ESRB eesistuja on ühtlasi ka haldusnõukogu ja juhtkomitee eesistuja.

(8)  Euroopa Keskpanga üldnõukogusse kuuluvad EKP president, asepresident ning liikmesriikide keskpankade juhid.


LISA

Muudatusettepanekud

Komisjoni ettepaneku redaktsioon

EKP muudatusettepanek (1)

Muudatus 1

Ettepandud määruse põhjendus 5

Põhjendus 5

„Komisjon sätestas 27. mai 2009. aasta teatises „Euroopa finantsjärelevalve” […]. Kooskõlas komisjoni seisukohtadega jõuti muu hulgas järeldusele, et EKP „peaks pakkuma Euroopa Süsteemsete Riskide Nõukogule tuge analüüsi, statistika, halduse ja logistika valdkonnas, tuginedes vajaduse korral ka liikmesriikide keskpankade ja järelevalveasutuste tehnilistele nõuannetele”.”

Põhjendus 5

„Komisjon sätestas 27. mai 2009. aasta teatises „Euroopa finantsjärelevalve” […]. Kooskõlas komisjoni seisukohtadega jõuti muu hulgas järeldusele, et EKP „peaks pakkuma Euroopa Süsteemiriski Nõukogule tuge analüüsi, statistika, halduse ja logistika valdkonnas, tuginedes vajaduse korral ka liikmesriikide keskpankade ja järelevalveasutuste tehnilistele nõuannetele”. EKP on otsustanud, et ta on valmis tagama Euroopa Süsteemiriski Nõukogu sekretariaadi töö. Euroopa Süsteemiriski Nõukogu toetamine EKP poolt, samuti Euroopa Süsteemiriski Nõukogule pandavad ülesanded ei riiva EKP sõltumatuse põhimõtet tema asutamislepingust tulenevate ülesannete täitmisel.”

Selgitus:

EKP nõukogu on otsustanud, et EKP on valmis tagama ESRB sekretariaadi töö ja toetama ESRBi ning peab kohaseks vastavat viidet ettepandud määruse põhjenduses 5.

Ettepandud määruse põhjenduse 5 viimane lause selgitab, et ESRB toetamine ja ESRB ülesanded ei takista EKP ülesannete täitmist, kuna erinevalt ESRBst on EKP asutatud asutamislepingu alusel. Eelkõige on see tähtis keskpanga sõltumatuse seisukohalt.

Muudatus 2

Ettepandud määruse artikli 3 lõige 1

Artikkel 3

„1.   Euroopa Süsteemsete Riskide Nõukogu vastutab ühenduses finantssüsteemi makrotasandi usaldatavusjärelevalve eest, et vältida ja vähendada finantssüsteemi süsteemseid riske ning hoida ära laiaulatuslikud finantsprobleemid, toetada siseturu sujuvat toimimist ja tagada finantssektori jätkusuutlik panus majanduskasvu.”

Artikkel 3

„1.   Euroopa Süsteemiriski Nõukogu vastutab ühenduses finantssüsteemi makrotasandi usaldatavusjärelevalve eest, et vältida ja vähendada finantssüsteemi süsteemiriski ning hoida ära laiaulatuslikud finantsprobleemid, toetada siseturu sujuvat toimimist ja tagada finantssektori jätkusuutlik panus majanduskasvu .”

Selgitus:

EKP on seisukohal, et jätkusuutlik panus majanduskasu ei ole makrotasandil usaldatavusjärelevalve põhjenduseks. Seetõttu tuleks viide sellele fraasile eespool osutatud artiklist välja jätta.

Muudatus 3

Ettepandud määruse artikli 4 lõige 1

Artikkel 4

„1.   Euroopa Süsteemsete Riskide Nõukogul on haldusnõukogu, juhtkomitee ja sekretariaat.”

Artikkel 4

„1.   Euroopa Süsteemiriski Nõukogul on haldusnõukogu, juhtkomitee, ja sekretariaat ja tehniline nõuandekomitee.”

