Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal
Piero Cipollone
Member of the ECB's Executive Board
  • ECB TINKLARAŠTIS

Laisvės pasirinkti mokėjimo būdą išsaugojimas

2024 m. birželio 25 d.

Piero Cipollone

Skaitmeninis euras sujungtų skaitmeninių mokėjimų patogumą ir grynųjų pinigų ypatumus. ECB vykdomosios valdybos narys Piero Cipollone dėsto, kaip skaitmeninis euras padidintų europiečių pasirinkimo laisvę sprendžiant, kaip mokėti.

Laisvė yra Europos Sąjungos (ES) principų pagrindas. Kiekvienas ES pilietis gali laisvai pasirinkti gyventi, dirbti, studijuoti ir užsiimti verslu bet kurioje ES valstybėje narėje.

Kad tai būtų įmanoma, svarbus vaidmuo tenka eurui. Juo naudodamiesi galime pirkti ar parduoti prekes ir paslaugas bet kur euro zonoje.

Tiekdamas eurų banknotus, Europos Centrinis Bankas (ECB) atlieka labai svarbų vaidmenį, kad šios laisvės būtų užtikrintos. Dauguma europiečių nori turėti galimybę atsiskaityti grynaisiais pinigais. Daugelio nuomone, grynieji yra labai svarbi laisvės dalis, nes jie yra lengvai prieinami, įtraukūs, visuotinai priimami visoje euro zonoje ir užtikrina aukščiausią privatumo lygį.

Tačiau dar neturime grynųjų pinigų ekvivalento skaitmeniniams mokėjimams atlikti, o tai riboja mūsų laisvę šiais vis didėjančios skaitmenizacijos laikais.

Kartais elektroninius mokėjimus parduotuvėse galime atlikti nacionalinėmis priemonėmis, pavyzdžiui, banko kortelėmis ar skaitmeninėmis piniginėmis. Tačiau daugelyje euro zonos šalių tokių nacionalinių priemonių nėra. Ir net kai yra, neretai jų neįmanoma naudoti apsiperkant internetu, draugams dalijantis sąskaitą ar keliaujant euro zonoje. Tokiais atvejais tenka pasikliauti neeuropinėmis kortelėmis ar elektroniniais mokėjimo būdais, taip pat ne visada priimamais, ir naudoti ne vieną mokėjimo būdą.

Siekdamas pašalinti šiuos nepatogumus, ECB kuria skaitmeninį eurą. Ir toliau esame įsipareigoję užtikrinti galimybę naudotis grynaisiais pinigais, tačiau norime jų privalumus perkelti ir į skaitmeninį pasaulį. Skaitmeninis euras suteiktų vartotojams papildomą mokėjimo galimybę šalia grynųjų pinigų. O ar ja naudotis, nuspręstų patys vartotojai.

Skaitmeninis euras sujungtų skaitmeninių mokėjimų patogumą ir grynųjų pinigų ypatumus. Kaip ir banknotai, jis suteiktų europiečiams galimybę laisvai naudotis viena viešąja mokėjimo priemone, priimama visoje euro zonoje, atliekant skaitmeninius mokėjimus parduotuvėse, el. prekybos svetainėse ar tarp asmenų. Skaitmeniniu euru būtų galima naudotis ir neprisijungus prie interneto, todėl sandorius būtų galima atlikti net ir esant ribotoms ryšio galimybėms ar dingus elektrai.

Turint skaitmeninį eurą euro zonos įmonėms būtų lengviau pasiūlyti visoje Europoje veikiančius skaitmeninių mokėjimų sprendimus. Tai padidintų konkurenciją rinkoje – joje šiuo metu dominuoja keli neeuropiniai rinkos dalyviai – ir dėl to sumažėtų prekybininkų ir vartotojų išlaidos. Be to, tai sustiprintų Europos strateginį savarankiškumą ir atsparumą. Pasauliui tampant vis labiau susiskaldžiusiam ir vis labiau dominuojant stambioms technologijų įmonėms, privalome užtikrinti, kad europiečiai visada galėtų veiksmingai ir saugiai atlikti mokėjimus, o susijusios paslaugos būtų nebrangios.

Skaitmeninis euras užtikrintų didesnį privatumą, nei paprastai užtikrina esami komerciniai sprendimai. Atliekant mokėjimus ne internetu, prieigą prie mokėjimo operacijos duomenų turėtų tik mokėtojas ir gavėjas. Mokėjimams internetu taikytume naujausias privatumo didinimo technologijas. Visi duomenys būtų pseudoniminiai ir būtų saugomi ES jurisdikcijoje, taigi jiems būtų taikomi aukščiausi privatumo standartai pasaulyje. Nepriklausomos duomenų apsaugos institucijos prižiūrėtų, kad duomenų apsaugos taisyklių būtų laikomasi.

Bazinės skaitmeninio euro funkcijos būtų nemokamos, todėl juo galėtų naudotis visi asmenys, įskaitant turinčius tik elementarius skaitmeninius ir finansinius įgūdžius bei pažeidžiamas grupes. Kiekvienas galėtų naudotis programėle – tai būtų įtrauki ir prieinama mokėjimo priemonė.

Skaitmeninis euras būtų ne vien mokėjimo priemonė – jis suartintų europiečius vis labiau skaitmenizuotame ir nestabiliame pasaulyje. Su juo mums būtų paprasčiau, kartu būtų išsaugota ir mūsų pasirinkimo laisvė.

Prieš metus Europos Komisija pateikė Bendrosios valiutos teisės aktų paketą, kuriuo siekiama visoje euro zonoje apsaugoti mokėjimą grynaisiais pinigais ir sukurti galimo skaitmeninio euro išleidimo sistemą, ir tik Europos teisės aktų leidėjams ją priėmus, būtų svarstomas skaitmeninio euro realizavimas. Palankiai vertiname vykstančias demokratines diskusijas ir toliau bendradarbiausime su visais suinteresuotaisiais subjektais.

Vis kintant mus supančiam pasauliui ir didėjant įvairiai geopolitinei rizikai, privalome tęsti savo darbą. Dirbdami kartu, galime užtikrinti, kad euras – mūsų bendroji valiuta – būtų paruoštas skaitmeniniam amžiui ir toliau sergėtų europiečiams brangias laisves.

Šis tinklaraščio įrašas paskelbtas kaip nuomonė visos euro zonos žiniasklaidos priemonėse.

Apsilankykite ECB tinklaraštyje ir prenumeruokitės, kad gautumėte naujausius įrašus.