Selgitus:

Ettepandud määrus ja otsus peavad sätestama ESRB institutsioonilised aspektid, sealhulgas tehnilise nõuandekomitee (Advisory Technical Committee, ATC). Nii ettepandud määrus kui ka otsus osutavad EKP ja riikide keskpankade juhtivale rollile makrotasandi usaldatavusjärelevalves  (2). Seda ettepandud määruse artiklit tuleb muuta seoses selgitusega, et ATC on ESRB organisatsiooni struktruuri osa (vt ka muudatusi 5 ja 7 allpool).

Muudatus 4

Ettepandud määruse artikli 4 lõige 4

Artikkel 4

„4.   Sekretariaat pakub Euroopa Süsteemsete Riskide Nõukogule tuge analüüsi, statistika, halduse ja logistika valdkonnas vastavalt haldusnõukogu eesistuja juhistele kooskõlas nõukogu otsusega XXXX/EÜ/2009.”

Artikkel 4

„4.   Kooskõlas nõukogu otsusega XXXX/EÜ/2009, mis paneb EKP-le konkreetse ülesande tagada sekretariaadi töö Euroopa Süsteemiriski Nõukogu toetuseks tuge analüüsi, statistika, halduse ja logistika valdkonnas, tuginedes vajaduse korral ka liikmesriikide keskpankade ja järelevalveasutuste tehnilistele nõuannetele vastavalt haldusnõukogu eesistuja juhistele (kooskõlas nõukogu otsusega XXXX/EÜ/2009).”

Selgitus:

See muudatus on vajalik ettepandud määruse täielikuks vastavusse viimiseks majandus- ja rahandusministrite nõukogu 9. juuni 2009. aasta järelduste ja ettepandud otsusega. Kui muudatust ei tehta, jääb EKP Euroopa Süsteemiriski Nõukogule tuge pakkuv roll ettepandud määruse tekstist välja. See ei ole kooskõlas varasemate deklaratsioonide ja otsustega, sealhulgas eelkõige järgmisega:

de Larosière aruande kohaselt on EKP, kui Euroopa Süsteemiriski Nõukogu süda, selle ülesande, s.t makrotasandi usaldatavusnõuetega seotud riskide tuvastamise ülesande, täitmiseks Euroopa Liidus ainulaadsel positsioonil;

komisjoni 27. mai 2009. aasta teatis;

majandus- ja rahandusministrite nõukogu 9. juuni 2009. aasta järeldused, mille kohaselt „EKP peaks Euroopa Süsteemiriski Nõukogule pakkuma tuge analüüsi, statistika, halduse ja logistika valdkonnas, tuginedes vajaduse korral ka liikmesriikide keskpankade ja järelevalveasutuste tehnilistele nõuannetele” ning

Euroopa Ülemkogu heakskiit 18.–19. juunil 2009. aastal majandus- ja rahandusministrite nõukogu järeldustele.

Muudatus 5

Ettepandud määruse artikli 4 lõige 5

Artikkel 4

„5.   Euroopa Süsteemsete Riskide Nõukogu toetab ka tehniline nõuandekomitee, millele on osutatud artiklis 12, ning mis taotluse korral annab nõu ja toetab Euroopa Süsteemsete Riskide Nõukogu tema tööga seotud küsimustes.”

Artikkel 4

„5.   Euroopa Süsteemsete Riskide Nõukogu toetab ka Tehniline nõuandekomitee, millele on osutatud artiklis 12, ning mis taotluse korral annab nõu ja toetab Euroopa Süsteemiriski Nõukogu tema tööga seotud küsimustes.”

Selgitus:

Seda ettepandud määruse artiklit tuleb muuta seoses selgitusega, et ATC abistab ESRBi alaliselt. ESRBi töökorras sätestatakse ATC nõuandev roll (vt ka ATC-ga seotud muudatusi 3 ja 7).

Muudatus 6

Ettepandud määruse artikkel 7

„Artikkel 7

Erapooletus

1.   Haldusnõukogu ja juhtkomitee tegevuses osaledes või seoses Euroopa Süsteemsete Riskide Nõukogu mis tahes muu tegevusega täidavad selle liikmed oma ülesandeid erapooletult ning ei taotle ega võta vastu juhiseid liikmesriikidelt.

2.   Liikmesriigid ei püüa mõjutada Euroopa Süsteemsete Riskide Nõukogu liikmeid nende ülesannete täitmisel. ”

„Artikkel 7

Erapooletus ja sõltumatus

1.   Haldusnõukogu ja juhtkomitee tegevuses osaledes või seoses Euroopa Süsteemiriski Nõukogu mis tahes muu tegevusega täidavad selle liikmed oma ülesandeid erapooletult ja ainuüksi ühenduse huvides tervikuna. ning Nad ei taotle ega võta vastu juhiseid liikmesriikidelt, ühenduse institutsioonidelt ega muudelt avaliku või erasektori asutustelt.

2.   Liikmesriigid, ühenduse institutsioonid ega avaliku või erasektori asutused ei püüa mõjutada Euroopa Süsteemiriski Nõukogu liikmeid nende ülesannete täitmisel.”

Selgitus:

Käesolevat artiklit tuleb muuta, et tagada ESRB liikmete sõltumatus muude ühenduse asutuste või mis tahes muu asutuse sekkumisest. See ei piira EKP-le pandud ESRB toetamise ülesannete täitmist, mida eisaa tõlgendada kui juhiste andmist.

Muudatus 7

Ettepandud määruse artikli 12 lõige 3

Artikkel 12

„3.   Komitee täidab artikli 4 lõikes 5 osutatud ülesandeid haldusnõukogu eesistuja taotlusel.”

Artikkel 12

„3.   Komitee täidab artikli 4 lõikes 5 osutatud ülesandeid haldusnõukogu eesistuja taotlusel.”

Selgitus:

Selle muudatuse eesmärk on selgitada, et, kooskõlas ESRB töökorraga abistab ATC ESRBi alaliselt ja mitte ainult taotluse korral (vt ka ATCga seotud muudatusi 3 ja 5).

Muudatus 8

Ettepandud otsuse artikkel 13

Artikkel 13

„Vajaduse korral küsib Euroopa Süsteemsete Riskide Nõukogu nõu asjaomastelt erasektori sidusrühmadelt.”

Artikkel 13

„Vajaduse korral küsib Euroopa Süsteemiriski Nõukogu nõu asjaomastelt erasektori sidusrühmade seisukohta.”

Selgitus:

Soovitatud terminoloogia kajastab paremini erasektori sidusrühmade rolli olemust.

Muudatus 9

Ettepandud otsuse põhjendus 8

Põhjendus 8

„Nõukogu jõudis 9. juunil 2009 järeldusele, et Euroopa Keskpank peaks Euroopa Süsteemsete Riskide Nõukogule pakkuma tuge analüüsi, statistika, halduse ja logistika valdkonnas. Seega tuleks kasutada asutamislepinguga ettenähtud võimalust anda Euroopa Keskpangale eriülesandeid, mis käsitlevad usaldatavusnormatiivide täitmise järelevalvega seotud poliitikat, tehes talle ülesandeks Euroopa Süsteemsete Riskide Nõukogu sekretariaadi töö tagamise, ”

Põhjendus 8

„Nõukogu jõudis 9. juunil 2009 järeldusele, et Euroopa Keskpank peaks Euroopa Süsteemiriski Nõukogule pakkuma tuge analüüsi, statistika, halduse ja logistika valdkonnas. Seega tuleks kasutada asutamislepinguga ettenähtud võimalust anda Euroopa Keskpangale eriülesandeid, mis käsitlevad usaldatavusnormatiivide täitmise järelevalvega seotud poliitikat, tehes talle ülesandeks Euroopa Süsteemiriski Nõukogu sekretariaadi töö tagamise. EKP poolt Euroopa Süsteemiriski Nõukogule pakutav tugi ja Euroopa Süsteemiriski Nõukogule pandud ülesanded ei mõjuta EKP sõltumatuse põhimõtet asutamislepingust tulenevate ülesannete täitmisel.”

Selgitus:

Ettepandud põhjenduse muudatus selgitab, et EKP toetus ESRB-le, samuti ESRBi enda ülesanded, ei takista EKP ülesannete täitmist, kuna erinevalt ESRBst on EKP asutatud asutamislepinguga. See on eriti tähtis sõltumatuse põhimõtte seisukohast.

Muudatus 10

Ettepandud otsuse uus põhjendus 8a

Hetkel tekst puudub

Põhjendus 8a

8a)

Euroopa Süsteemiriski Nõukogu makrotasandil usaldatavusjärelevalve ülesannete eesmärk on ära hoida või vähemalt pehmendada finantssüsteemi süsteemiriski. Kuigi Euroopa Süsteemiriski Nõukogu ei teosta järelevalvet konkreetsete finantseerimisteenuseid osutavate ettevõtjate üle, on Euroopa Süsteemiriski Nõukogu järelevalve ülesanded ja EKP poolt pakutav tugi seotud finantssüsteemiga tervikuna rõhuasetusega finantssüsteemi sektoritevahelistele seostel.

Selgitus:

Võttes arvesse ESRB-le pandud makrotasandi usaldatavusjärelevalve eesmärke ja olemust nig EKP poolt ESRB-le pakutavat tuge, selgitab uus põhjendus asutamislepingu artikli 105 lõike 6 kohaldamise taustal, et makrotasandi usaldatavusjärelevalve hõlmab finantssüsteemi tervikuna.

Muudatus 11

Ettepandud otsuse artikkel 2

Artikkel 2

„Euroopa Keskpank tagab sekretariaadi töö ning pakub Euroopa Süsteemiriski Nõukogule tuge analüüsi, statistika, halduse ja logistika valdkonnas.

[…]

b)

vastavalt käesoleva otsuse artiklile 5 teabe, sealhulgas statistilise teabe, kogumine ja töötlemine Euroopa Süsteemiriski Nõukogu nimel ja selleks, et võimaldada tal oma ülesandeid täita;”

Artikkel 2

„Euroopa Keskpank tagab sekretariaadi töö ning pakub Euroopa Süsteemiriski Nõukogule tuge analüüsi, statistika, halduse ja logistika valdkonnas.

[…]

b)

vastavalt Euroopa Keskpankade Süsteemi ja Euroopa Keskpanga põhikirja artiklile 5 ja käesoleva otsuse artiklile 5 teabe, sealhulgas statistilise teabe, kogumine ja töötlemine Euroopa Süsteemiriski Nõukogu nimel ja selleks, et võimaldada tal oma ülesandeid täita;”

Selgitus:

Majandus- ja rahandusministrite nõukogu otsuse inglisekeelses versioonis sõna „therefore” välja jätmise eesmärgiks on viia tekst kooskõlla nõukogu 9. juuni 2009. aasta järeldustega.

Ettepandud otsuse artikli 2 punkt b on seotud statistilise toega, mille pakkumist Euroopa Süsteemiriski Nõukogule EKP-lt oodatakse. Ettepandud muudatus võimaldab sekretariaadil saada EKP/EKPSi poolt Euroopa Süsteemiriski Nõukogu nimel ning tema huvides kogutud konfidentsiaalseid andmeid.

Muudatus 12

Ettepandud otsuse artikkel 4

„Artikkel 4

Haldamine

[…]”

„Artikkel 4

Haldamine Sekretariaadi tegevus

[…]”

Selgitus:

Uus pealkiri võimaldab paremini edasi anda ettepandud otsuse artikli 4 sisu ning on see sõnastus vastab paremini EKP sisesele halduspädevusele.

Muudatus 13

Ettepandud otsuse artikli 4 lõige 2

Artikkel 4

„2.   Sekretariaadi juhataja või tema esindaja osaleb haldusnõukogu koosolekutel ja Euroopa Süsteemsete Riskide Nõukogu juhtkomitee koosolekutel.”

Artikkel 4

„2.   Sekretariaadi juhataja või tema esindaja osaleb haldusnõukogu koosolekutel, Euroopa Süsteemiriski Nõukogu juhtkomitee ja tehnilise nõuandekomitee koosolekutel.”

Selgitus:

Ettepandud muudatus kajastab ESRBi ettepandud koosseisu vastavalt ettepandud määruse artikli 4 lõike 1 määratlusele.


(1)  Rõhutatud kiri osutab EKP ettepanekule lisada uus tekst. Läbi kriipsutatud kiri osutab EKP väljajätmisettepanekule.

(2)  Vt ettepandud määruse põhjendust 13 ja ettepandud otsuse põhjendust 7.


Üles